Ważne

Apple i Microsoft powyżej oczekiwań – wyniki finansowe za ubiegły kwartał

7178643521_c0b1e40ec2_b-1

Nie było wielkiego zaskoczenia przy ogłaszaniu sprawozdania finansowego za ubiegły kwartał – firmy Apple i Microsoft nieznacznie przekroczyły oczekiwania inwestorów i analityków, co momentalnie wpłynęło na wzrost wartości akcji tych spółek.

Apple odnotowało przychód w wysokości ok. 45,6 mld $ (10,2 mld $ dochodu), co daje 4,7% wzrostu w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku. Widoczny jest też wyraźny spadek sprzedaży w porównaniu do jeszcze wcześniejszego, świątecznego kwartału, co jest naturalnym zjawiskiem sezonowości. Dla nas najciekawszą informacją będą dane dotyczące sprzedaży iPadów. W ubiegłym kwartale sprzedano 16,35 milionów tych urządzeń, czyli ponad 3 miliony mniej niż w tym okresie rok temu. Wzrosła natomiast sprzedaż iPhone’ów i komputerów Mac – wpływy z tych drugich już wkrótce mogą być większe niż wpływy z iPadów. Era Post PC? Nie bardzo…

Przychód ze sprzedaży iPhone’ów to prawie 60% przychodu całej firmy – ta statystyka pokazuje jak bardzo Apple obecnie jest zależny od tego urządzenia. Tim Cook uspokajał inwestorów po ogłoszeniu słabszych danych dotyczących iPada, twierdząc, że to naturalne zjawisko na stabilizującym się rynku, ale niewątpliwie spadkowa tendencja wydaje się bardzo intrygująca.

applea

Microsoft zakończył kwartał z przychodem na poziomie 20,4 mld $ przy dochodzie sięgającym niespełna 7 mld $ – daje to 68 centów dywidendy przypadającej na jeden udział. Czytelników tabletowo.pl powinien zainteresować fakt, że przychód z linii tabletów Surface podwoił się, w stosunku do analogicznego kwartału z ubiegłego roku i osiągnął poziom 500 mln $. Na ogłoszeniu wyników finansowych pojawił się prezes Microsoftu, Satya Nadella i po raz kolejny podkreślał jak ważna dla firmy jest chmura Azure oraz nowy model biznesowy, oparty na subskrypcjach, a nie na bezterminowych licencjach. Pojawiły się tradycyjne slogany “mobile first, cloud first”, “ambient computing” czy “data cluture”. Zaskakiwać może zwiększenie się zysków ze sprzedaży licencji Windowsa – mimo kryzysu na rynku PC, firma odnotowała postęp w stosunku do ubiegłego roku. Najwyraźniej rynek PC i usług z tym związanych ma się lepiej niż sądzą “eksperci”.

msfttX

źródło: Apple, Microsoft

Komentarze

 • gość

  iPad sprzedaje się słabiej, bo Android wyprzedził appla na rynku tabletów. Ludzie nie chcą już tak chętnie płacić za iSzpan.

  • Armi

   Nie do końca tak jest wg mnie
   W tej chwili nie ma juz takich skoków wydajności sprzętu. Wcześniej duzo osób wymieniało iPady z każda nowa seria, teraz nawet 2-3 letni iPad np iPad3 z retina daje spokojnie radę
   W przypadku iPhona to telekomy kontraktami 2 letnimi napędzają systematycznie rynek urządzeń

  • WiktorStaskiewicz

   skoro najwięcej tabów z androidem sprzedaje się takich do 6 stów, to jest oczywiste że android wyprzedzi iPada na rynku tabletów

   • Mało tego. Może i iPady mają teraz mniej niż 50% rynku, ale wciąż odpowiadają za ponad 80% ruchu internetowego generowanego przez tablety. Podobnie jest z zyskami.

    Co z tego, że sprzedają się miliony dachówek z Andkiem za śmieszne pieniądze, skoro psują się po kilku dniach albo w ogóle nie są używane. A rozdawane są za darmo – do konta bankowego, laptopa, TV…

 • dred

  Ile to jiz racy te biedne pecety mialy zakonczyc swoj zywot? Mialy je wykinczyc konsole, potem tablety. Na szczescie ludzie zauwazaja, ze tablety do niczego sensownego sie nie nadaja, a konsole to bieda komputery, ktore teraz próbują udawac pecety.
  Tylko kto bedzie kupowal te tabletowe zabawki za 3000 zl, kiedy juz za tysiaka moze miec markowy tablet czy netbookotablet z windowsem 8.1? Ja juz z pewnoscia nie kupie takiego g**na w cenie wyzszej niz porzadny laptop czy pecet.

 • koszą kasę xD

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona