Grupowe rozmowy wideo wreszcie za darmo w Skype

skype-na-androidzie

Wszyscy użytkownicy Skype’a czekali na ten moment bardzo długo, aż stało się to, co musiało się stać – Skype od dzisiaj oferuje darmowe wideokonferencje. Tak jak możliwe to było od zawsze w usłudze Google Hangouts.

Do tej pory, grupowe rozmowy wideo dostępne były w ramach większego pakietu, który łącznie kosztował ok. 9$ za miesiąc. Dla osób sporadycznie potrzebujących tej funkcjonalności, jest to zbyt duży wydatek, co spowodowało, że sporo osób zaczęło odchodzić w stronę Google’a i jego Hangoutów. Jest w tym jednak haczyk – na razie będzie możliwe to tylko z urządzeń (w tym tabletów) PC, Xbox oraz Mac. Użytkownicy Skype na tabletach z Androidem czy iOS na tą funkcjonalność będą musieli jeszcze poczekać. W jednej konferencji może uczestniczyć maksymalnie 10 osób na raz.

Dlaczego w takim razie Skype, a nie Hangouts? Doświadczenie tego pierwszego i zastosowane algorytmy sprawiają, że przy tej samej przepustowości łącza, jakość audio i wideo jest zauważalnie lepsza niż w przypadku Google Hangouts.

Czy ktoś z Was jeszcze korzysta ze Skype do rozmów ze znajomymi? W dobie tanich lub nawet darmowych połączeń GSM do wszystkich sieci oraz facebookowego czatu, Skype częściowo stracił rację bytu – używany jest głównie do rozmów zagranicznych czy wideorozmów (których nie wykonuje się tak wiele jak rozmów audio). Być może udostępnienie większej liczby funkcji za darmo zatrzyma spadek popularności tej aplikacji.

Komentarze

 • guest

  Trochę poniewczasie. Skype już stracił na znaczeniu i nei odzyska swojej pozycji.

 • Arrczi

  Skype jak i Hangouts do rozmów video za granicę dwa, trzy razy w tygodniu. Codziennie jakieś zdjęcia i chaty. W wakacje na wyjeździe. Przed erą internetu rozmowy kosztowały majątek, raz w tygodniu max, a koszt kilka stów miesięcznie. Obecnie koszt dostępu do internetu to kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Jestem mega zadowolony. Mieszkamy już w całej Europie, a nawet w świecie.

 • Takaszi

  Napisaliście, że Skype stracił na znaczeniu, moim zdaniem stracił w momencie przejęcia przez małomiękkiego, kolejny gwóźdź to afera z NSA. Niby nic bo co mogą podsłuchać, ale uczucie podobne do, złapania człowieka bez spodni na środku rynku miejskiego jest, niby jeszcze są majty ale……
  Wolę alternatywy, choć podświadomie czuję, że i tu nie jest czysto. :-)

 • SyoMas

  Wideorozmowa to szansa na uczestnictwo wielu osób, mimo, że połączenie może być zainicjowane tylko na dwóch urządzeniach. Tak kilka razy w tygodniu rozmawia moja blisko 70-letnia mama z oodrobinę młodszym bratem. I dzieje się to właśnie na Skype bo bije na głowę googlowe rozwiązanie prostotą obsługi. Ja osobiście za Skypem nie przepadałem, właśnie za branie kasy za grupowe. Niestety jakość wideokonferencji u wujka Googla jest znacznie słabsza więc wiadomość powyższa niezmiernie mnie ucieszyła, bo będę mógł czasem dołączyć do ich pogaduszek.

 • piatekrano

  Dla firm darmowe wideokonferencje to świetna rzecz. Nie tylko do rozmów zagranicznych. Nawet, jeśli w sali konf. jest więcej osób, to stawia się ClearOne Chat 160 albo nawet większe nagłośnienie i kamerę typu Logitech. Koszty sprzętu naprawdę akceptowalne.

 • PeterH

  Obecnie wideokonferencje to podstawa. Polecam szybkie podsumowanie tego co jest dostępne na rynku: http://conference.cometcall.com/

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona