Ważne

Już prawie 14% urządzeń z Androidem posiada wersję KitKat

Swoim comiesięcznym zwyczajem Google opublikowało właśnie dokładne statystyki dotyczące dystrybucji Androida. Z nich możemy się dowiedzieć jaki procent na rynku zajmują konkretne wersje systemu. Większych niespodzianek nie ma – KitKat zwiększa swój udział kosztem poprzednich wydań. Jednak to Jelly Bean wciąż jest najpopularniejszy (58,4%).

Najnowsza wersja systemu Android – KitKat – powiększyła swój udział na rynku o 5,1 punktów procentowych względem zeszłego miesiąca. Jest to bardzo duży wzrost, bo wynosi on ponad 1/3 całej wartości. Biorąc pod uwagę, że KitKat oficjalnie zaprezentowany został już pod koniec października 2013 roku, dopiero teraz zaczął się dynamicznie rozprzestrzeniać. Wkrótce jednak udział ten zapewne ulegnie zwiększeniu dzięki tabletom od Samsunga – firma niedawno podała swój plan aktualizacji, o czym pisał Marcin.

Aktualny udział Androida w rynku przedstawia się następująco:

  • 2.2 Froyo: 0,8% /spadek o 0,2 p.p./
  • 4.0.3 – 4.0.4 Ice Cream Sandwich: 12,3% /spadek o 1,1 p.p./
  • 2.3.3 – 2.3.7 Gingerbread: 14,9% /spadek o 1,3 p.p./
  • 4.1.x – 4.3 Jelly Bean58,4% /spadek o 2,4 p.p./
  • 4.4 KitKat: 13,6% /wzrost o 5,1 p.p./

Ciekawostką jest brak odnotowania systemu Honeycomb. Wersja ta była pierwszym Androidem skierowanym dla urządzeń o większych wyświetlaczach niż typowe smartfony – czyli głównie dla tabletów. On to tak naprawdę pozwolił tego typu urządzeniom zaistnieć na rynku, poprzez odświeżenie i specjalną optymalizację całej struktury „zielonego robocika”. Dla przypomnienia, w zeszłym miesiącu wynik dla systemu 3.2 wynosił zaledwie 0,1%. Nie oznacza to jednak, że nikt nie korzysta już z tej wersji Androida. Po prostu warunkiem dodania pozycji do tabeli jest wynik na poziomie co najmniej 0,1%.

Systemem posiadającym ponad 50 procent udziału pozostaje, od listopada 2013 roku, wciąż Jelly Bean (wersje 4.1.x-4.3). Znajdziemy go na 58,4% urządzeń na rynku. Kiedy to się zmieni? Patrząc na częstotliwość wydawanych aktualizacji przez większość producentów – raczej nieprędko.

[źródło]

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona