Ważne

Apple i Samsung zakopują topór wojenny – jednak nie w USA

Nadeszły spore zmiany. Po wytaczanych sobie wzajemnie przez wiele lat pozwach, dwa giganty rynku urządzeń elektronicznych – Apple oraz Samsung – ogłosiły wczoraj rozejm. Jednak nie jest tak kolorowo, jakby mogło się wydawać. Rozejm dotyczy sporów tylko poza USA.

apple_samsung_ugodaWojna sądowa pomiędzy Samsungiem i Apple trwa już dobrych kilka lat. Zarówno kierunek ataku jak i zwycięzcy ciągle się zmieniają. Zdarzyło się, że Apple wymagało 40 dolarów za każde sprzedane urządzenia Samsunga. Innym razem gigantowi z Cupertino udało się wstrzymać sprzedaż Galaxy Tab 10.1 w Europie – co zresztą niedługo potem zostało zakwestionowane przez sądy, m.in. w Niemczech i Holandii. “Nadgryzione Jabłuszko” musiało także kiedyś oficjalnie przeprosić Samsunga oraz pokryć wszystkie opłaty sądowe. To tylko kilka przykładów – ogólnie lekko nie było.

Największą wygraną podczas tych walk można jednak przypisać gigantowi z Cupertino – swojego czasu sąd nakazał Samsungowi, by ten zapłacił Apple ponad miliard dolarów w ramach odszkodowania. Oczywiście był to jednorazowy taki sukces, więc jeżeli podliczyć wszystkie pomniejsze kary i koszty rozpraw, całość wyglądałaby trochę inaczej. Niemniej Samsungowi nigdy nie udało się zbliżyć do uzyskania podobnej kwoty od rywala.

Teraz obie firmy wycofują wszelkie pozwy z sądów na całym świeci – oprócz USA. Jakie kraje zatem ogarnie spokój? Australię, Francję, Holandię, Japonię, Niemcy, Koreę Południową, Wielką Brytanię oraz Włochy. Należy jednak pamiętać, że to jednak w USA prowadzone są największe sprawy (tam m.in. miała miejsce 1 miliardowa rozprawa). Czy zatem również i w rodzimym kraju Apple z czasem zapanuje spokój? Mało prawdopodobne… ale czas pokaże.

Komentarze

 • Finding

  Kim byłoby Apple bez Samsunga? Bez ich ekranów, pamięci, procesorów, baterii itp,itd.?

  • Krzysiek

   Apple znalazłoby sobie inną firmę :)

   • Finding

    Jakoś przez tyle lat ciężko im to idzie.

    • Apple kupuje tam, gdzie ma najtaniej. Widocznie Samsung ma dobre ceny.

     • Finding

      Jakby chodziło tylko o pieniądze, to kupowaliby procesory od Mediateka czy Allwinnera a nie Samsunga..

     • Nie OD, tylko produkowane PRZEZ. To nie są czipy Samsunga, tylko Samsung produkuje je według “przepisu” Apple’a.

      I skąd przekonanie, że mediatek czy allwinner robiłby to taniej? Bo chyba nie sugerujesz się detalicznymi cenami ich czipów w porównaniu do tych samsungowych? Przy zamówieniach rzędu dziesiątek milionów, nie ma to najmniejszego znaczenia.

     • LCD

      to tym bardziej skoro Apple “zaprojektował” swoje chipy to każdy producent powinien być w stanie je dla nich wykonać. Chyba, że to projektowanie to wybranie konfiguracji jak na stronie Apple przy ich laptopach :P

     • No tak, ale nie zmienia to faktu, ze Samsung zrobi to najtaniej i bez przerw w dostawach.

 • Sony

  Uważam, ze Unia Europejska powinna “załatwić” sobie jakiś oczywisty patent – następnie nałożyć drakońskie kary na producentów z USA – może wtedy matoły z USA przestały by patentować oczywiste rzeczy.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona