CyanogenMod 11 już niebawem z frameworkiem TouchSense: aplikacje Samsunga i HTC zadziałają na czystym Androidzie!

Jak powszechnie wiadomo, Android to system niezwykle podatny na wszelkiego rodzaju modyfikacje. Od czasów jego debiutu na HTC Dream programiści skupieni na forach internetowych tworzą przeróżne modyfikacje i alternatywne oprogramowanie, dzięki któremu urządzenia działają wydajniej i posiadają więcej funkcji. Chyba najbardziej znanym nieoficjalnym ROMem opartym o Androida jest CyanogenMod. Jego jedenasta odsłona, oparta o Androida 4.4 KitKat, jest dostępna do pobrania od kilku miesięcy.

CyanogenMod jest tworzony na podstawie forkowanego kodu AOSP (kod Androida tworzony przez Open Handset Alliance), przez co działa i wygląda jak Android w najczystszej postaci. ROM posiada jednak kilka usprawnień względem swojego protoplasty, wskutek czego nie sposób go pomylić z innym oprogramowaniem. CyanogenMod 11 – czyli Android 4.4 – jest bardzo szybki, wydajny i działa płynnie nawet na słabszych urządzeniach. Niestety, nie ma róży bez kolców. Na CyanogenModzie z reguły nie działają aplikacje producenta telefonu/tabletu dostarczane z softem oficjalnym, co oznacza, że nie możemy na CM uruchomić m.in. bogatej w opcje aplikacji aparatu czy ładnych widgetów zegara. Te aplikacje są na tyle powiązane z domyślnym oprogramowaniem, takim jak TouchWiz Samsunga czy Sense od HTC, że dotąd nie znalazła się metoda aby te ograniczenia obejść. Do czasu. Zawsze podkreślałem, że dla społeczności nie ma rzeczy niemożliwych, co ostatnie osiągnięcia osób związanych z projektem CyanogenMod jedynie potwierdzają. W perspektywie dwóch tygodni w nocnych wydaniach CyanogenMod 11 zostanie zaimplementowany nowy podsystem aplikacji o nazwie TouchSense, który pozwoli na bezproblemowe uruchamianie aplikacji i bibliotek z ROMów Samsunga oraz HTC!

Jak duże jest to osiągnięcie, chyba nie muszę nikogo specjalnie przekonywać. Warto jednak wyjaśnić, na jakiej zasadzie nowy mechanizm CyanogenMod ma działać. Otóż w nowych wydaniach ROMu zawarte mają zostać dwie systemowe biblioteki o nazwach odpowiednio senseapplicationlayer.so oraz touchwizapplicationlayer.so. Podsystem uruchamiania aplikacji CyanogenModa został zmodyfikowany w ten sposób, by wszelkie prośby aplikacji pochodzących z TouchWiza czy Sense o dostęp do funkcji frameworków producenckich przechodziły przez te właśnie biblioteki, które w sprytny sposób „oszukują” je, iż działają one w środowisku OEM. W ten sposób ROM bez zawartości bibliotek Samsunga czy HTC jest w stanie uruchomić programy takie jak Samsung Camera, S Note, S Calendar czy HTC Zoe. Nie powinno być też przeszkód w uruchomieniu znanej z tabletów Samsunga funkcji uruchamiania kilku aplikacji w wydzielonych oknach. Prace nad optymalizacją tego rozwiązania pod podsystem TouchSense już trwają.

Należy wspomnieć, że nowe rozwiązanie nadal jest niestabilne i nie wszystkie aplikacje działają jak należy. Autorzy bibliotek zapewniają jednak, że wraz z upływem czasu wszystko zostanie poprawione, zaś sam podsystem ma oficjalnie zadebiutować wraz z kolejnym stabilnym buildem CyanogenMod 11. Nie wiem jak Wy, ale ja już nie mogę doczekać się w pełni działających aplikacji OEM na czystym, szybkim Androidzie.

Na forach związanych z modyfikacją Androida mówi się, że nie powinno być większych problemów z przeportowaniem frameworka TouchSense do projektów takich jak AOKP, Paranoid Android czy też PAC. Jako że są one oparte na podobnym kodzie, to jest to tylko kwestia czasu i zaangażowania niezależnych programistów. Niestety – w związku z tym że oprogramowanie oficjalne znane chociażby Nexusów od Google – AOSP – używa niezmienionego podsystemu aplikacji, to uruchomienie na nim nowej modyfikacji nie będzie możliwe. Nie wiadomo też czy TouchSense znajdzie się w poprzednich edycjach CyanogenMod, takich jak CM10 czy CM10.1.

Niewątpliwie należy się cieszyć, że tego typu projekty są tworzone i wdrażane na bieżąco. Skorzystać będą mogli na tym przede wszystkim użytkownicy, którzy nie będę dłużej przywiązani do oficjalnego oprogramowania ze względu na zamknięte aplikacje. Android zawsze był systemem wolnym i niech nadal takim pozostanie – a dzięki bohaterskim programistom takim jak Ci z ekipy CM jest to znacznie łatwiejsze.

O wszystkich nowinkach związanych z nowym frameworkiem CyanogenMod będziemy informować Was na bieżąco.

Kto z Was zdecyduje się wgrać nowe edycje CyanogenMod na swój tablet? Cieszą Was tego typu modyfikacje? Zapraszamy do dyskusji.

[Źródło: inf. prasowa CyanogenMod]

Komentarze

 • Sakurazuka

  Prima Aprillis

 • Marcin

  Do modowania najlepszym telefonem jaki miałem był HD2 – wszystko można było na nim postawić :) a teraz… mam Alcatela Idol X z Dual Simem i jest problem – nie ma czystych stabilnych romów pod telefon z dual simem :(

 • Nazir

  Co do CM na SGS2 to jestem bardzo rozczarowany i nadal JB’4.3.1 .

  Brak oficjalnej aktualizacji w OTA do KK4.4 a miało być tak pięknie i szybkie poprawki a się okazuje realnie z perspektywy 5 m-cy że taki sam shit jak XEO od Samsung tylko 30% funkcji brak co miałem pod stock XEO od Samsung i też tylko JB

  • Sakurazuka

   Ja jakoś mam 4.4 od CM

   • Nazir

    Jasne masz bo Prima Aprilis :D

    Czytaj co napisałem i nie wprowadzaj ludzi w błąd , nie ma w OTA aktualizacji do KK4’4.4 od CM dla SGS2
    A to co ty masz to nocna alfa dla dzieciaków do zabawy jak instalują przez odin bo w OTA nie ma nadal stabilnej finalnej

    • Sakurazuka

     Dokładnie, nightly. Dla ludzi, którzy nie stoją informatycznie na równi z kurczakiem ;P.

    • Sakurazuka

     I w ogóle po 1 to strona o tabletach. Po 2 masz logikę makaka. Programiści, testerzy i społeczność to dzieci a oprogramowanie rośnie na drzewach. Ktoś to musi przetestować by gamoń jak ty nie pisał potem że “porażka i brak aktualizacji dla dzieciaków z gimbazy” jak mu wyskoczy 1 błąd.

 • s

  Mam nadzieje, ze to nie żart prima aprilisowy

 • Johnnyjonjc

  Ja też mam nadzieję, że to nie jest prima aprilisowy żart, bo napaliłeś się dość ostro ;D. W końcu nie będę musiał się przejmować, że mój producent juz nie wspiera mojego modelu, bo będę mógł wszystkie aplikacje portować sam ;D

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona