Ważne

Immersive Mode na Androidzie 4.4 KitKat – co to jest i jak go włączyć w każdej aplikacji (poradnik)

Jeśli jesteś posiadaczem urządzenia zaktualizowanego do Androida w wersji Kit-Kat, zapewne zauważyłeś, że przyciski systemowe chowają się w niektórych aplikacjach, dając Ci do dyspozycji pełną powierzchnię ekranu. No właśnie – w niektórych. A co gdyby przyciski chowały się we wszystkich, nawet najbardziej podstawowych aplikacjach, jak Chrome, Facebook czy klient poczty?

W tym poradniku pokażę Ci jak to zrobić. Jest to możliwe zarówno na telefonie, jak i na tablecie. Ponieważ mój tablet ma przyciski fizyczne, zamiast systemowych, zaprezentuje to na przykładzie telefonu.

Po pierwsze będziemy potrzebowali aplikacji GMD Full Screen Immersive Mode ze sklepu Google Play.

2014-09-24 18.13.05

Po zainstalowaniu i otwarciu aplikacji, w prawym górnym rogu widzimy 3 opcje dotyczące pasków systemowych. Opcja numer 2 pozostawia pasek górny, a numer 3 ukrywa oba. Po wybraniu któregoś z trybów efekty widzimy już w aplikacji:

2014-09-24 18.30.32

Pasek systemowy możemy w każdej chwili przywrócić, przesuwając palcem zza ekranu w miejscu czerwonego znacznika. Wielkość i kolor znacznika możemy ustawić w opcjach, można go też całkowicie wyłączyć, jednak do tego potrzebna jest płatna wersja PRO.

Po włączeniu aplikacji, opcje ukrywania pasków systemowych będą cały czas widoczne w przyborniku, dając nam do nich szybki dostęp:

2014-09-24 18.14.05

Poniżej kilka porównań działania aplikacji z włączonym „immersive mode”:

2014-09-24 18.15.24 2014-09-24 18.15.17

I tak oto w prosty sposób możemy zwiększyć użytkową powierzchnię ekranu. Myślę, że jest to przydatna funkcja, zwłaszcza dla osób, które czują, że czarny pasek na dole ekranu marnuje cenny obszar roboczy.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na powiadomienia@tabletowo.pl.

Komentarze

 • wisien

  Git artykuł!

  • Super, że się podoba! Będzie takich więcej :)

  • Namacany

   Racja – fajny!

 • Maciej CT

  mam 4.2.2. i full!screen załatwia sprawę
  poza tym gravitybox i zmniejszenie przycisków nawigacyjnych do 50% tez powoduje podniesienie wrażeń estetycznych (dodatkowo można zmienić ich kolor)

 • janko

  No, naprawdę git. Tylko zapomnieliście napisać, że w trybie fullscreen nie działa klawiatura, w wielu programach nie da się wejść do różnych opcji, i trzeba ciągle przełączać w tryb normalny. Słabe to usprawnienie.

  • Jan Panek

   U mnie klawiatura działa, tylko nie rozciąga się do pełnego ekranu. Zależy pewnie od klawiatury.

  • Fedurrr

   Swift key na full screen się nie otwiera ale jedno machniecie i już można pisać. Full screen najbardziej przydaje się w grach, czasem po wyjściu do pulpitu trzeba anulować też full screen by powróciło do menu gry itp ale machniecie i już znowu tryb pełnoekranowy.

 • garet

  Przyda sie na pewno. Ma ciekawe zastosowania.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona