Ważne

Dźwięk przestrzenny w tabletach i smartfonach? Według Dolby tak

dolby-820x420

Wyobrażaliście sobie, żeby tablet czy smartfon był w stanie generować dźwięk przestrzenny? Na pewno wielu osobom wydaje się to abstrakcyjne – przecież zazwyczaj tego typu sprzęt ma dwa głośniki. Firma Dolby ma jednak plan na dźwięk 3D w sprzęcie mobilnym.

Ludzie z Dolby twierdzą, że technologia dźwięku przestrzennego w tabletach i innych podobnych urządzeniach jest jak najbardziej możliwa i – co ciekawe – nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

Algorytmy, jakich używa się przy okazji Dolby ATMOS, mogą być wykorzystane w Dolby Mobile. Wszystko po to, by zwyczajnie oszukać mózg. Użytkownik nie usłyszy dźwięku przestrzennego z głośników urządzenia, a ze słuchawek, które będą tak generować dźwięk, wykorzystując wspomniane algorytmy, aby słuchacz myślał, że jego uszy dociera dźwięk z każdej strony.

Według koncernu, technologia jest kompatybilna z większością urządzeń, bo do sprawnego działania potrzebuje systemu operacyjnego pracującego na układzie, który wydajność na na poziomie Snapdragona 805.

Dolby ATMOS jest stosowany w kinach. Dla uzmysłowienia różnicy – system ten wykorzystuje ponad 60 kanałów oraz głośniki umiejscowione w suficie, na ścianach i za ekranem. Dolby Mobile będzie mieć do dyspozycji tylko słuchawki.

źródło 

Komentarze

  • “wydajność na na poziomie Snapdragona 805”
    .
    To chyba żart, lub totalny brak optymalizacji, lub wręcz wymuszenie by ta technologia była tylko w koniecznie nowym i najdroższym sprzęcie – czyli wymusić na użytkowniku wymianę sprzętu.

  • janko

    Zamiast zrobić dobry, trwały, dopracowany i kompletny sprzęt, do tego dobry, zoptymalizowany system, to będą sprzedawać gimbusom jakieś “dolby”, i dalej pociskać im tę samą biedę przez wiele, wiele kolejnych lat.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona