Apple zatrudnia ważnego pracownika Nokii i patentuje rozwiązania foto-wideo

eero_salmelin_juha_alakarhu

Niedawno pisaliśmy o planach Apple, związanych z przejęciem Beats Audio, dzięki którym urządzenia tej firmy mają charakteryzować się jeszcze lepszymi głośnikami i jakością dźwięku. Nie jest to jednak jedyna dziedzina, w której koncern chce mocno walczyć z konkurencją.

Produkty takie jak iPhone czy iPad od dawna charakteryzowały się dobrą jakością wykonywanych zdjęć. Nie tylko dzięki samej optyce, ale przede wszystkim dzięki odpowiedniemu postprocessingowi i przetwarzaniu obrazu po jego wykonaniu. To jednak najwyraźniej nie wystarcza – Samsung, a przede wszystkim Nokia z rozwiązaniem PureView sprawiły, że firma z Cupertino nie może czuć się bezpiecznie. Co w takim przypadku robi Apple? Kupuje, zatrudnia i patentuje.

Świat obiegła wiadomość, że firma zatrudniła kierownika zespołu kamer (w tym PureView), który dotychczas był związany z Nokią. Ari Partinen pracował w fińskim zespole od 2007 roku i w tym czasie firma wprowadziła bardzo wiele nowatorskich rozwiązać, w tym 41-megapikselową matrycę czy pierwszy aparat w smartfonie ze sprzętową stabilizacją obrazu. Nie jest pewne co będzie on robił w Apple, ale możemy być przekonani, że jego praca będzie miała związek z zarówno sprzętowymi jak i programowymi aspektami robienia zdjęć.

Ale to jeszcze nie wszystko – do komisji patentowej w Stanach Zjednoczonych trafiło zgłoszenie o patent dotyczący połączenia optycznej stabilizacji obrazu z oprogramowaniem, które generowałoby na wyjściu zdjęcia bardzo wysokiej rozdzielczości, złożone z kilku ujęć wykonanych jedno po drugim, z przesunięciem ułamków milimetra. Rozwiązanie to jest najprawdopodobniej dopiero we wcześniej fazie rozwoju i nie powinniśmy spodziewać się go w najbliższych urządzeniach od Apple – w szczególności nowym iPhone 6.

app

Komentarze

 • adler

  Taaa, Apple i ich innowacyjność. Kupić firmę, opatentować coś oczywistego albo podkupić pracownika z gotowymi rozwiązaniami. Żałosne.

  • mozilla007

   Tylko zauważ ile zdolnych inżynierów i pracowników Nokii przeszło do konkurencji i to nie tej z logiem MS, ale do innych właśnie. To akurat pokazują jak pracownicy kochają MS za to że z 30% udziałów w rynku w rok czy dwa udziały spadły do 5%.

   • Odpowiedź jest prosta – ok. 98% pracowników Nokii (wykupionego działu devices & services) zostało w Microsofcie.

    Jaki z tego wniosek? Że 98% pracowników kocha Microsoft? Nie. Tak samo jak niezasadny jest wniosek, ze te 2% odeszło z powodu “że z 30% udziałów w rynku w rok czy dwa udziały spadły do 5%”.

    • mozilla007

     Ja słyszałem że strasznie dużo osób zwolnili z Nokii w ramach cięć, by się jakoś utrzymać, a duża część tych weteranów, to poszło w ramach protestu do konkurencji.

 • dd

  Przesunięcie o piwko jest popularne w fotografii średnioformatowej od lat

  • dd

   O pixel* :p

 • AS

  “postprocessingowi i przetwarzaniu obrazu po jego wykonaniu”

  Czy to nie masło maślane? ;)

  postprocessing = przetwarzanie po wykonaniu zdjęcia :)

 • Azawakh

  Zobaczymy co Ari Partinen stworzy dla Apple? Być może zupełnie nową technologię?

 • Doxes

  Nie ma to jak wykupić, opatentować wszystko, a potem wmawiać ludziom że to ich pomysł oraz oskażać wszystkich dookoła o naruszenie patentów. To właśnie na tym zarabia Apple, a nie na swoich urządzeniach.

  • Również nie podobają mi się praktyki Apple, ale zdanie “To właśnie na tym zarabia Apple, a nie na swoich urządzeniach.” kompletnie mija się z prawdą.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona