Wei Yan PH102 i PH101T to tablety z Windows 8.1 za niewiele ponad 100$

Mam nadzieję, że nie znudziły Wam się informacje o kolejnych budżetowych tabletach z Windows 8.1. Przyczyna ich pojawienia się jest jasna – darmowa (lub znacznie tańsza) licencja na sam system operacyjny oraz zmniejszone wymagania sprzętowe (od 8.1 Update wystarczy 16 GB pamięci wewnętrznej i 1 GB pamięci RAM).

Firma Wie Yan, nowy gracz na chińskim rynku urządzeń mobilnych, zaprezentowała właśnie dwa tablety z okienkami. Producent, który swoją nazwą nawiązuje do chińskiego generała, pokazał PH102 i PH101T. Pierwszy z nich to 8-calowa dachówka z ekranem IPS o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, czterordzeniowym procesorem Z3735D, 1 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci wewnętrznej i łączność WiFi, który po przeliczeniu dostępny będzie za ok. 110$. Dostępna będzie też ciekawsza wersja z procesorem Atom Z3775D z 2 GB RAM, 64 GB pamięci wewnętrznej i modemem 3G – ale za nią przyjdzie nam zapłacić ok. 240$.

PH102

Na rynek trafi też większa wersja o nazwie PH101T z ekranem 10 cali (1920 x 1080 pikseli) z 64-bitowym procesorem Z3775D (system jednak najprawdopodobniej będzie 32-bitowy), 2 GB RAM, 64 GB pamięci wewnętrznej i modem 3G. Cena wyjściowa to około 290$.

Przyszłość tabletów z Windowsem nadal nie jest jasna. Ich popularność powoli rośnie, ale dalej pozostają daleko w tyle za urządzeniami z Androidem i iOS. Zielony robot zyskał bardzo wiele właśnie dzięki budżetowym urządzeniom od chińskich producentów, które zalały nie tylko azjatyckie, ale i europejskie rynki. Czy Windows też na tym zyska? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli poczekać jeszcze przez najbliższe kilkanaście miesięcy. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że Android czasie boomu na tablety miał już solidnie zaopatrzone Play Store (wcześniej: Android Market).

Komentarze

 • Bo tabletowo to coś znacznie więcej niż poradnik polskiego kupującego. Tabletowo to portal o… tabletach. Wszystkich. O urządzeniach, podzespołach, trendach, oprogramowaniu.

  • Tomasz Lenartowski

   A dzieje się coś w kwestii takiego wynalazku jak Firefox OS?

   • Ten system to głównie smartfony 3,5-4,5 cala, stąd minimalne nasze zaangażowanie w pisanie o nim na tabletowo.pl

  • AS

   Ktoś się najwyraźniej podszył pod mój pseudonim ;)
   Moim zdaniem pisanie o takich rzeczach ma sens, gdyż pokazuje zmiany w trendach rynkowych. Android przekopał sobie drogę m.in. dzięki tanim urządzeniom. Podobnie będzie miała Windows. Względna ubogość oferty sklepu Windows jest czasowa. Im popularniejszy będzie system, tym oferta będzie większa.
   Windows ma o tyle trudniej, że ma dwóch mocnych konkurentów – iOS z klientelą nastawiona na markę i Androida z klientelą o różnej zasobności portfela. Dodatkowo, wielu klientów, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani sprzętem z Windows nie będzie z dnia na dzień pozbywać się obecnego sprzętu, aby przesiąść się na nowy. Pozostaje jeszcze kwestia przyzwyczajeń.

   • Tak też myślałem i to nie pierwszy raz ktoś się podszył. Rozumiem, że używasz tylko jednego adresu mail bez zmian? Jeżeli tak, to „zaopiekuję” się odpowiednio tymi dowcipnisiami… Proponuję również zarejestrować konto na disqus.com, nie będzie podobnych problemów w przyszłości. :)

 • Tomek

  “łączność WiF” chyba “i” ktoś pożyczył ;) a co do tematu to może i Play Store było i jest dobrze zaopatrzone, ale Windows ma aplikacje od swojego “dużego” brata – zwykłych blaszaków – których nie sposób dostać na androidzie. Myślę że to jest wystarczająco dobry powód zakupu jeżeli ktoś patrzy pod tym kontem.

  • Tak, WiFi. Poprawione :)

   Na 10 calach takie aplikacje (pulpitowe x86) mają jeszcze jakiś sens. Na 7-8 calach są niestety zupełnie nieprzydatne. Chyba, że podłączymy zewnętrzny ekran, klawiaturę i myszkę.

   • Tomek

    I tak i nie. Pytanie po co kto kupuje tablet czy duży telefon. Ja np. będąc w szpitalu bardzo sobie chwaliłem mojego Note2. I za czas działania i za wielkość ekranu. Jak musiałem coś pogrzebać w exelu czy maile popisać to każdy cal ma znaczenie. Ale w niektórych przypadkach w miarę kieszonkowy rozmiar również. 10 cali już bywa mniej poręczne, zwłaszcza jak masz mało przestrzeni. Ogólnie ani 8 ani 10 cali idealnie do pracy się nie nadaję – traktuję oba rozmiary jako backup awaryjny :)

    Dlatego wychodzę z założenia że kupując tablet, czy 8 czy 10, cali bez klawiatury, to kupuję go dla rozrywki, zabawy i prostych rzeczy (internet, mail itp). Jednak możliwość pracy w nagłym przypadku jest dla mnie olbrzymią zaletą. Stąd moja opinia.

    Dodatkowo rzeczywiście w obu przypadkach podpiąć monitor, klawiaturę i myszkę nie ma problemu. Sprzęt mało waży, do pracy biurowej idealny :)

    • Ale jak korzystać z desktopowego Excela na 8 calach? Palcem? No nie bardzo… :(
     Musimy poczekać na Office Mobile dla Windows 8.1.

 • etanol

  Póki M$ nie doda obsługi trybu standby do X64, puty takich nie będzie w tabletach.

  • X46? Standby?

   • etanol

    literówka?

    • Chodzi mi raczej o to o co dokładnie wnioskujesz w Twojej wypowiedzi, bo nie do końca zrozumiałem.

     Chodzi Ci o Connected Standby dla procesorów x86?

 • Arek

  Od dwóch mies słyszę o tabletach za 100USD, a u nas najtańszy 900zł to jakaś rządowa propaganda czy co???

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona