Dual Boot umiera, ale Chińczycy się nie poddają

Pod koniec roku 2013 wydawało się, że Dual Boot, czyli dwa systemy operacyjne na jednym urządzeniu, będzie stawał się coraz bardziej popularny. Zobaczyliśmy Samsunga Ativ Q czy Transformera Book Trio, które działały zarówno pod kontrolą Androida jak i Windowsa.

Wiązały się z tym jednak dwa problemy. Pierwszy jest trywialny – brak zwiększonego popytu na takie rozwiązania. Drugi problem jest jednak dużo poważniejszy. Google i Microsoft sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu i wywarli silną presję na producentów, żeby ci zaniechali produkcji hybryd z Dual Bootem. I tym sposobem Ativ Q nigdy nie trafił na rynek, a Book Trio został wycofany z większości krajów (w Polsce jednak jest dostępny). O ile Samsung zrezygnował z tego pomysłu najprawdopodobniej całkowicie, o tyle Asus zdaje się dalej eksperymentować, czego przykładem jest hybryda 5 w 1 nazwana Transformer Book V . Jak Asusowi udało się obejść obostrzenia ze strony Google i Microsoftu? W bardzo prosty sposób – Book V to właściwie nie dual boot, a dwa osobne urządzenia – smartfon z Androidem i tablet z Windowsem. Z osobną pamięcią RAM, osobną pamięcią wewnętrzną i różnymi procesorami. Sprytnie…

Inaczej rzecz się ma z chińskimi producentami. Oni zazwyczaj mają w głębokim poważaniu regulacje i patenty zachodnich koncernów. Znani są też z zamiłowania do integracji – tak jak ma to miejsce w przypadku urządzeń dual sim. Na tegorocznych targach Computex zobaczyliśmy kilka ciekawych urządzeń, które potrafią przełączać się między tymi dwoma systemami operacyjnymi.

ramos-i10-pro-3

Jedną z ciekawszych propozycji jest Ramos i10 Pro, czyli tablet 10 cali z 3G i możliwością przełączania między Androidem 4.4.2 a Windowsem 8.1. Najnowszy Android i najnowszy Windows, brzmi zachęcająco, prawda? Zachęca również specyfikacja – ekran Full HD, Intel Atom Bay Trail Z3740D, 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Odstrasza natomiast cena, przekraczająca 400$. Modem 3G nie jest niestety wbudowany, a otrzymujemy go w postaci modułu UltraStick 3D SD card od Huawei. Rozwiązanie niewątpliwie ciekawe, ale nie tak wydajne i energooszczędne jak modemy zintegrowane.

Czy rzeczywiście nie ma popytu na tego rodzaju tablety i hybrydy? Moim skromnym zdaniem, jeśli urządzenie takie byłoby solidnie wykonane, miało najnowsze wersje obu systemów operacyjnych i gwarancję dalszego wsparcia, to… dlaczego nie?

Komentarze

 • etanol

  Przy Intelu nie ma modemów zintegrowanych(nawet w telefonach), wszystkie to sprzętowe rozwiązania.Masz dostęp do testów poboru mocy modemów? Specjalnie nigdy się tym nie interesowałem, ale na logikę nie powinno byc przynajmniej znaczącej różnicy. Całą dodatkową elektronikę trzeba zasilić niezależnie czy jest wlutowana w płytę, czy dołączanym modułem.

  • Zgadza się, Intel stosuje modemy będące osobnym modułem, w przeciwieństwie na przykład do Qualcomma. I to jest jednym z głównych powodów, dla których tablety z Atomem najczęściej nie mają 3G – okazuje się, że model 3G ma 5-10% gorszą żywotność baterii, podczas gdy rozwiązania zintegrowanie od Qualcomma dają niemal identyczny czas na jednym ładowaniu.
   Jeśli chodzi o rozwiązanie Huawei – czyli “modem w karcie SD”, to nie mam żadnych konkluzywnych danych, ale mogę domyślać się, że poprzez arbitralne umieszczenie portu SD i specyficznym protokole transmisji – rozwiązanie takie może być bardziej energożerne niż skrupulatnie przemyślane i optymalizowane umieszczenie na płytce. Ale bez konkretnych testów jest to tylko przypuszczenie.

 • PiK Technology

  No chyba właśnie się poddają. Zarówno Onda, jak i Teclast wycofali się z idei dualboota – teraz trzeba wybrać, jaki system ma być.

 • eko

  Bardziej przydatne jest dual sim, ale mysle ze dual boot wroci, jako linux i windows lub tizen i windows

  • uze

   Prawdę mówiąc to Android jako dualboot nie ma sensu na komputerze typu Laptop.
   Już lepiej Chrome OS. Mam Androida w Transformer Trio i moim zdaniem Asus mimo wielu lat doświadczeń z serią Transformer, to kompletnie poległ. Ani to wygodne z klawiaturą i myszką, ani tym bardziej w samym tablecie bo ani nakładka ani klawiatura ekranowa nie są dostoswoane do prawie 12″. Bez zainstalowania pie control i dzielonej klawiatury nie da się z TF Trio wygodnie korzystać na Androidzie w trybie tabletu.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona