Aktualizacja Google Maps dla iOS i Androida. W końcu można zapisywać offline

Between Devices

Swego czasu Google zaktualizowało swoją aplikację – Mapy – odświeżając jej wygląd i pozbawiając znaczącej funkcji – możliwość zapisywania wybranych obszarów offline. Wczoraj z kolej gigant z Moutain View udostępnił Mapy Google w wersji 8.0. Zmiany w wyglądzie są znikome, najważniejszą nowością jest przywrócenie możliwości zapisywania fragmentów mapy w pamięci telefonu. W końcu nie wszyscy mają dogodny abonament z odpowiednią ilością danych pakietowych, by czerpać z niego za każdym razem, gdy chcą skorzystać z nawigacji. 

Mapy poza zasięgiem – offline

Sposób w jaki można dokonać zapisania mapy jest banalny. Wystarczy „tapnąć” w dowolnym miejscu na mapie i gdy pojawi się pinezka należy wejść w więcej informacji. Na samym dole znajduje się opcja „Zapisz mapę, by używać jej offline”. Jedyny problem, jaki do tej pory zauważyłem, to pinezki dla konkretnych miejsc. Przykładowo jedna z trójmiejskich galerii handlowych ma kilka opinii użytkowników. Trochę szkoda, że opcja zapisu map plasuje się zawsze na końcu i trzeba zjechać na dół, aby do niej dotrzeć.

Offline Maps

mapy google offlline

Nawigacja

Inną nowością od Google jest dopracowana nawigacja. Teraz jest ona w stanie powiedzieć nam czy jedziemy prawidłowym pasem. Nie powinno już być sytuacji, kiedy jadąc autostradą mamy jechać w lewo, a nie wiadomo, który pas zająć. Nawigacja ma nam w tym pomóc.

To jednak nie wszystkie nowości. Wprowadzono też filtrowanie wyników –  jeśli poszukujemy restauracji, baru czy jakiegoś konkretnego miejsca, to wyniki można filtrować np. według cen, ocen użytkowników lub zaznaczyć tylko otwarte lokale.

Local Search Filters

Mapy od Google w końcu są takie, jakie być powinny już dawno temu. Niby błahostka, ale za to znacząca. Mówię o możliwości zapisywania map do pamięci telefonu. Spotykałem się w dziesiątkami sytuacji, w których użytkownik nie chciał, albo nie mógł sobie pozwolić na włączone dane pakietowe. Teraz nie musi się o to martwić.

źrodło

Komentarze

 • nex

  jakoś u mnie to zapisywanie nie działa :(

 • Lux

  U mnie najnowsza to 7.7. Skąd 8.0?

  • W źródle jest link. AndroidPolice udostępnia plik APK ;)

 • @nex

  Wejdz w mapy przez sklep play i będziesz mógł ściągnąć aktualizacje recznie

 • Xjs

  Szkoda tylko, że nadal nie ma możliwości zapisania mapy całej wyznaczonej trasy a jedynie niewielki fragment.

  • Łukasz Łągiewka

   To też właśnie co mi po fragmencie jak mam dojechać nad morze i tych fragmentów będzie ze 20 :(

   • Póki nie będzie pełnych map offline dla krajów, nadal będzie to tylko funkcja-wydmuszka.

    Wystarczy wspomnieć, że nawet gdy zapiszemy mapę, nie działa wyszukiwanie offline na niej ani wyznaczanie drogi.

 • Babajaga

  Sa pomysly glupie , bardzo glupie oraz takie ktore nosza znamiona sabotazu- usuniecie map offline spowodowalo ze przesiadlem sie na mapy appla – sa dobre moze nie rak dobre jak googla ale przekonalem sie do nich . Jesli polowa uzytkownikow appla przestala na stale kozystac z map googla to jest to trahedia za ktora wywalibum na zbity ….. Pysk autora pomyslu usuniecia offline

  • alisowski

   mapy można było zapisywać też w poprzednich wersjach – wystarczyło
   ustawić mapę na żądany obszar i w oknie wyszukiwania wpisać “Okay Maps”.

 • Nikos

  Tyle, że szanowna redakcjo zapis offline już był za pomocą komendy “ok maps”. Dodali przycisk dla amatorów.

 • dred

  A kiedy naprawia street view?

 • alisowski

  mapy można było zapisywać też w poprzednich wersjach – wystarczyło ustawić mapę na żądany obszar i w oknie wyszukiwania wpisać “Okay Maps”.

 • Azawakh

  Wreszcie dodali aystenta pasa ruchu, ale z tego co wiem nowe funkcje nie działają jeszcze w Polsce.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona