Ważne

Odświeżony wygląd Windows Store nie rozwiąże problemu braku aplikacji

store

Kłopot związany z niedostępnością wielu aplikacji na platformę Windows dla środowiska Modern UI jest sygnalizowany niemal od samego początku pojawienia się Windows 8 i Windows Store. Problem wieku młodzieńczego dotyka każdy początkujący system operacyjny, jednak w przypadku gracza tak dużego jak Microsoft i ogromnej konkurencji ze strony iOS oraz Androida – sytuacja stała się mocno kłopotliwa.

Od premiery Windows 8 upłynęło już ponad pół roku i wiele aplikacji już pojawiło się w sklepie, w tym Facebook czy Flipboard, jednak luka wciąż jest ogromna, a cierpi nie tylko dostępność appek ale też ich jakość. I to nie tylko tych, dostarczanych przez firmy trzecie, ale również aplikacji samego Microsoftu. Sporo krytyki zbiera Skype w wersji Modern, ale chyba najwięcej cierpkich słów można powiedzieć o… samym Windows Store. Aplikacja ta, w wersji dla Windowsa 8.0 wyglądała po prostu fatalnie. Była brzydka, mało intuicyjna i trudna w obsłudze. Wersja 8.1 przyniosła pozytywne zmiany, ale dalej kulały wyniki wyszukiwania, odpowiednia kategoryzacja czy rekomendacje.

Microsoft zdaje sobie sprawę z tych problemów i z tego powodu wprowadził kolejną aktualizację dla sklepu Windows Store. Skupia się ona na przystosowaniu aplikacji zarówno dla urządzeń dotykowych jak i klasycznych komputerów PC. Na pierwszy rzut oka widać, że przypięto na stałe pasek nawigacji do górnej krawędzi ekranu, co znacznie ułatwi obsługę przy pomocy myszki. Kolejnym ważnym dodatkiem są kolekcje, czyli arbitralnie wybrane, tematyczne zbiory aplikacji – zestawione według kategorii. Bardzo przydatna opcja szczególnie dla początkujących, którzy nie mają pojęcia czego szukać w sklepie po kupnie tabletu. Dodano również opcję wyszczególniania aplikacji przecenionych i innych promocji. Wraz z nadejściem Universal Apps, sklep dostosował się do tego i przy wybraniu aplikacji uniwersalnej, pokazuje się jej odpowiednik w sklepie Windows Phone – często do ściągnięcia za darmo, gdy już raz zapłacimy za aplikację w sklepie siostrzanym.

Wersja przed:

store1

Wersja po:

store2

Nowa wersja aplikacji pojawi się na naszych urządzeniach po zainstalowaniu wszystkich bieżących aktualizacji z Windows Update. Jest to niewątpliwie ważny krok naprzód i ukłon w stronę twórców aplikacji, jednak ważniejszym problemem jest ciągły brak niektórych tytułów. Ale to temat na oddzielny wpis – Microsoft usilnie stara się zmienić tę sytuację, dając deweloperom coraz to nowsze i bardziej uniwersalne narzędzia programistyczne.

Komentarze

 • Jak dla mnie, to co się dzieje, z takimi apkami jak Spotify czy nawet Youtube w Windows Phone, to porażka. Gdyby nie to, może skłonił bym się w kierunku WP.

 • Jak dla mnie, to co się dzieje, z takimi apkami jak Spotify czy nawet Youtube w Windows Phone, to porażka. Gdyby nie to, może skłonił bym się w kierunku WP.

  • Tomasz Lenartowski

   Ej ale o jest temat o Windows 8/8.1 a nie WP8/8.1

   • Faktycznie masz rację – pomieszało mi się. Jednak dokładnie to samo dotyczy Tabletów.

  • Tomasz Lenartowski

   Ej ale o jest temat o Windows 8/8.1 a nie WP8/8.1

 • asdfasdf

  wyksztalc sie na programiste ktoremu proponuja pensje 15k na dzien dobry i rob darmowe apki dla polakow wygody :)

  LOL

 • pansyntezator

  Ta wyszukiwarka w sklepie nadal nie działa. Żeby cokolwiek znaleźć trzeba to nadal robić poprzez stronę microsoft apps i po kliknięciu w odnośnik otwiera się strona aplikacji w sklepie i można ją zainstalować. Po wpisaniu dokładniej nazwy tej aplikacji w wyszukiwarce sklepu otrzymujemy zero wyników. Zastanawiam się kto to pisze. Czy mam nadal poważnie traktować tą firmę. Niektóre programy znalezione w webowej wyszukiwarce Microsoft Apps nie otwierają się w programie sklepu microsoftu choć kiedyś można było je znaleźć przez aplikacje sklepu np. SketchBook Express (Modrn UI). Co ciekawe podobnie jest w sklepie gogli ale tam po wpisaniu dokładnej nazwy aplikacji znajdzie ją czasem na pierwszej stronie wyników. Po wpisaniu nazwy pomijając tylko jedną literę nazwy nawet na końcu aplikacja w ogóle nie znajdzie się w wynikach. Pytam się co to jest. To jest korupcja. Kupowanie wyników. Czyli wyszukiwarki jak widać w obu sklepach nie są wyszukiwarkami tylko marketingowym gównem i można o nich zapomnieć. Są bezużyteczne. może jakieś organizacje konsumenckie by się w końcu tym zajęły.
  Z jednej strony microsoft zachęca do projektowania nawet prostych aplikacji modern przez zwykłych śmiertelników takimi projektami jak Siena to wymógł ciągłego (co miesiąc) występowania o licencję w Visual Studio Express for Windows delikatnie rzecz ujmując odstrasza …

  • W większości przypadków jest to wina twórców aplikacji, którzy ograniczają region ich dostępności. Ustaw region na US i 99% problemów zostanie rozwiązanych.

   • pansyntezator

    OK to jedno. Problem w tym że np. wspomniany Autodesk nie ograniczył regionu. Sprawdziłem. Po zmianie regionu program sklepu wprawdzie wyszukuje już pewne aplikacje ale webowa wersja sklepu wyszukuje wszystko choć region na stronie microsoftu jest ustawiony na polski.

    • Najgorsze, że nie ma jednolitości między urządzeniami. Na Surface Pro i HP Envy x2 mam ustawiony ten sam region – w SP2 wyszukiwarka działa wzorowo, a w x2 tragicznie.

     • Tomasz Lenartowski

      A czym może być spowodowany taki rozjazd? Wersją aplikacji/systemu? Bo gdyby Surface miał przywileje to to by się kupy nie trzymało trochę.

     • Szczerze mówiąc – trudno mi powiedzieć. Na Surface RT i Pro 2 nie mam problemów. Na stacjonarce, starym laptopie i HP Envy x2 są duże problemy. Nie chcę zwalać winy na nikogo, ale wygląda na to, że OEM-y dają ciała na całej linii…

     • Tomasz Lenartowski

      Ale przecież system w wersji OEM powinien dostawać do takiej funkcjonalności aktualizacje jak każdy inny. Dziwne.

     • pansyntezator

      Mi tak samo kijowo działa na T100 i wirtualnej maszynie. Przy czym na wirtualnej mam 8.1 Enterprise 64 bity trial.
      Update zmieniło jedynie to że sklep ładniej wygląda. Nic poza tym.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona