Ważne

Już niedługo czeka nas podatek od piractwa…

Już od jakiegoś czasu mówiło się o tzw. podatku od piractwa, którym miałby być objęte tablety i smartfony. Niestety, ten zły sen ziści się w przyszłości.

Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) wystosował wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby objąć tablety i smartfony podatkiem od piractwa. W rzeczywistości chodzi o to, aby uznać rzeczone urządzenia za środki do kopiowania. W wielkim skrócie – związek twierdzi, że artyści ponoszą stratę, ponieważ na tablecie można przechowywać piracką muzykę. Paradoksalnie w świetle prawa jest to legalne, więc nakładanie takich opłat jest kuriozalnym pomysłem.

Jest uzgodnienie dotyczące listy czystych nośników i wysokości opłat od tych czystych nośników (…) Do końca września daliśmy sobie jeszcze czas na wpisanie w słupki (…) uzgodnionych przez strony kwot (…) odsetek od czystych nośników. Wydaje się, że jest bardzo blisko tego porozumienia, po to byśmy – po pierwsze – wyeliminowali z listy czystych nośników te urządzenia, które po prostu już nie są… są nieaktualne, typu np. kasety magnetofonowe, a wprowadzili urządzenia najbardziej w tej chwili powszechne, popularne, które między innymi z tego powodu są nabywane, że umożliwiają kopiowanie czy korzystanie z utworów… to jest mówię o tabletach i smartfonach…

”–

Dziennik Internautów słusznie dostrzega, że o ile kopiarki czy czyste płyty można uznać za narzędzia do kopiowania, o tyle taka funkcja w tabletach czy smartfonach jest jedną z wielu. To kolejny argument, dla którego podatek od piractwa w tym wypadku jest absurdem.

Innym jest fakt, że pieniądze z takich opłat nie trafiają od razu do artystów. Pieniądze wędrują głównie na konta takich organizacji, jak ZAiKS. Dla nas, czyli klientów oznacza to głównie tylko tyle, że sprzęt mobilny podrożeje. Nie wiemy jeszcze o ile, ale można założyć, że o około 3 procenty.

Komentarze

 • twin

  jak wprowadzą coś takiego przestaje głosować na PO

  • janko

   Wprowadzą, właśnie dlatego, że na nich zagłosowałeś. A jeśli przyznajesz się, że nadal na nich głosujesz, to znaczy, że bycie dymanym jest po prostu twoim przeznaczeniem, od którego nie uciekniesz…

   • Takaszi

    janko, napisz proszę kiedy powstał ZAIKS. Otóż Stowarzyszenie, wtedy znane jako Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, założono w marcu 1918 roku w Warszawie.
    Jest to siedziba leśnych dziadów, którzy potrafią lawirować tak wśród “elit” prawicy, jak i lewicy, poczytaj historię.

  • steveminion

   Dla Ciebie dopiero to jest powodem aby nie głosować na PO? Nie ma nadziei dla tego kraju…

   • LCD

    no bo jemu nie przeszkadza podniesienie podatków, afery korupcyjne, podniesienie wieku emerytalnego, rozwalanie kraju od środka. Ale podatek od smartfona go przekonał.

   • xbl3dd Xbl

    Lemingoza poziom over 9000.

 • joke

  Aaaa lepiej wyłącze wifi na stałe, to może mnie nie namierzą. :D

 • uru28

  I zamiast domniemania “niewinności” mieli byśmy do czynienia z domniemaniem winy…Nie wydaje mi się by to przeszło, a jeśli to na 100% zostanie to zaskarżone..

 • dafuq

  Złodzieje z ZAiKSu chcą znowu napchać kieszenie.

 • Huh

  Czyli to taka opłata zwalniająca nas z zakupów ‘utworów’? Po co mam ponownie płacić za piosenkę / książkę / aplikację skoro już potraktowano mnie jako przestępcę i uwzględniono w podatku utwory ‘które na 100% ukradnę’? Szkoda że tak późno, już sporo wydałem na to wszystko..

 • DiamondBack

  Czyli zalegalizowali i opodatkowali piractwo. Spoko.

 • jarek
 • Adam

  A niech wprowadzą, to będzie oznaczało legalizację piractwa.

 • janko

  Nie, to wcale nie oznacza “legalizacji piractwa”, to po prostu kolejny podatek do zapłacenia, żeby chłopaki mieli na POlędwiczki i ośmiorniczki u Sowy, Sławek na nowe zegarki, Kopaczka na mocniejszy botoks, Niesioł na lepsze trunki, a Radsik na markową brylantynę do swojej “oxfordzkiej” fryzury.

  Nikt nie powiedział, że wprowadzenie tego podatku coś zmienia w kwestii przepisów, dotyczących piractwa, więc nie pocieszajcie się na wyrost, nie będzie nic “w zamian”, macie tylko więcej zapłacić i to wszystko.

  • Takaszi

   janko, jesteś tak zwyczajnie głupi, czy się zgrywasz? Pytam ponieważ nie wiem jak twój wpis traktować.
   A tak w kwestii informacyjnej, nie jest to “podatek od piractwa” ale powszechna w komunistycznej UE opłata repograficzna, czyli “rekompensata” dla artysty z tytułu legalnej możliwości wykonania samemu sobie kopii legalnie kupionego utworu.
   ZAIKS, niesłusznie zakłada, że ma tablecie, smartfonie, lub przy ich użyciu będziemy przechowywali, lub nimi wykonywali kopie np. piosenek w postaci mp3. Wszak nie musimy, prawda? Muzyka może być ze strimingu, filmy z YouTube, książki w postaci ebooków ze stron gdzie ich nie kupujemy, a płacimy za możliwość czytania.
   Poza tym cale nie chodzi tu o rekompensatę dla artystów, gdyż te pieniądze zalegają na kontach i służą głównie wypłacaniu niebotycznych gaż zarządowi i pracownikom AZIKS.
   Artyści g…. z tego mają, a do tego powstaje paradoks.
   Teraz wystarczy nagrać jakiś klip, filmik, cokolwiek, zarejestrować się jako artysta w ZAIKS, wrzucić ten utwór do sieci, sztucznie nabić sobie pobieralność i wyciągnąć łapkę po kaskę. Jak jej nie dostaniemy to ZAIKS do sądu.

 • kokeszko

  Jezeli to wprowadza kupie tablet i niech mnie zaskarza. Przepraszam najmocniej ale skoro oplacam zaiks mam prawo do tych utworów. Wtedy będę sciagal muzykę na potęgę a jezeli zostane zaskarżony pokaze paragon za sprzęt elektroniczny np tablet co będzie dowodem wprowadzenia opłaty za utwory. Wiec uniewinnienie. I zaskarze ich z automatu o zniesławienie.

 • gocha

  A kiedy będą profilaktycznie wymierzać kary za posiadanie noży kuchennych bo za ich pomocą potencjalnie też można popełnić przestępstwo?

 • piotr

  Sprzedaje pralki.w związku z tym chce opodatkowac ZAiKS za możliwość zakupu oraz uzywania moich towarów.Czek wysle pocztą

 • xbl3dd Xbl

  Kolejna urzędnicza banda złodzieji. Nie posiadam smartfona ani tabletu, ale jeśli już bym go miał to muzyki słuchałbym tak jak na komputerze tj. Spotify Premium i to nie czyni ze mnie pirata, bo przecież płacę za to i słucham legalnie. Ale oni chcą sobie po prostu napchać kieszenie przy okazji oskarżając z góry wszystkich użytkowników urządzeń mobilnych o piractwo. Chory kraj.

 • jok

  Tytuł artykułu jest błędny, ogólnie poziom tego serwisu leci na łeb na szyję (szczególnie newsów nie związanych z premierami czy recenzjami tabletów). W całej sprawie chodzi po prostu o kolejną aktualizację (ostatnia to Dz.U. 2011 nr 105 poz. 616 2011.07.01) katalogu urządzeń objętych opłatą reprograficzną. Wolałbym czytać na tym portalu rzetelne informacje, a nie tabloidowe nagłówki. Można się zastanowić, czy zgodnie z Dz.U. 2008 nr 235 poz. 1599 2009.01.01 tablety i smartfony już nie są (powinny być) objęte taką opłatą, gdyż zawierają w sobie urządzenia wymienione w katalogu, czyli karty pamięci oraz “inny niż komputerowy dysk twardy w pozostałych urządzeniach umożliwiających utrwalanie utworów”, a w dodatku mogą być potraktowane jako “Multimedialny wielofunkcyjny odtwarzacz formatu mp3”. Wszystko jest kwestią interpretacji. Teoretycznie każde urządzenie z pamięcią flash można uznać jako umożliwiające utrwalanie utworów. O co więc to wielkie halo? Z aktualizacją katalogu o nazwy nowopowstających urządzeń posłowie nie nadążą…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona