Lenovo zaprzestaje sprzedaży małych tabletów z Windows w USA – nie opłaca się

Na rynku w Stanach Zjednoczonych, ta chińska firma miała dwa urządzenia w segmencie małych tabletów – budżetowy Miix 2 i “flagowiec” Thinkpad 8. Jak się okazało, konkurencja ze strony iPada Mini i modeli z Androidem okazała się zbyt silna. Lenovo ogłosiło, że ze skutkiem natychmiastowym wstrzymuje sprzedaż tych tabletów na rynku amerykańskim.

Powód tej decyzji jest prozaiczny – kiepskie wyniki sprzedażowe. Dotychczasowe zapasy magazynowe tych modeli trafią do Europy i Azji. Czy to z Lenovo jest coś nie tak czy może z samym Windowsem? “Winnych” trzeba szukać po obu stronach. Miix 2 niczym nie zachwycał, a Thinkpad 8 był potwornie drogi jak na mały tablet. W zestawieniu z małą popularnością Windowsa 8.1 w Stanach i konkurencja ze strony iPada Mini – efekt końcowy był mizerny – kiepskie wyniki sprzedażowe i brak perspektyw na poprawę bieżącej sytuacji. Lenovo dość mocno weszło w rynek Androida (szczególnie w Chinach), stworzyło rownież Chromebooka i nie ma przesadnych sentymentów w stronę Microsoftu. Czy wycofanie mocno promowanych wcześniej modeli to oznaka większych zmian w Lenovo?

Lenovo Miix 2_9

Przesłanie jest jasne – małe tablety sprzedają się jeśli są tanie albo jeśli są… iPadami. Microsoft już poczynił kroki, żeby obniżyć ceny tych urządzeń. Zniesiono koszty licencji i zmniejszono wymagania systemowe na 1 GB RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej. W teorii – pięknie. W praktyce? Kto chciałby Windowsa na tak marnych parametrach? Ja nie. Tak samo jak nie chciałbym Androida, który na marnej specyfikacji chodzi jak zółw. Firma z Redmond nie ma jednak wyboru. Tablety za 100$ jeszcze długo długo nie będą dobrej jakości, ale jak pokazują wyniki sprzedażowe, klientów to nie obchodzi i kupują je w ogromnych ilościach. Biedny traci dwa razy, ale najwyraźniej na młodym rynku tabletów klienci jeszcze się tego nie nauczyli.

Jesteście w stanie z czystym sumieniem polecić jakiś tablet w cenie poniżej 600 zł?

Komentarze

 • pii

  A nie konkurencja ze strony amerykańskiego Venue 8 pro ?

  • Wewnętrzna konkurencja (wśród tabów z Win) na pewno też, ale patrząc na udziały w rynku, to nie Dell jest głównym winowajcom, w mojej ocenie.

   • Tomasz Lenartowski

    Winowajcą.

   • Tomasz Lenartowski

    Winowajcą.

 • dred

  Teraz rzuca je na zielona wyspe na weszlkie iboody, w cenach 2x wyzszyn niz w Usa.

 • ja

  Niewiem co zrobi Microsoft, ale sytuacja wygląda tak, że o ile kilka lat temu z androida mogli się śmiać to dzisiaj raczej jest dla nich koszmarem. Nie chodzi już nawet o straty na licencji windows, bardziej dotknie ich mniejszy udział w usługach. Myślę, ze dla nas konsumentów byłoby dobrze gdyby udział w rynku ios, android i windows był dla każdego na poziomie ok 30%. A tak na marginesie do dziś nie ma na naszym rynku sensowego 8 calowca na windows 8.1. Zawsze ale brakuje hdmi, albo 3G, albo waga i grubość dyskwalifikuje na starcie. Pozdrawiam

 • Nimrod25

  E tam. Amerykanie mają pewnie zbyt “gróbokościste” palce na 8 cali ;)

 • owca

  dla mnie tablety lenovo są świetne. zdecydowałam się na model yoga i to właśnie teraz kiedy jest konkurs na tropie yogi.dzięki odpowiedziom na zagadki można wygrać refundację kosztów tabletu.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona