Ważne

Plany Xiaomi wykraczają poza Chiny i dotyczą również tabletów

Chińską firmę Xiaomi zaczyna kojarzyć coraz więcej osób interesujących się elektroniką użytkową. Do tej pory była ona głównie utożsamiana ze smartfonami, które biją rekordy popularności w Chinach. Xiaomi planuje sprzedaż 100 000 000 sztuk tych urządzeń w przyszłym roku.

Firma ta to jednak nie tylko smartfony. Pierwszego lipca ruszyła sprzedaż ich tabletu – Mi Pad – wydanego w testowej serii 50 000 egzemplarzy, które.. rozeszły się w 4 minuty. Imponujący wynik. Na korzyść firmy działa też obecność Hugo Barry, który dołączył do zespołu prosto z Google, a konkretnie z teamu Androida. Prezes firmy widzi jednak kilka problemów, które trzeba rozwiązać. Jednym z nich jest… sklep Google Play. Według niego, 25% aplikacji tam dostępnych to albo kiepskie klony, albo malware. W związku z tym, Xiaomi planuje promowanie własnego sklepu z aplikacjami, zawierającymi jedynie dobrze zakodowane i zweryfikowane aplikacje.

xiaomi

Odważny krok? Niewątpliwie. Jednak wiele firm już to próbowało. Własne sklepy mają Smasung, LG czy Amazon, ale do tej pory nie otrzymały one dostatecznego wsparcia ze strony deweloperów, pozwalającego im konkurować z Google Play. Trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach. W Chinach Xiaomi jest potęgą i programiści mogą zostać przekonani do pisania aplikacji tylko na ten rynek, który sam w sobie jest większy niż rynek związany z Windows 8 (Modern UI).

Xiaomi myśli również o ekspansji na zachód, a walczyć ma nie (tylko) ceną, ale głównie jakością produkowanych urządzeń i innowacyjnymi rozwiązaniami. Na tym etapie trudno wyobrazić sobie konkurencję z Samsungiem, który zdominował rynek, ale wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości jeszcze nie raz usłyszymy o Xiaomi. Dużo będzie zależeć od popularności sprzedażowej najnowszych modeli smartfonów i tabletów od tej firmy. Dzisiaj Chiny, a jutro Europa i świat?

Komentarze

 • Sony

  Musza mieć serwis, porządną gwarancję lokalną. Wtedy i tylko wtedy będzie można ich brać na serio.
  Dziś NIE zaryzykował bym kasy kupując najlepszy telefon – który ma 12 miesięcy gwarancji w Chinach, nie ma autoryzwanego serwisu oraz co WAŻNE – dostępu do części zamiennych.
  Po za tym Xiaomi robi całkiem fajne telefony.
  Mam nadzieję, że wypuszczą coś z Windows Phone

  • dd80

   “Nadzieja matką gł..ich” Nie łudź się. Xiaomi nigdy nie wypuści żadnego ze swoich urządzeń uzbrojonego z najpopularniejszy program szpiegowski Microsoftu – Windows Phone. Tym bardziej od kiedy pracuje u nich człowiek będący współtwórcą androida.

   • Sony

    Jeśli będzie im się opłacać to wypuszczą. Juz kilku Chińskich producentów ma wypuścić telefon z WP.

    Zwłaszcza, ze MS przestaiej pobierać lub mocno obniża opłatę za licencję. Koszy w zasadzie żadne – bo sprzęt identyczny.

    Bycie współtwórcą systemu – który laguje :) na sprzęci na którym płynnie działa peny destkopowy Windows nie jest powodem do dumy :) – przynajmniej jesli chodzi o optymalizację. :)

    • dd80

     Masz racje. Nie ma to jak być szpiegowanym przez 24 godziny na dobę przez Microsoft.

     Najwidoczniej jesteś kolejnym naiwnym użytkownikiem trojana o nazwie – Windows Phone, bo kompletnie nie masz pojęcia o tym co produkuje i sprzedaje Xiaomi.

     Xiaomi nie wypuszcza jak inni znani producenci ( z Szajsungiem na czele) smatrfonów z standardowym androidem (dodając tylko swoją badziewną nakładkę). Xiaomi wypuszcza swoje produkty uzbrojone w MIUI (moim zdaniem najlepszej odmiany androida na świecie). MIUI działa bardzo szybko i bardzo stabilnie oferując cały wachlarz przeróżnych optymalizacji, a i aktualizacje są praktycznie co tydzień. Polecam poczytać a sam się zdziwisz.

     • Odmiana czy nakladka?

     • lcf

      Czysty Google’owy Android na Nexusie 5 też ładnie śmiga bez żadnych przycięć – tak z KitKatem, jak i teraz z L.

     • kot alik

      Jeśli chodzi o szpiegowanie to chyba google jest w tym mistrzem.

    • motka

     Mów za siebie, mój android nie laguje ;)

  • lcf

   Równie prawdopodobne jak to, że telefon z Windows Phone wypuści Apple. Nie po to w rozwój MIUI inwestowali, żeby się teraz na drobne rozmieniać i kolejny niczym się nie wyróżniający sprzęt z WP wypuszczać.

 • Jatoja

  Moim skromnym zdaniem sukces sklepu Xiaomi jest sukcesem murowanym, z uwagi na fakt, iż Google Play nie jest w Chinach dopuszczany do użytku.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona