Ważne
Wiko VIEW

Microsoft zwolni 18 000 pracowników w przyszłym roku, Nokia X prawdopodobnie zginie

Stało się to co miało się stać. Od tygodnia w sieci krążyły informacje o planowanych zwolnieniach na dużą skalę. Ale nikt nie spodziewał się, że będzie chodzić o aż 18 000 pracowników, z czego ok. 12 000 ma pochodzić z byłej Nokii.

Zwolnienia mają mieć miejsce w roku 2015 i jest to największa akcja tego typu w Microsofcie w całej jego historii. Poprzednie największe masowe zwolnienia objęły niespełna 6000 pracowników w roku 2009. Jak Nadella uzasadnia te zmiany? Tłumaczy, że firma potrzebuje działać szybciej i być bardziej decyzyjna, koncentrując się na wartościowych pracownikach. Dodatkowo, po wchłonięciu Nokii, wiele stanowisk było redundantnych i utrzymywanie ich byłoby niepotrzebnym wydatkiem.

Nokia-X-X+-XL_Image-2

Giełda zareagowała bardzo pozytywnie na tę informację i $MSFT zyskał prawie 4% na Wall Street. Nowy prezes po raz kolejny podkreślił, że celem firmy są produktywność i platformy aplikacji, a nie urządzenia i usługi. Takie zwolnienia po stronie Nokii mogą też wskazywać na to, że produkcja telefonów nie ma być kluczowym elementem nowej polityki Microsoftu. Mało tego – Nadella niejako zapowiedział zakończenie wsparcia dla projektu Nokia X, czyli Androida od Microsoftu. Prezes chce, żeby budżetowe urządzenia tej firmy obsługiwane były przy pomocy Windowsa. (“In addition to the portfolio already planned, we plan to deliver additional lower-cost Lumia devices by shifting select future Nokia X designs and products to Windows Phone devices. We expect to make this shift immediately while continuing to sell and support existing Nokia X products.”) Ja bardzo cieszę się z tej decyzji. Nokia X od początku była pokracznym tworem, łączącym najgorsze cechy Androida i Windows Phone.

Co sądzicie o tak dramatycznych zmianach w polityce i sile roboczej? Czy Microsoft ma realnąszansę na przyspieszenie i walkę z konkurencją? Ale jest jeszcze ważniejsze pytanie – na jakim polu i w jakich sektorach firma z Redmond szuka swojego sukcesu? Już teraz wiadomo, że Microsoft nie chce być ani drugim Applem ani drugim Googlem.

Komentarze

 • arczi

  gownoburza za 3… 2… 1…

 • rag

  Tak z ciekawości zapytam…po kiego grzyba używać żałosnej “nowomowy” jeśli mamy ładne słowo “zbędny”. Aż tak ciężko pisać poprawnie po Polsku czy po prostu trzeba dać pokazowo upust erudycji? K.urwica człowieka bierze jak takie pokemony widzi…

  • Jeśli uważasz, że słowo redundantny jest synonimem słowa zbędny – czas chyba wrócić do gimnazjum.

   • rag

    ucz mnie mistrzu filologu bo wg mojej wiedzy tłumaczy się to na słowo zbędny/niepotrzebny a i w polskawej wersji oznacza nadmiarowość/zbytek. Zapraszam do wspólnej ławki w tym gimnazjum…

    • Nie ma “polskiej wersji”. To polskie słowo obcego pochodzenia. I znaczenie ma jednoznaczne i konkretne. Podpowiedź: nie jest to “zbędny”.

     • rag

      Specjalnie dla Ciebie następnym razem dodam przy polskawej cudzysłów dobrze? A w kontekście napisanego tu artykułu jakie? Te stanowiska jeśli ich utrzymywanie było niepotrzebnym wydatkiem to jakie były… no…? Jeśli używasz zapożyczeń z j obcego to sprawdź co to słowo oznacza w języku z którego zapożyczasz (redundancy tłum. – zbędny/niepotrzebny).

     • Tomasz Lenartowski

      Ja się spotkałem z polską wersją: “nadmiarowy”.

   • Bartosz Mazur

    Tak właściwie to po co używać słów, których może ktoś nie zrozumieć ?

    • Bolo

     Autor artykułu chce być uważany za fachowca, stąd to nazewnictwo.

   • Jacek

    Autor artykułu w ten sposób odpowiada na komentarz…..”czas wrócić do gimnazjum”. Nieładnie Panie Piotrze. Czas może przypomnieć sobie może zasady kultury Panie Piotrze? Poza tym nie mam uwag do artykułu Pana.

    • Autor swoim hejtersko-trollującym komentarzem nie zasłużył na kulturalną odpowiedź – niestety.

  • mi się redundancja z automatyką kojarzy :d

  • Bartosz

   Aż się podepnę. Redundancja wcale nie oznacza “zbędny”. Otóż w technicznych zastosowaniach, bo tam głównie możemy spotkać się z tym słowem, słowo to tłumaczone jest na “nadmiarowy”. Często zdarza się że coś, co dodamy wprowadza redundancje ale jest konieczne i niezastąpione.

 • Nokia X to dla mnie nieporozumienie-jak dla mnie brzydki desing, śmieszne podzespoły, dziwny system.

  Wg mnie MS duużo zyska na hybrydach takich jak asus t100.

 • Tomasz Lenartowski

  Tym razem bez trolla: literówka we wstępie ” ż czego”

 • ja

  X jest zupełnie czymś nowym dla Noki. Kolejne smarty zapowiadały się naprawdę ciekawie. A tutaj takie info. eh…… a wystarczyły lepsze podzespoły i nowszy system. Lubię wykonanie Noki i androida. System MS nie odpowiada mi poprostu wogóle.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona