Wodoodporny czytnik książek elektronicznych – nowy standard?

Zwykle na łamach Tabletowo poruszamy temat tabletów, jednak zdarzają się ciekawe urządzenia, które warto przedstawić. Tym bardziej, że sprzęt ten wyśmienicie wpasowuje się w standardy bliskich krewnych. Mowa o czytnikach książek elektronicznych. Nasz dzisiejszy bohater okazuje się ciekawą propozycją przez wzgląd na swe zdolności do obcowania w niestandardowych warunkach. Czy czytnik eBooków, który z łatwością poradzi sobie z warunkami, jakie panują choćby na plaży, będzie łakomym kąskiem dla potencjalnego klienta?

Firma Kobo, która zdążyła wypuścić już serię tabletów  – Arc, postanowiła tym razem rozszerzyć swoje portfolio o czytnik eBooków, który nosi nazwę Aura H2O. Co prawda eReader o bliźniaczej specyfikacji już powstał (Aura HD), ale jego sukcesor został uzbrojony w dodatkową funkcjonalność. Mowa oczywiście o wodoodporności i pyłoszczelności. Świadczy o tym certyfikat IP67. Oznacza to mniej więcej tyle, że urządzenie wytrzyma zanurzenie na głębokość 1 metra na około 30 minut. Warto zaznaczyć, że jednak w tym wypadku wszelkie porty muszą zostać domknięte zaślepkami. Sprzęt jest odporny również na przedostawanie się kurzu czy piasku, a więc jest to doskonały kandydat do plażowania. Należy jednak pamiętać, że temperatura jaka panuje na plaży nie może przekraczać ekstremalnych wartości, zatem czytnik należy osłaniać od nadmiernej ekspozycji na słońcu.

kobo-aura-600x275

Poprzednik czytnika Aura H20 – model Aura HD

Jeśli chodzi o pozostałą specyfikację techniczną, nie różni się ona do swojego pierwowzoru. Znajdziemy tutaj 6,8 calowy ekran wykonany w skali szarości. Prezentuje on świetną rozdzielczość 1440 x 1080 pikseli.  Daje to nam zagęszczenie pikseli na poziomie 265 ppi. Oprócz tego znajdziemy tutaj 1 GHz procesor, 4 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia o kartę pamięci do 32 GB. Producent szacuje wytrzymałość akumulatora na 2 miesiące pracy z dala od gniazdka.

Czytnik będzie można kupić za pośrednictwem sklepu online od 1 października w cenie 179,99 dolarów. Oczywiście można już zamawiać ten model w przedsprzedaży za pośrednictwem sklepu Kobo.com oraz partnerów w jednym z trzech krajów USA, Kanada i Wielka Brytania. W późniejszym okresie obszar dystrybucji zostanie rozszerzony o Francję, Włochy, Niemcy, Holandię i Hiszpanię.

Komentarze

 • uru28

  W kwestii temperatur byłbym ździwiony bo skoro TF201(całość alu) bez problemów pracował będąc całymi dniami na rodos to czytnik mający mniejsze obciążenie procesora powinien spokojnie wydolić…

  • Marcin Mierzejewski

   Mówimy tu o temperaturach powyżej 60 stopni po całym dniu na słońcu. Żadna elektronika tego nie wytrzyma. Xperia Z1 nagrzewa mi się tak mocno, że szkło mnie parzy i nie mogę utrzymać urządzenia. Niektóre moduły odcina mi z powodu przegrzania. Mówimy tu jednak o przeciążeniach do 90 stopni.

 • slk

  wodoodporny czy wodoszczelny?

  • Marcin Mierzejewski

   To temat rzeka. Według mnie nie ma wielu prawdziwie wodoodpornych terminali. W tekście jest zawarta rekomendacja producenta.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona