Ważne

Dual Boot umiera, ale Chińczycy się nie poddają

Pod koniec roku 2013 wydawało się, że Dual Boot, czyli dwa systemy operacyjne na jednym urządzeniu, będzie stawał się coraz bardziej popularny. Zobaczyliśmy Samsunga Ativ Q czy Transformera Book Trio, które działały zarówno pod kontrolą Androida jak i Windowsa.

Wiązały się z tym jednak dwa problemy. Pierwszy jest trywialny – brak zwiększonego popytu na takie rozwiązania. Drugi problem jest jednak dużo poważniejszy. Google i Microsoft sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu i wywarli silną presję na producentów, żeby ci zaniechali produkcji hybryd z Dual Bootem. I tym sposobem Ativ Q nigdy nie trafił na rynek, a Book Trio został wycofany z większości krajów (w Polsce jednak jest dostępny). O ile Samsung zrezygnował z tego pomysłu najprawdopodobniej całkowicie, o tyle Asus zdaje się dalej eksperymentować, czego przykładem jest hybryda 5 w 1 nazwana Transformer Book V . Jak Asusowi udało się obejść obostrzenia ze strony Google i Microsoftu? W bardzo prosty sposób – Book V to właściwie nie dual boot, a dwa osobne urządzenia – smartfon z Androidem i tablet z Windowsem. Z osobną pamięcią RAM, osobną pamięcią wewnętrzną i różnymi procesorami. Sprytnie…

Inaczej rzecz się ma z chińskimi producentami. Oni zazwyczaj mają w głębokim poważaniu regulacje i patenty zachodnich koncernów. Znani są też z zamiłowania do integracji – tak jak ma to miejsce w przypadku urządzeń dual sim. Na tegorocznych targach Computex zobaczyliśmy kilka ciekawych urządzeń, które potrafią przełączać się między tymi dwoma systemami operacyjnymi.

ramos-i10-pro-3

Jedną z ciekawszych propozycji jest Ramos i10 Pro, czyli tablet 10 cali z 3G i możliwością przełączania między Androidem 4.4.2 a Windowsem 8.1. Najnowszy Android i najnowszy Windows, brzmi zachęcająco, prawda? Zachęca również specyfikacja – ekran Full HD, Intel Atom Bay Trail Z3740D, 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Odstrasza natomiast cena, przekraczająca 400$. Modem 3G nie jest niestety wbudowany, a otrzymujemy go w postaci modułu UltraStick 3D SD card od Huawei. Rozwiązanie niewątpliwie ciekawe, ale nie tak wydajne i energooszczędne jak modemy zintegrowane.

Czy rzeczywiście nie ma popytu na tego rodzaju tablety i hybrydy? Moim skromnym zdaniem, jeśli urządzenie takie byłoby solidnie wykonane, miało najnowsze wersje obu systemów operacyjnych i gwarancję dalszego wsparcia, to… dlaczego nie?

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona