Pracownicy PKP Intercity dostaną tablety Lenovo. Czy informatyzacja kraju rozpoczęła się na dobre?

Podczas gdy świat technologii kwitnie w najlepsze, polskie koleje rozstrzygnęły przetarg na dostawę niespełna 2 tysięcy sztuk urządzeń, które powędrują do pracowników spółki PKP Intercity. Zwycięzca konkursu zaoferował modele Lenovo A3500. Urządzenia mają usprawnić pracę konduktorom, a także pozwolić na zwiększenie porządku w dokumentacjach.

Na mocy umowy firma Helica, która wygrała przetarg, zobowiązana jest dostarczyć 1900 tabletów chińskiej grupy informatycznej Lenovo. Urządzenia będą oparte o platformę Android i mają stanowić pomoc w codziennej pracy. Sprzęt, oprócz standardowego zestawu oprogramowania, zostanie zaopatrzony w szereg aplikacji, a także dokumentacji potrzebnej przy zarządzaniu codziennymi obowiązkami PKP Intercity. Z tego, co jeszcze wiadomo, za przygotowanie dodatkowego softu odpowiadać ma firma Kaft, natomiast sama zawartość treści będzie dziełem polskich linii kolejowych.

Zobaczmy, w jakim tonie wypowiada się członek zarządu PKP Intercity, Paweł Hordyński:

Chcemy, aby urządzenia stały się podstawowymi narzędziami pracy konduktorów. Dzięki nim każdy pracownik będzie na bieżąco z tym, co się dzieje na trasach, ale i w firmie. Dzięki aplikacji Teczka Konduktorska wyeliminujemy papierową wersję niezbędnej do pracy dokumentacji.

Nie wchodząc w szczegóły, zobaczmy jakimi parametrami będą mogły się pochwalić tablety, które zostaną oferowane pracownikom polskich kolei. Lenovo A3500 na swoim pokładzie posiada 4-rdzeniowy procesor MT8382 1,3 GHz, 1 GB RAM, dwie kamery (5 mpx – tył, 2 mpx – przód), 7-calową matrycę o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, a także zestaw modułów łączności. Wśród nich znajdziemy modem 3G i WiFi. Sam tablet waży zaledwie 320 gramów i stanowi świetne rozwiązanie mobilne.

Urządzenia zostaną dostarczone w trzecim kwartale 2014 roku. Łączna suma, jaką przyszło zapłacić firmie, wynosi 1,6 mln złotych brutto (1,3 mln netto). Ja natomiast zastanawiam się dlaczego tego typu rozporządzeń nie zrobiono globalnie w całym kraju. Tyle się przecież mówi o informatyzacji ludności, a ja wciąż mam nieodparte wrażenie, że Polska jest daleko w tyle za postępem technologicznym. Miejmy nadzieję, że to się kiedyś zmieni. Szczególnie w szkole, gdzie zamiast kilku kilogramowego plecaka wypełnionego podręcznikami, dzieci mogłyby nosić lekki i kompaktowy tablet edukacyjny.

Komentarze

 • Jakub

  W sumie, to nawet dobry wybór :)

 • hmm

  Ciekawe czemu kupili po cenie wyższej niż sklepowa…

  • marser

   Gdyż PKP musi stosować ustawę o zamówieniach publicznych po pierwsze czyli powyżej określonej kwoty nie może sobie iść do sklepu i zrobić zakupy. Po drugie nie do końca wyższej. Jeżeli sam sprzęt to OK jest wyższa ale do tego jest etui folia i (najdroższe) przedłużenie gwarancji do 3 lat (posiłkuję się tym co napisał kolega daryjusz wcześniej)

 • janko

  Lodziki kręcimy! Koooomuuuu looooodyyyyy? Koooooomuuuu?

  Z tym rządem to można zrobić niezły geszeft, platfonsi mają gest, w końcu płacą cudzymi pieniędzmi (naszymi), to co im szkodzi zapłacić drożej niż w sklepie. W rodzinie nic nie zginie!

  • Takaszi

   “Łączna suma, jaką przyszło zapłacić firmie, wynosi 1,6 mln złotych brutto (1,3 mln netto)”

   A posiadł ty, na etapie jakiejkolwiek edukacji umiejętność czytania ze zrozumieniem? Jak na razie nic na to nie wskazuje. W tekście widnieje łączna suma, czyli za aplikacje autorskie też. Z twojego wpisu wynika, że ich praca powinna być darmowa. Hmmm gratuluję charytatywnego podejścia do życia.

 • “gramów”…

 • 999

  Wychodzi około 840 zł za tablet, cena sklepowa to niecałe 700 złotych do tego przy takiej ilości powinien być potężny rabat.
  Nie wiem też jak jest z VATem jak nie płacą to cena spada do 550 złotych.

  • daryjusz

   Napisali na swojej stronce – ” Koszt zakupu jednego urządzenia – wraz z etui, paskiem na ramię, folią ekranową i trzyletnią gwarancją – to 673 zł netto (827,79 brutto).”
   Cieszy fakt, że w końcu się informatyzują. Jak za taką cene, to dobry tablet.

 • barilla

  Informatyzacja kraju :) A w biurze ministra cyfryzacji: http://www.wipler.pl/wp-content/uploads/2012/07/minister-boni.jpg

 • Miodek

  320 gramów – nie gram…. Pamiętajcie, że gramY odmieniamy :)

  • Tak, oczywiście chodzi o „gramów”, błąd poprawiony. Dziękować. :)

 • Sony

  NAJGORSZY możliwy wybór.

  Jak można kupować największy SZMELC jakim jest Aadroid ?

  Powinni kupić tablety na WINDOWS – przynajmniej mogli by URUCHOMIĆ istniejace oprogramowanie sprzedaży/rezerwacji – które JUZ dziś jest przystosowane do ekranów DOTYKOWYCH. Lub je łatwo przystosować.

  Ale nie – kupujemy NAJGORSZY szmelc do biznesu czyli Androida – PRZEPŁACAMY – i za rok jak skończy się wsparcie kupimy NOWE tablety.

  Ewidentnie ktoś wziął LAPÓWKĘ – i to SOLIDNA.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona