Ważne

Windows Treshold coraz bardziej realny

Za nami główna prezentacja konferencji Goolge I/O. Jakiś czas temu mogliśmy też oglądać applowski kongres WWDC. Ale jaki ma to związek z nowym Windowsem?  Na obu tych wydarzeniach zaprezentowano narzędzia i funkcje, które unifikują systemy operacyjne dla smartfonów, tabletów i laptopów.

Ujednolicony jest interfejs i wygląd oraz wprowadzono narzędzia, które wymieniają dane między urządzeniami tak, aby kończąc pracę na jednym sprzęcie móc w naturalny sposób rozpocząć ją na drugim – bez ponownego ręcznego otwierania aplikacji. W sposób automatyczny. Synchronizacja haseł, zakładek czy danych aplikacji – to tylko niektóre elementy całego pomysłu. Co na to Microsoft?

Już Windows 8.1 i WP 8.1 mają niektóre funkcje o których wspomniałem, a interfejs kafelkowy z Windows Phone i Windowsa są wyjątkowo spójne. Pozostaje jednak tryb pulpitu. Tam dalej panuje średniowiecze. I częściowo jest to wina Microsoftu. Interfejs nie zmienił się od czasów Visty czy 7-mki, a aplikacje firm trzecich mogą robić co chcą, co sprawia, że otrzymujemy zero spójności co do wyglądu i wzornictwa. Efekt jest tragikomiczny. O ile pakiet Office, Visual Studio czy inne produkty firmy z Redmond są jednolite, to wszystkie inne aplikacje rządzą się własnymi prawami. Co prawda, środowisko pulpitu dalej nie ma sobie równych jeśli chodzi o funkcjonalność, ale całość wygląda wyjątkowo mało elegancko.

treshold

Rozwiązaniem tego problemu ma być Treshold. Jest to kodowa nazwa nowej wersji Windowsa, która ma ujednolicić Windows Modern UI, Windows Desktop i Windows Phone. Dotąd były to tylko plotki, ale wczoraj na profilu LinkedIn jednego z prominentnych przedstawicieli Microsoftu pojawiła się informacja, że pracuje właśnie nad tym projektem.

Wiele wskazuje, że nowa wersja systemu pojawi się na wiosnę 2015 roku i będzie największą zmianą w systemie od czasów Windows 8 i Windows Phone 7. Jestem bardzo ciekawy jak Microsoft poradzi sobie z karkołomnym zadaniem połączenia tych trzech jakże różnych środowisk.

Komentarze

 • otacon1k

  Patrząc na wczorajszą konferencje google i nowosci w chrome OS microsoft naprawdę musi spiąć poślady. Odbieranie połączeń czy wiadomosci sms na pc to wręcz obowiązek. Wydaje mi się również ze w tym roku powinien zrobić wszystko żeby dodać menu start czy obsluge appek metro w oknie na pulpicie. Kazdy nowy procent użytkowników metro apps bedzie miał dobry wpływ na sklep Windows.

  • Konrad Uroda-Darłak

   W tym roku nie będzie tego, była już o tym mowa.

   • otacon1k

    Tak wiem , ale wg mnie jest to duży błąd . W każdym razie wszędzie w zagranicznych mediach piszą o menu start, żadnej wzmianki o “okienkach”

    • Konrad Uroda-Darłak

     Dla mnie jest to wielka zaleta, nie chce tego crapu :D

     • otacon1k

      Ekran start z kafelkami to wg mnie lepszy patent niż klasyczne menu ale nie mogę powiedzieć tego samego o multitaskingu metro. Mam na myśli oczywiście używanie Wina na laptopiw , na tablecie działa to wyśmienicie. przyzwyczaiłem się po miesiącu do modernMix. Nie zamierzam jednak kupować pełnej wersji bo ilość bugów jest przerażająca.

     • Konrad Uroda-Darłak

      Jakich bugów? Ja używam na laptopie od wersji deweloperskich Windows 8 i mi się bardzo podoba :D

  • revolt3421

   Ciekawe w jaki sposób odbieranie połączeń i SMS’ów ma działać na laptopie? Przez parowanie BT czy jak, bo nie ogarniam :D.

  • revolt3421

   Ciekawe w jaki sposób odbieranie połączeń i SMS’ów ma działać na laptopie? Przez parowanie BT czy jak, bo nie ogarniam :D.

   • otacon1k

    Tak przez BT. OS X Yosemitee (czy jak mu tam…) będzie miał tą funkcję tylko niestety pudelki donoszą że bedą potrzebne najnowsze maci (bluetooth 4.0)

    • revolt3421

     Nieźle było by mieć coś takiego w Windowsie. Często mam wyciszony telefon, albo go po prostu nie słyszę, więc coś takiego było by przydatne.

    • revolt3421

     Nieźle było by mieć coś takiego w Windowsie. Często mam wyciszony telefon, albo go po prostu nie słyszę, więc coś takiego było by przydatne.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona