Ważne
Wiko VIEW

Office dla tabletów z Androidem już gotowy – teraz czas testów

Jakiś czas temu pisałem o tym, że użytkownicy Windowsa 8.1 mogą czuć się nieswojo wiedząc, że Android dostanie dotykowego Office’a wcześniej niż okienka. Aplikacja tego pakietu biurowego już istnieje w Play Store, jednak jest to BARDZO okrojona wersja dla smartfonów.

Tabletowe wydanie ma przypominać rozwiązanie przedstawione dla iPada, czyli być napisane natywnie dla Androida z zachowaniem wytycznych dla projektantów interfejsu. Dlaczego pomagać konkurencji, dostarczając tak popularne narzędzie na obcą platformę? Biznes to biznes. Satya Nadella doskonale rozumie, że Google wygrało sferę “mobile” i walka na tym polu jest wyjątkowo trudna (a może nawet z góry skazana na niepowodzenie). Z tego powodu, nowy prezes stawia na chmurę i serwisy dla wszystkich platform. Microsoft ma sprzedawać usługi na wszystkie urządzenia, nie tylko te z okienkami.

microsoft-office-fuer-android-2

Na stronie Office’a pojawił się link do zgłaszania chęci udziału w beta testach tego pakietu dla Androida. Wszystko wskazuje na to, że Word, Excel i PowerPoint zostaną udostępnione na urządzenia z zielonym robotem już w trzecim kwartale tego roku. Dla porównania, Office dla dotykowego Windowsa (Modern UI) ma pojawić się dopiero wraz z Windowsem “Treshold”, czyli w kwietniu 2015 roku.

Od strony biznesowej wygląda to bardzo logicznie – darmowe wersje będą dostępne dla wszystkich, ale ich funkcjonalność zostanie mocno okrojona. Wszystkie funkcje będą dostępne dopiero po wykupieniu subskrypcji Office 365. Wizerunkowo jednak decyzja ta nie jest taka oczywista. Microsoft pokazuje, że jego własny system operacyjny nie jest już tak ważny jak kiedyś. Mało tego – taki ruch może być odbierany jako pogodzenie się z porażką na rynku mobilnym.

Czy Microsoft sam przestał wierzyć, że jest w stanie konkurować z Androidem i iOS?

Komentarze

 • kamil

  Czy na dzień dzisiejszy można podać szacunkowe koszty zakupu pakietu? W moim przekonaniu microsoft nieźle może na tym zarobić a dziś nic innego się dla korporacji nie liczy. Zysk, zysk, zysk! Taby z kafelkami nie są skazane na porażkę,ale muszą przypominać sprzęt androidowy i jabuszkowy. Waga, grubość, mobilność i cena.

  • Nie trzeba szacować – Office 365 ma konkretne ceny dostępne na polskiej stronie Office’a.

  • Art

   Jeśli ktoś nie chce przepłacać (abonament na Office czy nawet koszty początkowe) to już warto pomyśleć o przesiadce na kafelki.

 • Łukasz Łągiewka

  Mi coś takiego niepotrzebne na androidzie ☺ całe szczęście.

 • Krzysiek

  Ciekawe co teraz powiedzą krytycy androida? Czy sprzęt do pracy to tylko Windows? Zaczyna się to chyba zmieniać. Teraz kolej na Adobe, choć zastanawiam się jaka część tych “pracusiów” jest skłonna zapłacić za używanie tych aplikacji. Ja mam wrażenie, że popularność w Polsce Windows zawdzięcza między innymi dużej skali piractwa. Ile użytkowników domowych używa legalnych Photoshop/Office?

  • Jak zrobią na andka vs, ps, ind, ill – dostosowane do myszki i klawiatury – będzie mozna na tym pracować.

  • Art

   W momencie gdy będę chciał wydrukować jakiś dokument lub arkusz znowu skrytykuję Android za ograniczenia i brak sterowników.

 • netdog

  Najwyższa pora! Czas spiłować ząbki monopolistom terroryzującym użytkowników horendalnymi cenami za “konieczne” dodatki i nachalnie wymuszanego zakupu lepszej wersji pro dla użytkowników, którzy już raz zakupili “na wieczność” co ma miejsce w przypadku Mobi Systems.
  Oraz celowo wykupionego i “wykastrowanego” dla własnych interesów przez Google świetnego kiedyś Quick Office.

 • Art

  Przecież Office na tabletach z Win 8.1 jest od dawna i nawet integralną ich częścią. Mylą wam się Windowsy tylko po to żeby pokazać jaki to Android ok? No jest ok, ale wyłącznie w smartfonach.

  • I jak go wykorzystać na 8 calach, gdzie pulpit jest nieuzywalny?
   I nie, Office nie jest integralna częścią windowsa 8.1

   • Art

    Office jest integralną częścią popularnych tabletów z Win 8.1. Nigdzie nie napisałem, że jest częścią systemu.
    Co to znaczy, że pulpit na 8 calach jest nieużywalny? Nawet przeglądarki wolę desktopowe, nie ma problemów z obsługą dotykiem, a Silverlight chodzi jak złoto. Office może być odpalony na full screen, a jego interfejs odpowiednio dostosowany do pracy dotykowej. Z kolei aplikacje pod Modern UI to zwykłe zabaweczki, dodatkowy bajer.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona