Ważne

Allwinner nie tylko dla Androida – budżetowe tablety z Windows RT już wkrótce?

alwinner

Szacuje się, że najwięcej procesorów ARM sprzedaje nie Samsung czy Qualcomm, ale… Apple. Drugie miejsce nie należy do wspomnianym wcześniej dwóch gigantów, lecz do Allwinnera, znanego przede wszystkim z produkcji SoC dla budżetowych tabletów i smartfonów z Androidem. Rynek jest zalewany tego typu produktami, ale powolutku przestają się one kojarzyć wyłącznie z tanią chińską tandetą, która psuje się po kilku dniach.

Allwinner stawia nie tylko na niską cenę, ale w coraz większym stopniu na wydajność oraz wsparcie dla platform i deweloperów. Na niedawnym kongresie HKTDC (Hong Kong Suppliers and Hong Kong Manufacturers), firma prezentowała produkty oparte na czterordzeniowych układach A31 oraz pokazywała możliwości nowej serii ośmiordzeniowców, nazwanej A80 – piekło zamarzło – obie te rodziny będą wspierać Windows RT, czyli wersję Windowsa dla procesorów z architekturą ARM.

Allwinner ciągle współpracuje z Microsoftem w tej kwestii, a pierwsze modele z RT na pokładzie będziemy mogli ujrzeć najprawdopodobniej w drugiej połowie bieżącego roku. Nie ma co ukrywać, że Windows dla ARM nie cieszy się zbytnią popularnością, szczególnie w dobie wydajnych Atomów, które pozwalają na instalację “pełnego” Windowsa. Stawianie na ten pierwszy system operacyjny jest bardzo ryzykowne, szczególnie w czasach, kiedy Intel obiecuje tablety z Bay Trail za 99$. Allwinner próbuje działać na różnych frontach i oprócz Androida i wspomnianego Windowsa RT, zapowiada wsparcie również dla Chrome OS, Firefox OS i Ubuntu. Polityka formy wydaje się rozsądna – we współpracy z wytwórcami oprogramowania wspierać wszystkie platformy i czekać aż któraś poza Androidem odniesie znaczący sukces.

Czy Wy zdecydowalibyście się na tani tablet z Windows RT dla Was albo dla kogoś z Waszej rodziny, jeśli cenowo byłby porównywalny do tanich dachówek z Androidem?

Komentarze

 • adam

  RT dla mnie? Nie ma mowy. Dla rodziców? Właściwie czemu nie. Pewnie i tak nie zorientują się, że czegoś mu brakuje. A i nie poinstalują jakiegoś syfu. Jednak każda choć trochę ogarnięta osoba wybierze full Windows na Bay Trail.

 • gość

  Póki sytuacja z aplikacjami się nie zmieni, po co ktoś miałby kupować tablet z Windowsem?

 • Darek

  Za 400 zł? Może być :-)

 • uru28

  Zastanawiam się jaki sens ma RT, zwłaszcza w kontekście rezygnacji z opłat za Win8.1 w mniejszych sprzętach….

  • Darek

   Pewnie taki, że nie ma Windows 8.1 na procesory ARM a ten Allwiner jest pewnie jakieś 20$ tańszy od Atomów :-)

  • Bezpieczeństwo, backup, cena, osiągi/pobór mocy, grafika/GPU (ta wciąż “leży” na Atomach), zintegrowane modemy 3G/LTE, pełny Office.

 • janko

  To będzie jazda… Nie dość, że Windows, to jeszcze na sprzęcie, zrobionym “po taniości”, już sobie wyobrażam tę kombinację :)

  • Na Androidzie to się sprawdza, choć jest gorzej zoptymalizowany niż Windows. Chińskie tablety z Andkiem są słabo wykonane i mają problemy z wydajnością, a sprzedają się w setkach milionów sztuk.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona