Ważne

Czytelnik pyta: Flash w urządzeniach mobilnych; Tablet czy phablet; Czy bardzo tania hybryda ma sens?

Czytelnicy zadają mi na Facebooku, Twitterze czy też nawet vis a vis pytania, które w obliczu technologii mobilnych są bardzo poważnymi kwestiami i nie sposób ich pominąć. Kilka z tych najważniejszych pozwolę sobie przytoczyć w kolejnej części tego cyklu i oczywiście – odpowiedzieć na nie. Mowa będzie dzisiaj o Flashu w urządzeniach mobilnych, wyborze między tabletem, a phabletem i zastanowieniu się, czy warto iść w tanie rozwiązania hybrydowe.

Flash? Dziękuję, postoję

flash-padl

Gdybym miał postawić się na miejscu dewelopera, to zapewne omijałbym Flasha bardzo, bardzo szerokim łukiem. O ile kiedyś po prostu nie było realnej alternatywy dla tej technologii, tak dzisiaj mamy do czynienia z HTML5, który brutalnie punktuje największe wady Flasha. Przede wszystkim, rozwiązanie Adobe (niegdyś Macromedia) jest bardzo zasobożerne w porównaniu do tego, co tak naprawdę potrafi. Przy czym nie chodzi tutaj tylko o obciążenie danego urządzenia – Flash także wymaga dużo większego użycia łącza internetowego. Jeśli chodzi o urządzenia mobilne, to używamy w nich Internetu obarczonego limitem transferu, a ten w połączeniu z technologią flash wsuwałby dane jak szalony, co zresztą niezbyt nam by się podobało. Stąd nie dziwię się, że w urządzeniach mobilnych Flash gości nader rzadko. Przecież większość rzeczy można zrobić lepiej w HTML5 czy JavaScript bez zbytniego obciążania sprzętu czy też pakietu internetowego. Nie można też przejść obojętnie obok tego, że Flash musi być obsługiwany przez odpowiednią wtyczkę dla przeglądarki internetowej.

Tablet czy phablet?

Zacznijmy od tego, że phablet i tablet, mimo, że w nomenklaturze mają wiele wspólnego, to naprawdę dwa typy odrębnych urządzeń. Phablety są w nazwie tak podobne do swoich “większych braci” tylko dlatego, że ich kierunek ewolucji (a chodzi tutaj głównie o wielkość ekranu) mógłby wskazywać na podobieństwo do tabletów. Tak jednak nie jest, bowiem phablet jeszcze da się jakoś zmieścić w kieszeni. Ze swoją naprawdę niemałą Lumią 1320 nie mam z tym większych problemów (w rurkach nie chodzę), a i daję radę jakoś ją obsługiwać rękami bez ich męczenia.

phablety

Tablet to już wyspecjalizowana grupa urządzeń, które nastawione są głównie na konsumpcję treści w Internecie. Oferują pokaźną przestrzeń roboczą i ich interfejsy użytkownika są na ten fakt mocno nastawione. Tablet stosunkowo rzadko też oferuje funkcjonalność większego smartfona, chociaż z niektórych można zadzwonić, gdyż posiadają zintegrowany moduł GSM.

Jednak czy rozmawianie przez tablet jest tak wygodne, jak robienie tego za pośrednictwem phabletu? Jakkolwiek mocno bym nie udowadniał uderzającego podobieństwa tych dwóch grup urządzeń, zawsze okaże się, że rozmowa przez tablet jest po prostu niewygodna. Z phabletem jest jeszcze w miarę dobrze.

Dobrze jest sobie odpowiedzieć na to pytanie równając phablety do smartfonów. Czy potrzebujemy aż tak dużej przestrzeni roboczej w urządzeniu mobilnym, które będzie gościć w naszej kieszeni? Jeśli w zupełności wystarcza nam ekran do 5 cali, to nic nie wskazuje na to, byśmy musieli się pchać w te większe konstrukcje.

Z drugiej strony, posiadanie phabletu nie wyklucza możliwości zakupienia również tabletu. Przy czym trzeba liczyć się z tym, że mimowolnie będziemy z nich korzystać w nieco inny sposób. Tablet będzie głównie leżeć w domu, gdy na przykład w łóżku zechce nam się poprzeglądać Internet. Phablet pójdzie z nami wszędzie i w razie potrzeby, pozwoli nam na nieco bardziej komfortowe korzystanie z treści w Sieci.

To, jak korzysta się z poszczególnych urządzeń mobilnych, przedstawiłem tutaj w oparciu o zewnętrzny raport.

Czy kupno taniej hybrydy ma sens?

Po tym, jak Microsoft nieco obniżył ceny licencji na urządzenia z Windows 8.1, zachęcił tym samym producentów do tworzenia jeszcze tańszych urządzeń opartych o ten system mobilny. W efekcie powstały także urządzenia, w które także wliczona jest licencja na system, ale są one jeszcze tańsze niż najkorzystniejsze niegdyś cenowo rozwiązania hybrydowe od Asusa czy Acera.

km1080g

Tanie hybrydy to przeważnie “chińsko-polskie” alternatywy, szczególnie na naszym rynku – chodzi tu choćby o Colorovo czy Kruger & Matz, które stosunkowo niedawno zaprezentowały na rynku swoje propozycje. To, co mnie w nich najbardziej boli, to fakt, że nie posiadają one dysku twardego, który możemy sobie sprawić wraz z nieco droższym Asusem. Lubię trzymać dane w chmurze, ale niektóre dokumenty trzymam także na dysku, a tych jest sporo.

Wydajnością one dorównują Asusowi Transformer Book T100, ale czy jakością wykonania oraz ekranem tak? Nie do końca. Pamiętajmy, że są to bardzo budżetowe alternatywy i na pewne kompromisy trzeba się już jednak godzić.

Jednak, jeśli nie będziemy rzucać tymi urządzeniami i nie potrzebujemy superszybkiego urządzenia do konsumpcji treści w Internecie… czemu nie? Ja jestem przychylny tym urządzeniom, głównie dlatego, że w miły sposób pokazują one, że Windows 8.1 może trafić pod strzechy bez zbytniego obciążania portfela.

Nie bójcie się zadawać pytań! Jeżeli chcielibyście otrzymać odpowiedź bezpośrednio ode mnie, piszcie w komentarzach albo bezpośrednio do mnie. Tutaj też! :)

Pomęczcie też czasem innych autorów wpisów na Tabletowo! :)

Komentarze

 • asegPL

  Dla mnie tanią hybrydą to jest Venue 8 PRO z klawiaturą i uważam go za całkiem rozsądny wybór za te pieniądze :>

 • etanol

  lol jak zmarnować czas? Czytać takie pierdoły. Flash generuje dodatkowy ruch na łączu mobilnym. No tak. Wchodząc np na youtube nie obejrzymy wszystkich filmów, jak w mordę zaoszczędziliśmy przynajmniej na ruchu :) Wchodząc na większość video czatów znów oszczędzamy na transferze, zresztą tam i tak są brzydkie panny…
  Nie mam flashplayera, więc wszystkie treści w nim zamieszczane są dla mnie nie dostępne, ale zróbmy z tego zaletę, oszczędzamy… a co. To w zasadzie nic że na urządzeniu dostępowym, mamy okrojony dostęp… Trzeba było napisać używajcie Opery mini… Tam są jeszcze większe oszczędności…

  • Jakkolwiek byś nie zaklinał rzeczywistości – deweloperzy nie mylą się omijając Flasha i masowo używając HTML5.

   • niconozomu

    Problem w tym że nawet na PC mało która przeglądarka obsługuje w pełni HTML5. Spróbuj na przykład obejrzeć na YouTube film w FullHD na przeglądarce innej niż Chrome. Nawet jeśli HTML5 jest przyszłością, to i tak nie powinno się nas tak gwałtownie odłączać od czegoś co działa i się sprawdza jako tako. Powinno się to zrobić stopniowo.
    A swoją drogą gdyby deweloperzy używali masowo HTML5 tak jak powiedziałeś to ludzie by tak nie denerwowali się z powodu braku flasha.
    Choć właściwie problem już jest stary, ponieważ teraz to już jakoś funkcjonuje. Problem był w chwili gdy “zabrano” nam flasha. W niektórych przypadkach musiałem czekać ponad rok żeby jakaś strona zaczęła działać poprawnie na urządzeniu.

    • Azawakh

     Bardzo dobrze napisane!!!!

    • Azawakh

     Bardzo dobrze napisane!!!!

   • Darek

    A mnie tam technologie to wisza i powiewaja… Czy developerzy lubia flash czy nie, czy html5 czy flash… Lata mnie to… Jestem urzytkownikiem i chce miec mozliwosc zobaczyc wszystko co jest opublikowane i nie znosze gdy ktos obligatoryjnie mnie ogranicza w mysl jakis idei! Jak dlugo filmy w necie beda we flashu to chce moc je obejzec. Brak obslugi flasha czyni moje urzadzenie niepelnosprawnym i mam gdzies czyjes wypociny ze bladze…

    • Azawakh

     Masz rację mam identyczne zdanie jak Ty!!!!!

    • Azawakh

     Masz rację mam identyczne zdanie jak Ty!!!!!

 • Sony

  Colorovo Supreme City Tab 10 – około 1000 zł – 10 cali. Windows + MS Office. za 100 zł więcej etui / klawiatura.

  Jak pierwszy raz wziąłem go do ręki to byłem ZDZIWIONY – w bardzo pozytywny sposób. Spodzewalem sie typowego “badziewia” – a tymczaem mamy bardzo, ale to bardzo porzadny sprzęt.

  Powiem tak – jak byście mi zamazali znaki i kazali wycenić to spokojnie wyceinił bym go na poziomie ASUS T100.

  Tak więc nie zawsze tanoi oznacza kiepsko.

  Dodam, ze oglądałem egzemplaż w sklepie – co więcj miałem już w rękach z 6 Colorovo i nie było różnic – więc to nie jest “przypadek”

  • heksanodiol

   Ocenianie na podstawie pierwszego wrażenia to głupota. Tanie marki na tym żerują. Pierw zachwyt a potem okazuje się że naprawa niemożliwa, awaryjność znacznie większa od awaryjnego asusa, wydajność koszmarna, problemy z gwarancją, ogólnie “nie o to mi chodziło” itd.

   • Sony

    Colorovo – to “Polska” marka ABC DATA – znajomy posiada Colorowo od miesiąca i jak na razie działa bez kłopotów.

    Wydajnosc taka sama – w końcu “flaki” podobne. :)

    Serwis, części, Gwarancja – ABC Data o to dba, wiec mamy to w Polsce, na miejscu.

    Jakosć wykonania mnie zdziwiła, egzemplaże pokazoe ze sklepów były w bardzo dobrym stanie. Znajomego sprzęt po misięcu intensywnego używania też sie nie rozlecial.

    Tak więć mogę polecić ten model.

    • heksanodiol

     A widziałeś jak to wygląda w środku. Wszystko trzyma się na taśmach klejących. Wszystko! Bez taśm by się rozsypało. Normalne firmy przykręcają na śrubki, na zatrzaski a tu zwykła taśma klejąca :P Poza tym w necie gdzieś było porównanie tego modelu z kilkoma innymi modelami które tak naprawdę były tym samym modelem co ten colorovo. Wszystkie były tym samym tabletem w drobnych szczegółach. Wszystkie posiadały nawet charakterystyczny taki sam cover :P To produkt jednej firmy z chin. Wiele firm wydaje ten sam model pod swoimi markami. Ten model od innych “producentów” nie miał najlepszych ocen jeśli chodzi o wydajność i awaryjność. No cóż montaż na taśmę klejącą jest bardzo profesjonalny :P

     • Sony

      Ja wiem, że to klasyczny Chińczyk – ale jak za cenę 1000 zł jest całkiem dobrze. Zaskakujaco dobrze. No i mamy pelną gwarancję i serwis w Polsce – co jest istotne. ABC Data to nie firma “Krzak” która sprzeda kontener i się zwinie :)

      Niestety jakosc kosztuje – a bardzo wiele osób woli kupic tani. gorszej jakości sprzęt.

      Jak pisałem aqurat Colorovo mnie pozytywnie zaskoczyl.

     • podejrzliwy

      Oj Sony coś za bardzo reklamujesz tego Chińczyka wydaje mi się że sprzedajesz te tablety!
      Raz piszesz ze widziałeś go w sklepie później ze znajomy ma !
      Zaskakująco dobrze wiesz gdzie można go serwisowa no,no
      Kiepska reklama panie Sony!

     • Tomasz Lenartowski

      Gdyby na tym tablecie zainstalowano Androida rozlatywałby się Sonemu w rękach.

     • Azawakh

      Z tego co mi wiadomo to tajwański Pipo W1.

     • Azawakh

      Z tego co mi wiadomo to tajwański Pipo W1.

     • Hmmm…żadnych taśm klejących tam nie ma, bez przesady :) Testy radzę sprawdzić jeszcze raz, bo o wydajności to trochę lepiej pisali, a o awaryjności w ogóle.

   • Musiałeś mieć straszne doświadczenia z “tanimi markami”. W Colorovo zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. W razie problemów jesteśmy dostępni bezpośrednio w Warszawie, a awaryjność tabletów wcale nie jest wyższa niż znanych marek, tak jak to mogło by się wydawać :) Co do wydajności, to udostępniamy nasze tablety do testów różnym redakcjom. Łatwo znaleźć dane dot. wydajności.

 • heksanodiol

  Przy wideo html5 pożera znacznie więcej zasobów niż flash :P Cały ten html5 to kupa marketingowa korporacji. Efekty lepsze niż flashowe można robić od dawna bez flasha i bez tego co nazwali html5 przy minimalnym zapotrzebowaniu na zasoby sprzętowe. Chodziło niby o wyeliminowanie zamkniętego standardu. Problem w tym że zostanie zastąpiony jeszcze większym gniotem. Flash kiedyś też był leciutki :P

  • Piotr

   Przy video zarówno html5 jak i flash tak samo zjadają zasoby. Tutaj liczy się treść a nie sposób jej przekazania. Chociaż html5 ostatecznie będzie miał lepsze kodeki.

  • Mam wrażenie, ze porównujecie cos, czego porównać się nie da. Flash to technologia / środowisko uruchomieniowe. HTML5 to szeroko pojęty standard, który mieści w sobie setki przeróżnych technologii.

   • heksanodiol

    Trudno w krótkim komentarzu zawrzeć tyle informacji i nie korzystać ze skrótów myślowych żeby ktoś się nie przypierdolił :P Skupiłem się na porównaniu tych kilku elementów a je się akurat da porównać…

    • Tomasz Lenartowski

     Czyli zasadniczo mówisz, że pakiety wysyłane przy odtwarzaniu filmu tej samej jakości we flashu są mniejsze niż w html 5. Jakiś link do porównania? Bo sam nie mam pojęcia i chętnie się dowiem.

     • heksanodiol

      Nie … mówię o tym że sprzęt tak samo mocno (zbyt bardzo) grzeje się i wiesza przy wideo z flasha jak wideo z kodekami html5. Jak jeszcze miałem flasha na GT10.1 to tab co najwyżej się przywiesił przy flash wideo. Teraz gdy już na siłę mi zabrali flasha na tym tabie :D to już w ogóle zrezygnowałem z oglądania wideo. Próba obejrzenia czegoś kończy się totalnym zwisem, trzeba restartować taba bo wszystko zaczyna działać jak w smole. Problem jest zauważalny na normalnym sprzęcie też. A poza tym Czaszka z lirycznym wyrostkiem spoczywająca na nocnej szafce, która powinna mieć taką samą temperaturę co gniazdko kardynała. :P

     • To raczej wina systemu/playera niż samej technologii. Rozwiązania natywnie będą zawsze mniej zasobozerne niż wirtualizowane.

     • heksanodiol

      Toż plejer oparty przecież na tej technologii. Mówię o kodekach o oficjalnych stronach które promują technologię i o systemach oficjalnych produkowanych przez korporacyje :P Czyli co wyprodukowali kodek i wszędzie musi być wirtualizowany dlatego tak jowo chodzi? :D :D :D

     • O których konkretnie kodekach mówisz. I playerze z przeglądarki czy z aplikacji?

     • O których konkretnie kodekach mówisz. I playerze z przeglądarki czy z aplikacji?

     • Tomasz Lenartowski

      Dla mnie gość pisze tak ogólnikowo, że muszę się poddać.

     • heksanodiol

      Chodzi mi o WebM nie wiem jakie kodeki konkretnie wykorzystuje np. youtube chyba V8 ale oglądanie youtuba w wersji html5 obciąża znacznie bardziej procesor pod różnymi systemami (MacOSX, Windows, Android nie wspomnę różnych linuxów gdzie wideo klatkuje ale to problem grafiki) niż wersja z flashem. Do takiego stopnia że system często staje na amen.

    • Tomasz Lenartowski

     Czyli zasadniczo mówisz, że pakiety wysyłane przy odtwarzaniu filmu tej samej jakości we flashu są mniejsze niż w html 5. Jakiś link do porównania? Bo sam nie mam pojęcia i chętnie się dowiem.

 • SyoMas

  Mam phablet bez flasha i tablet z flashem. W telefonie szlag mnie trafia gdy strona opluwa mnie informacją, że potrzebny jest flash, a dzieje się to nader często. Z tym omijaniem łukiem to nie jest tak różowo. Za wcześnie jeszcze. Flash się rozpanoszył solidnie przez te lata panowania. Na szczęście mam zawsze tablet pod ręką.
  Z tym zostawianiem tabletu w domu to też chyba statystycznie nie tak do końca. Wszyscy moi znajomi taszczą ze sobą swoje dachówki, nierzadko 10-calowe. Ja noszę ze sobą ósemkę, bo taki rozmiar uważam za optymalny, zarówno do używania jak i transportu. Nieustannie jednak rozważam poprzestanie tylko na phablecie ale jakoś nie mogę się rozstać z tabletem. Te dwa z groszami dodatkowe cale oraz działający flash robią różnicę :)

  • Jacek.P

   Ja też się nie zgadzam, bo zawsze mam z sobą mój 8 calowy tablet;-)

  • Azawakh

   Mnie też cholera bierze jak mi wyskakiją takie “kwiatki” w postaci komunikatów, klocków LEGO czy pustych pól gdzie normalnie jest element flashowy. Jeżeli korzystasz z mikrotabletu androidowego doinstaluj zmidyfikowaną wtyczkę Flash Player lub przeglądarki Puffin i Photon Browser. Gorzej jeśli są to Lumie 1320 i 1520, na które nie mavtego typu rozwiązań.

  • SyoMas

   Jako uzupełnienie tezy, że programiści wcale nie omijają łukiem flasha można podać przykład świeżutkiego odpowiednika twitch.tv – gaminglive.tv. Jako żywo flash w najczystszej postaci. Pewnie pojawi się lub już pojawiła appka, ale strony na urządzeniach bez flasha za dużo się nie poogląda.

 • axim

  przy dzisiejszych mocnych procesorach ktore posiadaja 4 rdzenie o predkosci powyzej 2ghz i 2gb ramu wtyczka flash jest jak piorko ,raczej brakuje javy zeby uruchomic czat oraz gry java

 • Ja w swoim dużym tablecie z W8.1 wyłączyłem flasha ręcznie.

  • Takaszi

   A ja dla odmiany, w moim małym urządzeniu z Androidem, włączyłem flash ręcznie. Bo niby czemu mam się ograniczać? Wszak ja i moje małe tableciątko nie lubimy ograniczeń.

   • Azawakh

    Żaden z moich tabletów (iPad Mini, iPad4 oraz Modecom FreeTab 7800IPS IC) natywnie nie wspiera Flasha ani nie posiada doinstalowanej wtyczki a jednak z powodzeniem korzystam ze wszystkich treści na stronach www dzięki przeglądarkom takim jak Puffin i Photon Browser, które przetwarzają elementy Flash w chnurze i wyświetlają w formie “strawialnej” dla moich trzech tabletów.

 • Azawakh

  Zacznę od tego, że nie uznaję słowa phablet i nie ma go w moim słowniku.
  Używam określenie mikrotablet (mikrotab), które zdecydowanie lepiej brzmi i lepiej określa charakter urządzenia jako malutki tablet gdyż bliżej mu wielkościa do tabletu niż smartphona, którego przekątna kończy sie na 4.99″. W kwestii interfejsu to fakt urządzenia te posiadają je w wersji smartphonowej ale w przypadku mikrotabletu z Androidem zawsze można zainstalować alternatywny soft w postaci np Paranoida, który posiada aż 3 typu interfejsów: smartphonowy, tabletowy i hybrydowy.
  No i kwestia wykonywania połączeń głosowych. W przypadku mikrotabletu nie jest ona najważniejsza i jest tylko jedną z wielu tak samo jak w przypadku pełnowymiarowych tabletów. Dlatego też w obu przypadkach lepiej do dzwonienia wykorzystywać sluchawki bluetooth lub przynajmniej douszne na kabelku i kłopot sam się rozwiązuje.

  Druga poruszana tu sprawa to Flash Player. W moim odczuciu artykuł ten jest napisany tylko z jednego punktu widzenia a mianowicie punktu dewelopera, tówrcy stron www. Owszem nowocześnie myślący informatyk będzie wykorzystywał nowoczesne technologie i omijał szerokim łukiem takie rozwiązania jak Flash i stworzy stronę lekką, przystosowaną dla każdego urządzenia mobilnego. To prawda i nie da się tego podważyć i oby takich ludzi było jak najwięcej ale niestety takie podejście ma jedną bardzo poważną wadę a mianowicie taką, że odnosi się to tylko do nowopisanych stron, w których informatyk zwrócił na to uwagę. Jednak

 • Azawakh

  Zacznę od tego, że nie uznaję słowa phablet i nie ma go w moim słowniku.
  Używam określenie mikrotablet (mikrotab), które zdecydowanie lepiej brzmi i lepiej określa charakter urządzenia jako malutki tablet gdyż bliżej mu wielkościa do tabletu niż smartphona, którego przekątna kończy sie na 4.99″. W kwestii interfejsu to fakt urządzenia te posiadają je w wersji smartphonowej ale w przypadku mikrotabletu z Androidem zawsze można zainstalować alternatywny soft w postaci np Paranoida, który posiada aż 3 typu interfejsów: smartphonowy, tabletowy i hybrydowy.
  No i kwestia wykonywania połączeń głosowych. W przypadku mikrotabletu nie jest ona najważniejsza i jest tylko jedną z wielu tak samo jak w przypadku pełnowymiarowych tabletów. Dlatego też w obu przypadkach lepiej do dzwonienia wykorzystywać sluchawki bluetooth lub przynajmniej douszne na kabelku i kłopot sam się rozwiązuje.

  Druga poruszana tu sprawa to Flash Player. W moim odczuciu artykuł ten jest napisany tylko z jednego punktu widzenia a mianowicie punktu dewelopera, tówrcy stron www. Owszem nowocześnie myślący informatyk będzie wykorzystywał nowoczesne technologie i omijał szerokim łukiem takie rozwiązania jak Flash i stworzy stronę lekką, przystosowaną dla każdego urządzenia mobilnego. To prawda i nie da się tego podważyć i oby takich ludzi było jak najwięcej ale niestety takie podejście ma jedną bardzo poważną wadę a mianowicie taką, że odnosi się to tylko do nowopisanych stron, w których informatyk zwrócił na to uwagę. Jednak

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona