Ważne

NovaMind Mindmapping dla Windows 8.1 – burza mózgów pociągnięciem palca

novamind-logo

Mówiłem ostatnio, że dla Windows 8.1 nie ma zbyt wielu ciekawych aplikacji. Nie odżegnuję się od tego stwierdzenia, ale w nim jest miejsce dla propozycji, które naprawdę są ciekawe i mogą się przydać. Posucha w Sklepie posuchą, jednak ta aplikacja znalazła moje zainteresowanie, zwłaszcza, że fajnie obsługuje się ją za pomocą dotyku, jest prosta i intuicyjna. I co najważniejsze, kluczowe funkcje dostępne są za darmo. Za inne niestety trzeba będzie zapłacić.

Oprogramowanie NovaMind służy do tworzenia map myśli, w których możemy zawrzeć elementy składowe potrzebne do zrozumienia bądź rozwiązania naszego problemu. Sprawa ukazana w taki sposób jest niewątpliwie świetnym sposobem na zaprezentowania naszego (lub grupy) toku rozumowania celem efektywniejszego skupienia się na danej kwestii. Zastosowań dla takiego rozwiązania może być oczywiście więcej – studenci ucząc się pewnego rozbudowanego zagadnienia mogą stworzyć mapy pojęć, powiązać je ze sobą i uczyć się na podstawie zbudowanej sieci elementów.

Aplikacja NovaMind Mindmapping przystosowana jest do obsługi ekranem dotykowym i już na pierwszy rzut oka widać to doskonale. Przybornik to „wachlarzyk” z całą gamą akcesoriów, który możemy przesuwać w górę i w dół celem odnalezienia żądanej funkcji. Ów „wachlarzyk” możemy przeciągnąć do innej krawędzi ekranu – mamy 8 możliwości. Albo do rogu, albo na samym środku boków ekranu. Akcesoria te zostały podzielone na 4 sekcje, w każdej z nich zawierają się odpowiadające im funkcje.

nmscrn1

Obsługa za pomocą klawiatury i myszki także jest możliwa, lecz ze względu na specyfikę tej aplikacji nie jest już ona tak wygodna. Interfejs nastawiony na stukanie palcem, przeciąganie, rozciąganie i szczypanie nigdy nie będzie tak samo komfortowy dla osób pozbawionych możliwości mazania palcem po ekranie. Ale jak już wspomniałem, obsługa tego programu nie jest niemożliwa dla osób, które korzystają na przykład z komputera stacjonarnego, czy laptopa bez dotyku.

nmscrn

Na co pozwala pełna, płatna wersja?

Coż, zakup pełnej aplikacji to koszt rzędu 86 złotych. Nie jest to niewiarygodnie dużo, jednak nie jest to także mało, jak na aplikację służącą jedynie do tworzenia map myśli. Na dobrą sprawę, to samo można by było zrobić w pakiecie Office za pomocą autokształtów i pól tekstowych. Płacenie za takie opcje jak możliwość dodawania zdjęć, motywy, kolory, czy też synchronizacja ze OneDrive to według mnie niezbyt atrakcyjna forma czesania klientów z pieniędzy. Ważne jest to, że podstawowa, darmowa wersja jest w pełni funkcjonalna, choć może razić właśnie brak możliwości synchronizacji z OneDrive.

Efekty naszej pracy możemy wyeksportować do pliku w formacie zarezerwowanym dla tego programu, bądź do pliku .PNG w formie obrazka, co pozwala na umieszczenie go w Internecie, bądź w plikach pakietu biurowego.

Warto?

Jeżeli mówimy o podstawowej wersji, za którą nie zapłacimy ani złotówki – myślę, że tak. Szczególnie, gdy korzystamy z urządzenia przystosowanego do obsługi dotykiem. Wtedy praca z aplikacją jest prawdziwą przyjemnością i omija niedogodności płynące z takiego sposobu tworzenia map myśli w pakiecie Office. Jednak, w bardziej rozbudowanych zastosowaniach, za które przyjdzie nam jeszcze zapłacić, mimo wszystko lepiej spisze się Office, który ma pewne funkcje w standardzie. Najważniejszą bolączką jest fakt, że efektów naszej pracy nie zapiszemy swobodnie w OneDrive. Za ten przywilej niestety przyjdzie nam dopłacić. Jednak, jako aplikacja dla Windows 8.1 jest to propozycja bardzo udana. Przemyślany interfejs dla urządzeń dotykowych, wysoki komfort pracy i przydatność tego programu to jego najważniejsze zalety.

 NovaMind Mindmapper możecie pobrać stąd dla Windows 8: http://apps.microsoft.com/windows/en-us/app/novamind-mind-mapping/d1c809ab-90ab-4ae8-8d6e-a159ae90f8d8

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona