Ważne

Darmowe Wi-Fi w pierwszych pociągach od czerwca tego roku

ic

PKP Intercity podało do informacji, że w najważniejszych połączeniach kolejowych, już od czerwca, będzie dostępne darmowe Wi-Fi. Aż chce się powiedzieć – w końcu. Na pierwszy plan pójdą połączenia Warszawy z Krakowem, Trójmiastem, Katowicami i Wrocławiem. Nie jest jednak powiedziane, że darmowe Wi-Fi będzie na zawsze, dla wszystkich.

Operatorem, dzięki któremu możliwe będzie Wi-Fi jest T-Mobile. W pierwszym okresie działalności sieci różowa firma będzie testować efektywność infrastruktury – dlatego dostęp do niej będzie przynajmniej na początku darmowy.

Pierwszym wyposażonym w Wi-Fi składem będzie pociąg jeżdżący z Warszawy do Krakowa. W ciągu czerwca sieć ma być sukcesywnie instalowana w kolejnych wagonach. Z tego co wiemy, do wakacji z dobrodziejstw Wi-Fi mamy mieć możliwość skorzystać w co najmniej 4-5 składach. PKP Intercity planuje, że w przyszłym roku dostępność Wi-Fi będzie obejmować 140 wagonów Pendolino i 160 znanych nam do tej pory.

Ostatnio miałem okazję podróżować z Warszawy do Gdańska odnowionymi wagonami z przedziałami. Skład bardzo przyjemny, wagon odnowiony, klimatyzowany – w sumie bardzo dobrze. Podróż trwała jednak długo i brakowało mi sieci bezprzewodowej. Na chwilę obecną nie wiadomo czy dostęp do Internetu będzie darmowy dla wszystkich, czy na przykład wyłącznie dla klientów sieci T-Mobile. Prędzej spodziewałbym się wliczenia opłaty w cenę biletów. Jednak z drugiej strony podwyżka na pewno zostanie  negatywnie odebrana przez społeczeństwo. Ciekawe jak finalnie będzie wyglądać Wi-Fi w polskich pociągach.

źródło

Komentarze

 • paul123

  Oczywiscie ze bedzie dla wszystkich a nie ze dla tych co maja T-Mobile. Predzej nalezy spodziewac sie tego ze w pociagach Pendolino bedzie za free dla kazdego, w pociagach EIC tylko w I klasie a w TLK nie bedzie w ogole (moze z wyjatkiem sezonowych)

 • uze

  Ja to się w ogóle dziwię, że im jakiś operator potrzebny.
  Na górze drut, na dole szyna, między tym lokomotywa, która czerpie z tego prąd. Potencjalnie idealne rozwiązanie na internet poprzez adapter w lokomotywie i APeki w wagonach.

  • Jacob

   Internet przez linie energetyczne to skomplikowane zadanie. Zasięg niewielki i dodatkowo zmniejszany przez zakłócenia. Nie używałeś chyba nigdy internetu rozprowadzanego przez gniazdka elektryczne w momencie jak sąsiad włączył odkurzać, a pomyśl o ile więcej mocy ma lokomotywa. Pomijam już fakt, że napięcie w drucie na górze jest zupełnie inne niż w standardowym gniazdku.
   W pociągach do zapewnienia internetu stosuje się najczęściej GSM-R, do tego potrzeba inwestycji w stacje bazowe itp. T-mobile od momentu połączenia z Orange swojej części sieciowej (w ramach firmy Networks) ma duży zasięg i możliwości do zrealizowania takiego czegoś.
   Gdzieś telecomy muszą zarabiać pieniądze, bo na samych rozmowach już się nie bardzo da. Stąd wysypy różnych pomysłów w stylu sprzedajemy prąc (patrz Plus) czy mamy swój bank.

 • Mario

  We Wrocławiu w najnowszych pociągach Newag IMPULS już od dawna jest darmowe Wi-Fi :)

  • Daryjusz

   w Zachodniopomorskim też, we wszystkich szynobusach PESA jest internet od niedawna.

 • Bart

  W autobusach jak Voyager (Tarnów – Kraków) czy Polski BUS (TriCity – Kraków) – jest WiFi i klima :)

  Bardziej od WiFi chciałbym mieć ZASILANIE 230V – bo z barkiem WiFi sobie poradzę :) a z brakiem pradu już nie bardzo.
  Niby mój tablet pracuje 6 – 8 godzin a po zadokowaniu nawet 14 – 16 jest możliwe – ale wolał bym się wpiąć w sieć.
  A z zasilaniem 230V w Pociągach jest NĘDZNIE – choć TEORETYCZNIE jest :) to jakby nie działa. :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona