Czym będzie Windows Treshold dla tabletów?

O informacjach dotyczących nowej wersji Windowsa mogliśmy przeczytać już wiele – również na Tabletowo.pl. Kilka elementów staje się wspólnych dla wszystkich przecieków – Treshold ma być roboczą nazwą Windowsa 9, który zadebiutuje w marcu 2015 roku, a poprzedzony będzie drugą aktualizacją (Update 2) dla Windowsa 8.1.

Ale jakie ma to znaczenie dla użytkowników tabletów? Dachówki z okienkami jak do tej pory nie zwojowały rynku. Zaznaczyły swoją obecność, a kilka modeli było bardzo chwalonych, jednak nie możemy mówić o marketingowym sukcesie. Jak Microsoft chce wybrnąć z tej sytuacji? Częściowo wspomniał o tym Jakub, gdy pisał o rebrandingu linii tabletów i smartfonów od firmy z Redmond. Wszystko wskazuje na to, że w 2015 roku Windows RT i Windows Phone połączą się, tworząc jeden oddzielny system operacyjny dla procesorów ARM… ale nie tylko. O tym za chwilę. Nazwa RT kojarzy się źle – z porażką rynkową i niesprzedanymi tabletami Surface. Windows Phone cieszy się dużo lepszą renomą i taka fuzja mogłaby wyjść Microsoftowi na dobre. Ale co tak naprawdę najprawdopodobniej zobaczymy w roku 2015?

treshold2

Windows dla smartfonów i tabletów. Z fuzji WP i RT ma powstać twór, który całkowicie pozbędzie się pulpitu, łącząc w sobie zalety obu tych systemów operacyjnych. Do tego, w zestawie mamy otrzymać Office’a Mobile (kodowa nazwa: Gemini), który pozwoli zachować produktywność i wydajność bez potrzeby odwoływania się do środowiska desktop. Oprócz ARM, OS ten trafi też do słabszych tabletów z Atomem – głównie tych 7-8-calowych. System ten najprawdopodobniej będzie udostępniany producentom bez dodatkowych opłat.

Windows dla desktopów, laptopów i hybryd. Microsoft nie zrezygnuje z łączenia tych dwóch środowisk, ale zapewni lepszą ich separację. W przypadku podłączenia klawiatury i peryferium wskazującego, eksponowany będzie tryb desktop i interfejs przystosowany do obsługi myszką. Po odpięciu tych akcesoriów, urządzenia będą zamieniać się jednak w tablety ze środowiskiem Modern UI. Sprytne, ale mało odkrywcze rozwiązanie. Wersja ta będzie najprawdopodobniej odpłatna.

Co sądzicie o przewidywanych zmianach? Czy one, wraz ze spadającymi cenami urządzeń z Windowsem, pozwolą na powrót Microsoftu na rynek rozwiązań mobilnych?

Komentarze

 • Sony

  Ja zawsze mówiłem, ze Windows RT był – PORAŻKĄ – i że Windows Phone z paroma zmianami może spokojnie pracować na Tabletach z procesorami ARM.
  Największą zaletą Windows jest pulpit i “wsteczna” kompatybilność – a w RT tego nie ma. Do celów do jakich był przeznaczony Win RT – “poprawiony i dostosowany” Windows Phone spokojnie wystarczy.
  Co do Windows 8.1 – wg mnie nie jest źle – używam go i można pracować w obu trybach. ALE MS powinien lepiej go DOSTOSOWAĆ – tak by osoby nie mające dotykowego ekranu mogły “zapomnie” że mają “kafle” – i to “nieszczęsne Menu Start. powinni go przywrócić :) bo niektórzy żyć nie mogą bez niego :) – ja mogę :)
  Ogólnie jak to zmienią to szykuje się bardzo, ale to bardzo uniwersalny system.

  • Prawdziwą porażką może być fuzja RT z WP. Jeśli Microsoft nie przeprowadzi tego perfekcyjnie, to dostaniemy system bardziej okrojony niż iOS. Może i płynny, ale czysto zabawkowy. Oby nie, ale nie ma tu miejsca na ani jeden fałszywy krok.

  • Prawdziwą porażką może być fuzja RT z WP. Jeśli Microsoft nie przeprowadzi tego perfekcyjnie, to dostaniemy system bardziej okrojony niż iOS. Może i płynny, ale czysto zabawkowy. Oby nie, ale nie ma tu miejsca na ani jeden fałszywy krok.

   • Tomasz Lenartowski

    Ale w sumie czym się w takim razie będzie różnił taki system od WP z nieco innym interfejsem?

    • No wlasnie w tym problem, ze moze sie nie roznic. Jesli moj surface RT zrowna sie systemowo z WP, czyli straci dobre zarzadzanie plikami, wsparcie dla peryferiow, wiele kont uzytkownikow, wsparcie dla wielu ekranow czy snap view – wtedy bedzie to krok do tylu.

     • Sony

      Zarządzanie plikami ma być w WP – dorobienie tego to NIE JEST problem.

      Jądro oby systemów jest identyczne bo bazuje na jądrze NT.

      Wazne by nie spier… szybkości – system MUSI być SZYBKI.

     • Juz jest (file management), ale to dużo za malo. Oba runtime’y pokrywają Win32, ale WP 90% możliwości ma wylaczonych. To od Microsoftu zalezy co trafi do finalnego systemu po fuzji WP i RT.

 • Gość

  Pozbawienie Windows RT pulpitu może być porażką. Moim zdaniem powinni zacząć pisać więcej aplikacji desktop-owych, aby można było wykorzystać ten system jak zwykły komputer. Dużo osób podłącza klawiaturę i monitor do tabletu z Windows RT, ale nie ma użyteczności Windows 8. Dobrze zaczęli, oferując Office dla desktop-a, ale później nie spisali się, każąc pisać aplikacje tylko w stylu METRO.

  • Zgadzam się, że w np Surface RT czy 2 pulpit powinien zostać. Ale nowy Windows (fuzja RT i WP) będzie dla urządzeń 4-8 cali, więc pulpit w tym przypadku nie ma racji bytu.

   Wiele wskazuje na to, że tablety większe niż 8-9 cali będą wyposażone w pełny Windows, a połączenie RT-WP trafi tylko na mniejsze urządzenia.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona