W skrócie: Nexus 9, Office za darmo i Microsoft Lumia

W tym odcinku kolejne przecieki dotyczące nowego Nexusa od HTC, informacje o ofercie Microsoftu, z nieodpłatnym Officem 365 dla uczniów i studentów oraz problemy tej firmy z marką Nokia, a właściwie jej brakiem. Zachęcam do komentowania i pisania co o tym myślicie.

Nexus 9 “gotowy do premiery”

Być może macie już dość kolejnych plotek i pogłosek na temat nowego Nexusa od HTC, ale tym razem mamy do czynienia z bardzo solidnym źródłem informacji. Wall Street Journal donosi, że dyrektorzy wykonawczy Google i HTC często spotykali się w sprawie premiery nowego urządzenia. Linia Nexus oferuje czystego Androida w przystępnej cenie i solidnym wykonaniu. Wiele jednak wskazuje na to, że Nexus 9 może nie być tak tani jak pierwotnie sądzono i być pozycjonowany obok takich urządzeń jak iPad Mini, Air czy tablety z serii Galaxy Tab S. Nexus 7 (2013) nie powtórzył sukcesu swojego rok starszego brata, ale pokazał konkurencji jak robić tani i porządny kieszonkowy tablet z dobrym ekranem i płynnością działania systemu. Nexusa 9 możemy spodziewać się w październiku, a jego prezentacja powinna odbyć się podczas zapowiadania Androida L.

_w-skrocie-Nexus-9

Office 365 za darmo dla studentów

Microsoft od dawna wspiera szkoły i uczelnie jeśli chodzi o programy partnerskie i dostępność jego produktów bez dodatkowych opłat dla studentów i uczniów. Do tej pory inicjatywa leżała jednak po stronie wybranej placówki. Jeśli szkoła miała leniwą dyrekcję czy administratora IT – nie było szans na uzyskanie dostępu do darmowej oferty Microsoftu na własną rękę, bez otrzymania klucza aktywacyjnego. Wszystko ma się zmienić za sprawą nowego programu, który pozwoli uczniom i studentom na korzystanie bez opłat z Office 365, a do rejestracji potrzebne będzie jedynie wysłanie zgłoszenia z uczelnianej domeny mailowej. Haczyk? Usługa dostępna jest na razie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale Microsoft obiecuje, że pod koniec roku trafi też do innych krajów. Sama oferta wygląda jednak rewelacyjnie i oferuje:

 • Programy takie jak Microsoft Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Access i Publisher
 • Instalacja na 5 (!) komputerach PC lub Mac oraz urządzeniach mobilnych, takich jak iPad czy smartfony z Androidem
 • 1 TB pamięci dyskowej w chmurze OneDrive
 • Office Online (to akurat dla każdego jest darmowe)

Czekamy na Polskę.

Microsoft Lumia – kupilibyście?

Pewnie już słyszeliście o tym, że globalna i brytyjska strona nokia.com przekierowuje na stronę “Microsoft Mobile Devices”. Od strony formalnej nie jest to nic dziwnego, bo umowa między Microsoftem a Nokią od początku zakładała stopniowe pozbycie się z nazwy urządzeń fińskiej marki. Pozostaje jednak problem wizerunkowy. W USA, gdzie rynek Windows Phone jest procentowo bardzo mały, nazwa Nokia nie znaczy zbyt wiele. W krajach, w których Lumie święcą umiarkowane sukcesy (w tym w Polsce) jest jednak zupełnie inaczej. Ludzie nie kupują “Lumii” czy “smartfona z Windowsem”. Użytkownik chce NOKIĘ. Czy zmiana ta w krajach, gdzie fińska marka kojarzyła się bardzo pozytywnie, spowoduje problemy z utrzymaniem niezłego poziomu sprzedaży? Wiele na to wskazuje i Microsoft będzie musiał znaleźć sposób na to, żeby przekonać ludzi do nowego brandingu. Właściwie już teraz to robi, coraz rzadziej w reklamach czy materiałach prasowych wspominając nazwę “Nokia”, koncentrując się na markach “Lumia” i “Windows”. A co Wy o tym sądzicie?

Komentarze

 • Nokia Lumia i Microsoft Windows. Nie ma innej opcji ;)

 • Michał Wierzchowski

  Info dzień po tym jak kupiłem Office Personal… Życie ch… :D

  Co do Lumii, dla mnie bez różnicy jeżeli jakość pozostanie na tym samym poziomie i tak Nokie to Windows Phone’y tak na prawdę więc mi pasuje ;)

 • Artok

  Jestem ogromnie napalony na Nexusa 9. Jak będzie kosztować w granicach 800 zł to kupuję bez wahania.

  • Skoro ma byc w jednej linii z iPadami i Tab S-ami to raczej nie bedzi etakiej ceny

 • uru28

  Odnośnie Office 365 to osobiście jestem zwolennikiem tego by szkoły w pierwszej kolejności korzystały z pakietów darmowych. The Apache Software Foundation radzi sobie na tym polu bardzo dobrze i tu akurat nie mamy “naganiania” przy okazji na inne usługi.Zgodzę się z argumentem iż powinno się poznać pakiet M$, choćby ze względu na fakt iż korporacje bazują głównie na nim, aczkolwiek osobiście byłbym za tym by początkującym pokazać najpierw wcale nie gorszą a darmową alternatywę, bez jak już wspomniałem “ciśnienia” na dodatkowe usługi, a dopiero potem ekosystem Office Microsoftu.Charytatywnie obecnie to działa Bill Gates a nie Microsoft…
  Nokia… Na rynku EU jest mocno zakorzeniona jako marka i przeważnie kojarzona z jakością.Nie wydaje mi się że M$ przejmie wraz z Lumią całą “śmietankę”. Kilka decyzji w tym te dotyczące WP 7.8 , wyłączenia (w sumie bez powodu) obsługi skype dla tego systemu,zamieszanie z nokią x itp. powoduje że zaufanie do M$ wcale nie rośnie.

  • Marcin

   Podpisuję się pod tym. Brak przejścia z 7.8 na WP 8.x jeszcze wybaczyłem, ale blokada skype spowodowała, iż więcej nie kupię tego produktu :/

 • Takaszi

  “Wszystko ma się zmienić za sprawą nowego programu, który pozwoli uczniom i studentom na korzystanie bez opłat z Office 365, a do rejestracji potrzebne będzie jedynie wysłanie zgłoszenia z uczelnianej domeny mailowej. Haczyk? ”

  Haczyk to inwigilacja i agitacja, niech w USA sobie mają, w reszcie świata? ok zapoznać się, nauczyć używania (korporacje to mają, w tym korporacja RP), ale, no właśnie, żeby nie tworzyć rezerwatu powinna iść w parze nauka i poznawanie alternatyw.
  A to w celu uniknięcia sytuacji pt. przychodzi świeżo “urodzony” absolwent uczelni i nic o alternatywie nie wie, a jak ma się posłużyć to kupa …. rozpaczy.

  • Ares

   Dorośnijcie wreszcie. Wszędzie teorie spiskowe. Pewnie na Korwina głosujesz?

   • _TB_TB_

    Dorośnij wreszcie. Wszędzie widzisz widzących teorie spiskowe i głosujących na Korwina? Może jesteś kryptoteoriospiskowcem-kryptokorwinistą? :P

    A tak serio, @takaszi:disqus ma trochę racji. Chodzi o agitację, inwigilacja jest trudna do udowodnienia.

    • Tylko taka pretensja byłaby trochę naiwna. Mamy wolny rynek i firmy walczą cenami i konkurencyjnością swoich ofert. Tak jak Google rozdaje szkołom Chromebooki, a Apple wciska iPady (lobbing na granicy legalności).

    • Post Mortem UK (ipad 4gen)

     Agitacja ,inwigilancja jest wszechobena….przyklad appstore ,itunes, google play…etc……
     takie czasy:P
     Mozesz jedynie kombinowac jak by tutaj udostepnic jak najmniej informacji o sobie.

   • Takaszi

    Na pana K nie głosowałem, od szaleńców staram się trzymać jak najdalej, od polityków szczególnie daleko. Natomiast jeżeli uważasz, że ktoś (zwłaszcza korporacja) daje za darmo, to życzę szczęśliwego życia w głębokiej nieświadomości.

  • Post Mortem UK (ipad 4gen)

   Lol to sie przenies na numbers i pages od apple :P

   Tak na powaznie roznice nie sa znaczace pomiedzy podobnymi pakietami biurowymi ,ale fakt w pracy jak sie juz uzywa MS Office to tym bardziej w domuchce sie miec to samo.Prosta logika i upraszacze rzeczy niz kluczenie jak kon pod gorke z innymi programami,ktore czesto bywaja niekompatybilne z formatam MS.

 • _TB_TB_

  Może lepiej, żeby zamiast “Microsoft Lumia” była po prostu “Lumia”? Albo “Lumia with Windows”…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona