Immersive Mode na Androidzie 4.4 KitKat – co to jest i jak go włączyć w każdej aplikacji (poradnik)

Jeśli jesteś posiadaczem urządzenia zaktualizowanego do Androida w wersji Kit-Kat, zapewne zauważyłeś, że przyciski systemowe chowają się w niektórych aplikacjach, dając Ci do dyspozycji pełną powierzchnię ekranu. No właśnie – w niektórych. A co gdyby przyciski chowały się we wszystkich, nawet najbardziej podstawowych aplikacjach, jak Chrome, Facebook czy klient poczty?

W tym poradniku pokażę Ci jak to zrobić. Jest to możliwe zarówno na telefonie, jak i na tablecie. Ponieważ mój tablet ma przyciski fizyczne, zamiast systemowych, zaprezentuje to na przykładzie telefonu.

Po pierwsze będziemy potrzebowali aplikacji GMD Full Screen Immersive Mode ze sklepu Google Play.

2014-09-24 18.13.05

Po zainstalowaniu i otwarciu aplikacji, w prawym górnym rogu widzimy 3 opcje dotyczące pasków systemowych. Opcja numer 2 pozostawia pasek górny, a numer 3 ukrywa oba. Po wybraniu któregoś z trybów efekty widzimy już w aplikacji:

2014-09-24 18.30.32

Pasek systemowy możemy w każdej chwili przywrócić, przesuwając palcem zza ekranu w miejscu czerwonego znacznika. Wielkość i kolor znacznika możemy ustawić w opcjach, można go też całkowicie wyłączyć, jednak do tego potrzebna jest płatna wersja PRO.

Po włączeniu aplikacji, opcje ukrywania pasków systemowych będą cały czas widoczne w przyborniku, dając nam do nich szybki dostęp:

2014-09-24 18.14.05

Poniżej kilka porównań działania aplikacji z włączonym „immersive mode”:

2014-09-24 18.15.24 2014-09-24 18.15.17

I tak oto w prosty sposób możemy zwiększyć użytkową powierzchnię ekranu. Myślę, że jest to przydatna funkcja, zwłaszcza dla osób, które czują, że czarny pasek na dole ekranu marnuje cenny obszar roboczy.

Komentarze

 • wisien

  Git artykuł!

  • Super, że się podoba! Będzie takich więcej :)

  • Namacany

   Racja – fajny!

 • Maciej CT

  mam 4.2.2. i full!screen załatwia sprawę
  poza tym gravitybox i zmniejszenie przycisków nawigacyjnych do 50% tez powoduje podniesienie wrażeń estetycznych (dodatkowo można zmienić ich kolor)

 • janko

  No, naprawdę git. Tylko zapomnieliście napisać, że w trybie fullscreen nie działa klawiatura, w wielu programach nie da się wejść do różnych opcji, i trzeba ciągle przełączać w tryb normalny. Słabe to usprawnienie.

  • Jan Panek

   U mnie klawiatura działa, tylko nie rozciąga się do pełnego ekranu. Zależy pewnie od klawiatury.

  • Fedurrr

   Swift key na full screen się nie otwiera ale jedno machniecie i już można pisać. Full screen najbardziej przydaje się w grach, czasem po wyjściu do pulpitu trzeba anulować też full screen by powróciło do menu gry itp ale machniecie i już znowu tryb pełnoekranowy.

 • garet

  Przyda sie na pewno. Ma ciekawe zastosowania.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona