Ważne

W skrócie: WP 8.1 Update 1 i VLC, Microsoft w Chinach oraz kolejny tablet z W 8.1 za 99$

Dzisiaj garść informacji dla wszystkich fanów i przeciwników Microsoftu. No i dla tych, u których ta firma nie budzi żadnych emocji, ale zainteresowani są rozwojem mobilnych systemów operacyjnych.

Windows Phone 8.1 Update 1

W jednym z poprzednich moich wpisów opowiadałem o zmianach jakie przyniesie ze sobą ta aktualizacja. Dotyczą one głównie możliwości zakładania folderów dla kafelków, ekspansji Cortany na nowe rynki oraz wiele usprawnień wydajnościowych. Dwa dni temu o szczegółach wiedzieliśmy bardzo niewiele. Joe Belfiore potwierdził dzisiaj, że Update 1 trafi do wszystkich użytkowników z Preview for Developers już w przyszłym tygodniu i dostępne będzie jako zwykła aktualizacja. Potwierdza to moje przypuszczenia, że do tego update nie będzie potrzebna aktualizacja Cyjan dla Nokii gdyż są one niezależne, ingerując w różne warstwy systemu operacyjnego.

VLC dla Windows Phone

Nie da się ukryć, że VLC to jedna z najbardziej oczekiwanych aplikacji dla WP. Jakiś czas temu w wersji Beta trafiła do Windows 8, ale nie zachwyciła użytkowników ze względu na mocno okrojoną funkcjonalność w porównaniu do wydania pulpitowego. Deweloperzy którzy zbierali na ten projekt na Kickstarterze obiecują stopniowe rozszerzanie możliwości i stworzenie wersji dla WP jako Universal App. Według autorów, współdzielone będzie około 90% kodu, co pokazuje pełny sens appek uniwersalnych, gdzie większość pracy wykonuje się tylko raz dzięki zastosowaniu wspólnego środowiska uruchomieniowego.

wpVLC

Microsoft stawia na Chiny

Mimo ostatnich sporów na linii Microsoft – chiński rząd, firma z Redmond planuje z przytupem zainwestować w ten ogromny rynek. Windows Phone nie radzi sobie na nim przesadnie dobrze, więc gigant szuka sposobów, żeby sytuację tę odwrócić. Jednym ze sposobów ma być założenie dedykowanego zespołu z siedzibą w Pekinie, który będzie tworzył i zmieniał oprogramowanie, dostosowując je do lokalnych warunków i zwyczajów. Język chiński oparty na znakach a nie literach rządzi się swoimi prawami i mocno wpływa na rodzaj zastosowanego interfejsu. Microsoft chce zadbać, żeby konsumenci na tym rynku mieli dostęp do unikalnych rozwiązań, których jak do tej pory nie zaoferował im ani Apple ani Google.

Cortana_China_Lede_WP

Bay Trail z 3G i Windows 8.1 za 99$

Kilka tygodni pisaliśmy o tablecie Emdoor z Windowsem w podobnej cenie. Tym razem, według serwisu GizmoChina firma Kingsing zaprezentuje dachówkę z Windows 8.1 i modemem 3G napędzanym procesorem Intela z rodziny Bay Trail. Do tego do dyspozycji mamy mieć 1 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci wewnętrznej, ekran IPS 8 cali (1280×800 px), tylną kamerę 2 Mpx i głośniki stereo. Jeśli urządzenie trafi tylko na rynek chiński, cena 99$ będzie bardzo złudna. Warto potraktować to jedynie jako ciekawostkę i dalej oczekiwać na tanie tablety z Windows z oficjalnej polskiej dystrybucji.

kingsing

Komentarze

 • antrax

  tablet za 300-400 zł, czyli tyle ile 3 lata temu kosztowała goła licencja ;) No ale 100$ w chinach = 800 zł w PL

  • mobile4you

   Uważasz, że 100$=800PLN to jest duża przebitka?

 • Sony

  W Polsce doliczymy 23% VAT, CŁO, marżę i cena będzie 600 zł – niestety.

  • benek

   Pewnie jeszcze wyszczególnią dużymi literami że ów cudo ma modem,1GB ramu i jest tak tanie :)

   • iPad 1 ma 256 MB RAM, a na iBood cisną go za 500 zł ;)

    • Sony

     Ostatnio zainstalowałem Windows 8.1 na starym laptopie z procem wydajnościowo trochę słabszym niż Bay Trail i w 1GB RAM’u – i Windows 8.1 świetnie sobie radził. Jest szybszy niż Windows XP :)
     A do zwykłego przeglądania internetu, oglądnięcia filmu – napisania pisma w Wordzie czy pracy terminalowej wystarczy w zupełności.
     Najważniejsza jest cena :) :)
     A co do iPAD’a 1 – miałem go – nawet dziś wiele tabletów za 500 zł chciało by tak płynnie działać :) :)

 • uru28

  Mam świadomość że to co napiszę będzie bardzo kontrowersyjne dla niektórych, ale wcale nie jestem tak całkiem przekonany czy aby zchodzenie na maxa z ceną to taki świetny pomysł.Przy 400 zł nie można się spodziewać nawet nie tyle cudów co w miarę jakości.Wystarczy spojrzeć na ten segment androida.Teoretycznie tablet za 299 z win jest możliwy tylko że obawiam się raczej zniechęcenia do marki a nie entuzjazmu.Oczywiście mam świadomość że dla jednej osoby np. 600zł na tablet to nie pieniądze a inna będzie musiała trochę odkładać, aczkolwiek osobiście wolał bym ustaloną nawet sztywno cenę np. tych 600zł przy narzuconej jakości i minimalnej specyfikacji. Inaczej obawiam się że za chwilę sprzęt z win również będzie “chrupał” a tablety będą się rozłazić w rękach.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona