Ważne

Galaxy F na zdjęciu – taki powinien być S5 od samego początku?

Pamiętacie jeszcze premierę Galaxy S5? Budziła ona skrajne emocje. Wiele osób spodziewało się ekranu 2560 x 1440 i jeszcze mniejszych ramek wokół ekranu. Po raz pierwszy jednak kolejna generacja była zauważalnie większa i grubsza. Dla niektórych to detal, ale od razu podniosły się głosy, że Samsung mógł zrobić to lepiej.

Krytykę zebrała też faktura i materiał z jakiego zrobiono tył urządzenia. Nie przypadł on do gustu większości odbiorców i stał się obiektem wielu kpin i szyderstw. Internet nie ma litości. Po jakimś czasie  sieci pojawiły się plotki o urządzeniu o kodowej nazwie Galaxy F. Miałby to być fablet z ekranem 5,2 cala o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli i aluminiową obudową (lub przypominającą aluminium – po Smasungu można się spodziewać wszystkiego – podobnie zrobiło LG w modelu G3). Pozostała specyfikacja to Snapdragon 805 i 3 GB pamięci RAM. Urządzenie zostało uchwycone na zdjęciu obok Galaxy S5. Można zauważyć większy ekran, mniejsze ramki wokół ekranu i ogólny mniejszy rozmiar całego urządzenia. Krok w dobrym kierunku? Niewątpliwie, ale czy nie można było tego zrobić od samego początku i wypuścić S5 własnie z takim wyglądem i specyfikacją?

Samsung-Galaxy-F-Prime-vs-Samsung-Galaxy-S5-image

Skąd taka szybka premiera nowego urządzenia? Przyczyn może być kilka, ale najważniejsza najprawdopodobniej jest ta wizerunkowa. Dotąd to Samsung z linią Galaxy S kojarzył się ze smartfonem “najmocniejszym z najmocniejszych” – zarówno jeśli chodzi o rozdzielczość jak i o benchmarki (w których zresztą próbował “oszukiwać” sztucznie odblokowując maksymalne taktowanie). Na rynku pojawiły się jednak urządzenia od konkurencji – z ciekawymi nakładkami, wyższym PPI i większą ilością pamięci RAM. Samsung nie mógł sobie pozwolić, żeby przez kolejny rok jego flagowiec nie był prawdziwym flagowcem i ustępował konkurencji jeśli chodzi o parametry i wydajność.

Nie do końca zgadzam się z obecną polityką producentów pod hasłem “im więcej tym lepiej”. Nie mam nic przeciwko rozwojowi technologii, ale wszystko ma swoje granice, a wprowadzanie najlepszych modeli kilka razy w roku może zdezorientować potencjalnego klienta, który nie wie czy kupować obecny sprzęt czy może warto poczekać 2-3 miesiące na coś lepszego od tego samego koncernu.

Komentarze

 • Seweryn Bronk

  Wiadomo coś na temat wodoszczelności ? Jeśli F ma być również wodoszczelny czekam.. jeśli nie kupuje S5.

  • Bart

   krążą słuchy, że ma być wodoodporny

 • Piotr Zet

  S5 powinien mieć podzespoły te co teraz ale wykonanie Galaxy F. A tak jak zwykle będzie Samsung wyda 50 wersji flagowca i nie wiadomo który będzie tym najlepszym

 • Łukasz

  [Dotąd to Samsung z linią Galaxy kojarzył się ze smartfonem
  „najmocniejszym z najmocniejszych” – zarówno jeśli chodzi o
  rozdzielczość jak i o benchmarki (w których zresztą próbował „oszukiwać”
  sztucznie odblokowując maksymalne taktowanie).] Wydaje mi się że w tym zdaniu chodziło oczywiście o serie “Galaxy S”. Mi osobiście seria Galaxy kojarzy się z telefonami Samsunga wyposażonymi w system Android (Samsung Wave-BadaOS), a lina Galaxy S to ta najbardziej ekskluzywna i high-endowa.

  • Note i S mają na przemian najsilniejszą specyfikację. Nigdy nie wychodzi nowy Note słabszy niż obecny S i na odwrót.

   • Michal Wojciul

    A co z np. Samsungiem Galaxy Ace? To też najmocniejsze z najmocniejszych? A Galaxy Core? Lub Samsung Galaxy Trend? Czy one są również najmocniejsze z najmocniejszych?

    • A kto pisze o serii Galaxy? Ja piszę o S i Note.

     /edit – zakręciłem się i odpowiedziałem nie pod tym wpisem ;)

     • Michal Wojciul

      Tyle że oryginalnie w artykule było o napisane o serii Galaxy a nie Galaxy S czy Note. A to o wiele szersze pojęcie.

 • DonBon

  Fajny tag: smasung :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona