Wiko VIEW

Apple przyznano patent na szafirową pokrywę szkła i jego obróbkę

apple saphire

Kolejny ciekawy patent Apple dotyczy… szafiru. Minerał ten w przyszłości może znaleźć się na froncie iPadów i iPhone’ów. Do tego jednak daleka droga. Samo cięcie szafiru jest niezwykle trudne – w końcu jest to jeden z najtwardszych materiałów na świecie. Pomijając jednak problemy z wytworzeniem, jego obecność na ekranie byłaby czymś niesamowitym. Porysowanie takiego wyświetlacza w normalnych warunkach graniczyłoby z cudem. 

Do tej pory Apple wykorzystało szafir do zabezpieczenia obiektywu oraz przycisku “Home” w iPhone 5S. Nie wiadomo jak kosztowny byłby cały front wykonany w taki sposób. Jednak według Apple musi to być opłacalne, skoro w sierpniu zeszłego roku firma złożyła wniosek patentowy. Po wczorajszym uznaniu go przez USPTO, mogą spokojnie przechodzić do dalszych planów i ewentualnej produkcji. A jest o co się starać. Oprócz niezwykłych właściwości ścieralnych (a raczej ich braku) dochodzą aspekty estetyczne. Posiadanie szafiru na ekranie to świetny as w rękawie marketingowców.

Przy zastosowaniu takich ekranów potrzebna będzie specjalnego typu powłoka. Patent uwzględnia również i to. Ponieważ poprzednio używane powłoki oleofobowe (zabezpieczające tablety i smartfony przed przeciekami różnych substancji) nie były odpowiednie dla szafirowych ekranów, należało wprowadzić coś nowego. Co dokładnie to ma być, pewnie i samo Apple jeszcze nie wie. Poprzez zgodę patentową firma tak naprawdę “kupiła” sobie więcej czasu na obmyślenia i planowania.

Sam patent wspomina też o technologii obróbki tytułowego materiału. Szafir plasuje się na drugim miejscu (zaraz po diamencie) pod względem twardości, dlatego jest też bardzo ciężki w obróbce. Apple musi zatem opracować również technologię, w której będzie mogło łatwo wytwarzać płytki z tego minerału. Jaki będzie miało to wpływ na cenę końcową? Znając giganta z Cupertino, tanio nie będzie.

źródło, źródło

Komentarze

 • Arrczi

  Kruche to będzie. Po upadku 2000 zł. za wymianę szkiełka :)
  Moja “Tośka” G910 często ląduje na glebie i nadal ok.

 • grah

  Tak wiem, nie powinienem się pytać, bo to USA, ale czy przyznanie patentu na chęć zrobienia czegoś co nie wie jak się zrobić, nie jest przypadkiem idoiotyczna?

  Nie ma nic przeciwko przyznaniu patentu na sposób tworzenia tafli szafirowych, a taki dostali, tylko że wg. newsa jeszcze nie wiedzą jak to robić, więc dostali patent na co? Na chęć?

  • dred

   Kolejny kretynski patent dla Apple na coś, co nie istnieje, a co przysnilo sie pracownikom firmy. Od tych hamburgerow calkiem amerykancow zamglilo:-)

  • aaa

   Co więcej takie ekrany już istnieją i to nie Apple je wymyślił. Chociażby Ubuntu Edge miało mieć taki ekran – ale nie zebrało dość funduszy. Canonical oczywiście tego nie opatentował, bo to nie był ich wynalazek, tylko wynalazek firmy, która miała dla nich ten telefon poskładać, tak jak będą składać dla Apple.

 • Twin

  chęć wykorzystania materiałów już dostępnych to ma być patent? to tak jakby opatentować użycie plastiku w telefonach

 • lolek

  Taki patent w EU nie jest chyba legalny.
  W EU nie można patentować pomysłów, a jedynie procesy technologiczne.

  Jednakże EU negocjuje z USA umowę handlową więc coś się może zmienić.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona