Nadchodzi nowa generacja baterii dla urządzeń mobilnych. Nawet kilkukrotnie większa żywotność

Temat akumulatorów w urządzeniach mobilnych był poruszany już mnóstwo razy. Projektów, które miały przynieść nowe, lepsze baterie też było wiele, niestety żaden z nich nie wyparł litowo-jonowych baterii, których używamy po dziś dzień.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Ludzie z uniwersytetu w Stanford opracowali nową baterię, która budową bardzo przypomina obecne. Na początek warto przypomnieć definicję akumulatora litowo-jonowego, na Wikipedii napisano:

Akumulator litowo-jonowy (Li-Ion) – rodzaj akumulatora elektrycznego, w którym jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali, zaś rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników.

W przypadku baterii ze Stanford anoda jest zrobiona z litu i skąpana w nanoskopijnym węglu. Węgiel działa tutaj jak tarcza, która pozwolić ma na utrzymanie w ryzach niestabilnego chemicznie związku. Dzięki temu żywotność baterii ma zwiększyć się dwu lub trzykrotnie. Tak sądzi profesor Steven Chu, który wcześniej pełnił rolę sekretarza Energii Stanów Zjednoczonych. Miejmy nadzieję, że nie rzuca słów na wiatr tak, jak nasi politycy. ;)

Akumulator może być wykorzystany również w motoryzacji, aby budować wydajniejsze baterie do samochodów o tych samych rozmiarach.

Niestety, zanim wynalazek trafi do masowej produkcji minie mnóstwo czasu, jeśli w ogóle to nastąpi. Teraz przed ekipą ze Stanford długi i żmudny proces badania akumulatora pod wieloma względami. Nie obejdzie się bez sprawdzenia żywotności, jakości i bezpieczeństwa. Później mnóstwo urzędniczych barier, aż w końcu współpraca z producentami sprzętu mobilnego.

Komentarze

 • widzi

  Niestety od X lat mówi się o kolejnej rewolucji…. Będzie to jednak blokowane przez samych producentów telefonów! Dzięki temu, że baterie po roku/dwóch nie działają ludzie kupują nowy sprzęt – biznes się kreci. Takie zdanie powinno być pod każdym artykułem o super, extra, rewolucyjnej baterii.

  • Arrczi

   Ja mam łatwo wymienną baterię i już trzecią wymieniłem w przeciągu 4 lat. Raz się naciąłem na jakąś “Chińszczyznę” spuchła po kilku miesiącach i poszła w odstawkę. W dodatku praktycznie od początku nie trzymała jak należało. Ostatnia jest najlepsza. Śmiem twierdzić, że lepsza od oryginału.
   Tak więc wymiana telefonu zależy od tego:
   Czy można tanio i łatwo wymienić zużytą baterię w telefonie
   Czy może telefon nam się znudził i pretekstem jest słaba bateria (dobry bajer np. dla nieświadomej żony – kochanie bateria jest tak słaba, że SMS idzie tydzień i muszę kupić najlepszy smartfon na rynku :) ).

   • Podaj producenta tej najlepszej baterii. Sam zmieniałem już kilka razy baterię i podobnie do ciebie naciąłem się na badziewie.

   • Podaj producenta tej najlepszej baterii. Sam zmieniałem już kilka razy baterię i podobnie do ciebie naciąłem się na badziewie.

    • Arrczi

     Kupowałem przez Allegro. Producent oczywiście Made in China, Cameron Sino
     Mam nadzieję, że pomogę. Bateria jest bardzo dobra, nie mam problemu z telefonem przez cały dzień. Wcześniej był z tym problem nawet na oryginale.
     Pozdrawiam.

 • Doskonałe zdjęcie! :D

 • GieKa

  Wystarczy w Google wpisać “nowy typ baterii” i dostajemy artykuły z lat 2010, 2011, 2012, 2013 i 2014. W każdym mowa o rewolucji. Ciekawe co z tymi pomysłami sprzed 3-4 lat?

 • steveminion

  “Nadchodzi nowa generacja baterii”
  “Niestety, zanim wynalazek trafi do masowej produkcji minie mnóstwo czasu, jeśli w ogóle to nastąpi”
  Trochę to sobie przeczy…

  • Skalczyk

   Tytuł ma po prostu przykuć uwagę … i przykuł ;D

 • Sony

  Nadchodzi Rewolucja – QUR… od 5 lat nadchodzi i jakość nadejść nie może :) :)
  Uwierzę jak zobaczę – swego czasu Rewolucja miała postać ogniw Paliwowych zasilanych metanolem – do laptopów – i minęło już parę lat i NIC. :)

 • Glee

  No to czekam z niecierpliwością :)

 • romek

  Po przeczytaniu poczułem się jak na Wirtualnej Polsce… Co innego w tytule a co innego dalej. Bez sensu…

  • widzi

   hehe dokładnie :) Pamiętaj tytuł ma sprawić, że klikniesz w artykuł mimo, że może być tylko tekstem do zapchania strony ale wyświetli się baner i kasa jest dla portalu. Tak robią już wszystkie nasze portale.

 • qba

  2010 – Nadchodzi…
  2011 – Nadchodzi…
  2012 – Nadchodzi…
  2013 – Nadchodzi…
  2014 – Nadchodzi…

  … to skąd ona idzie?

 • Slawomir Procelewski

  Chyba juz wszystkie serwisy pisaly o tej “nowej, rewelacyjnej baterii”. A ja twierdze, ze bateria litowa nie ma zadnych szans na rynkach XXI wieku. Po prostu czysty lit jest tak reaktywny, ze zadne obudowywanie go weglem nie pomoze. Wystarczy mikroskopijna dziurka i kropelka wody (nawet i kondensacyjnej) a bateria zamieni sie w bombe o sile wybuch porownywalnej z TNT. Rozszczelnienie sie takiej baterii nie spali Wam ajfona, htc czy innego szajsunga, a skonczy sie interwencja chirurga wydlubujacego z nogi czy innych wrazliwych miejsc kawaleczki szafirowego szkla tudziez stopu aluminium z magnezem albo stopionego plastiku.

 • a

  jej – kolejna rewolucja w bateriach…

 • Jakub

  A nie zauważacie że baterie są faktycznie coraz większe..? Tylko producenci dają dupy dodając 5714975458 nowych rzeczy dzięki którym róźnicy nie odczuwamy ;/ przykład? Xperia z1 a z2? iPad 3 a 4? :) Sie dzieje w bateriach ;)

 • GieKa
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona