Cortana trafi na iPady i urządzenia z Androidem?

Cortana, razem z centrum powiadomień, miała być punktem zwrotnym dla Windows Phone. Te dwa elementy sprawiły, że WP 8.1 wreszcie dogoniło funkcjonalnie swoich konkurentów. Podczas premiery zapowiedziano, że wirtualna asystentka trafi w przyszłości również do Windowsa i Xboxa.

O ile wspieranie własnych platform nie może dziwić, to zaskakujące mogą być informacje, o których wspomniał Marcus Ash, przedstawiciel Microsoftu. Stwierdził on, że firma z Redmond rozważa wprowadzenie Cortany jako aplikacji do Androida i iOS. Po co? Teoretycznie byłoby to w zgodzie z nową polityką prezesa, Satii Nadelli. Następca Steve’a Ballmera pragnie by produkty i usługi firmy dostępne były na wszystkich głównych platformach. W przypadku płatnego Office’a jest to logiczne, jednak darmowa Cortana u konkurencji nie generuje zysku bezpośrednio.

belfiore_6_build

Według Asha, wirtualna asystentka mogłaby zachęcać do zmiany platformy i przejścia na Windows i Windows Phone. Ja jednak nie rozumiem tego mechanizmu i nie wiem na jakiej zasadzie udostępnienie Cortany miałoby kogokolwiek przekonać do porzucenia Androida czy iOS. Wręcz przeciwnie – mając tę możliwość na swoim obecnym systemie, nie mieliby żadnej motywacji do zmiany. A Cortana niewątpliwie może zachęcać do wypróbowania WP 8.1.

Sens całego przedsięwzięcia to nie jedyny problem. Nie jest tajemnicą, że Cortana jest głęboko zintegrowana z samym systemem operacyjnym. O ile w przypadku Windows Phone nie jest to kłopotliwe, to w przypadku Androida czy iOS nie będzie to łatwe. Pomimo otwartości Androida, pełna ingerencja i korzystanie ze wszystkich funkcji systemu nie są możliwe. Taka niepełnosprawna Cortana wizerunkowo mogłaby wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

A czy Wy zainstalowalibyście Cortanę na swoim urządzeniu z Androidem czy iOS, mając do dyspozycji Google Now i Siri?

Komentarze

 • spawnn

  Ja bardzo chętnie, Google Now jakoś mi nie odpowiada. Co do integracji z systemem – wystarczy że zrobią wersję “demo” właśnie tylko dla sprawdzenia i może w tym jest haczyk, a jeżeli serio o tym myślą mogą zrobić też wersje na telefony z rootem – wtedy ma dostęp do wszystkiego.

 • etanol

  Dla czego na Androida nie jest możliwe? Ten ma otwarty kod i jesli tylko zechcą pociągnąć forka jak Nokia X to nic nie stoi na przeszkodzie.

  • latouffe

   Sadze ze Google moze nie pozwolic… Pamietaj ze Android jest google i Istnieje cos takiego jak Chrom oraz Google Now. Jezeli Windows chce stworzyc cortane dla Androida to w jaki sposob polaczy Windowsa z Cortana na Androidzie? Musi byc jakas wtyczka do chrome albo Virtual server na kompie.

   • LCD

    Pamiętaj, że jest jeszcze masa innych przeglądarek oraz np. S voice, czyli Samsung dał radę, to może i MS też da. Do tego od wczoraj bawię się fajną aplikacją do której można mówić po polsku i która jest namiastką głosowego asystenta: Smart Voice Assistant.

    • latouffe

     Masz racje. Zapomnialem o Samsungu. Ale w tym przypadku jest troche inna “wspolpraca” Microsoft jest rywalem i konkurentem a Samsung jakby wpisal(ywal) sie w idee Smartphone z Androidem. Na marginesie. czy ktos uzywa S voice? Nope? :)
     Dlaczego pisze wpisywal sie w idee? Przez tizena…

     • LCD

      Co do Tizena, to ciekawy jestem jak to się rozwinie.
      Co do S Voice to na jakiej podstawie mówisz, że nikt tego nie używa? Na takiej samej jak o przeglądarce Samsuga, która się okazuje być najlepszą?

 • vtem

  Jezeli Cortana obslugiwala by język polski w pełnej krasie, to chętnie. To co teraz oferuje google now to jakas komedia

 • Piotrek

  Jeśli chodzi o sens, to dzięki temu Microsoft może przekierować część ruchu z usług Google na usługi Microsoftu.

  Najprostsze przykłady to wyszukiwanie za pomocą bing zamiast google, mapy bing zamiast map google itd.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona