Odświeżony wygląd Windows Store nie rozwiąże problemu braku aplikacji

store

Kłopot związany z niedostępnością wielu aplikacji na platformę Windows dla środowiska Modern UI jest sygnalizowany niemal od samego początku pojawienia się Windows 8 i Windows Store. Problem wieku młodzieńczego dotyka każdy początkujący system operacyjny, jednak w przypadku gracza tak dużego jak Microsoft i ogromnej konkurencji ze strony iOS oraz Androida – sytuacja stała się mocno kłopotliwa.

Od premiery Windows 8 upłynęło już ponad pół roku i wiele aplikacji już pojawiło się w sklepie, w tym Facebook czy Flipboard, jednak luka wciąż jest ogromna, a cierpi nie tylko dostępność appek ale też ich jakość. I to nie tylko tych, dostarczanych przez firmy trzecie, ale również aplikacji samego Microsoftu. Sporo krytyki zbiera Skype w wersji Modern, ale chyba najwięcej cierpkich słów można powiedzieć o… samym Windows Store. Aplikacja ta, w wersji dla Windowsa 8.0 wyglądała po prostu fatalnie. Była brzydka, mało intuicyjna i trudna w obsłudze. Wersja 8.1 przyniosła pozytywne zmiany, ale dalej kulały wyniki wyszukiwania, odpowiednia kategoryzacja czy rekomendacje.

Microsoft zdaje sobie sprawę z tych problemów i z tego powodu wprowadził kolejną aktualizację dla sklepu Windows Store. Skupia się ona na przystosowaniu aplikacji zarówno dla urządzeń dotykowych jak i klasycznych komputerów PC. Na pierwszy rzut oka widać, że przypięto na stałe pasek nawigacji do górnej krawędzi ekranu, co znacznie ułatwi obsługę przy pomocy myszki. Kolejnym ważnym dodatkiem są kolekcje, czyli arbitralnie wybrane, tematyczne zbiory aplikacji – zestawione według kategorii. Bardzo przydatna opcja szczególnie dla początkujących, którzy nie mają pojęcia czego szukać w sklepie po kupnie tabletu. Dodano również opcję wyszczególniania aplikacji przecenionych i innych promocji. Wraz z nadejściem Universal Apps, sklep dostosował się do tego i przy wybraniu aplikacji uniwersalnej, pokazuje się jej odpowiednik w sklepie Windows Phone – często do ściągnięcia za darmo, gdy już raz zapłacimy za aplikację w sklepie siostrzanym.

Wersja przed:

store1

Wersja po:

store2

Nowa wersja aplikacji pojawi się na naszych urządzeniach po zainstalowaniu wszystkich bieżących aktualizacji z Windows Update. Jest to niewątpliwie ważny krok naprzód i ukłon w stronę twórców aplikacji, jednak ważniejszym problemem jest ciągły brak niektórych tytułów. Ale to temat na oddzielny wpis – Microsoft usilnie stara się zmienić tę sytuację, dając deweloperom coraz to nowsze i bardziej uniwersalne narzędzia programistyczne.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona