Ważne

Paul Jacobs: 5G? Po pierwsze niezawodność, po drugie szybkość

Łączność w przypadku tabletów to absolutna podstawa. WiFi to standard, większość użytkowników życzy sobie także dostępu do komunikacji w sieciach komórkowych na ich urządzeniach. Kupujący chcą w swoich urządzeniach jak największej ilości funkcji (a czy słusznie?). Nie dziwi więc fakt, że operatorzy i producenci rozwiązań komunikacyjnych dwoją się i troją, by rozwijać swoje usługi, tak, by te były dla klientów jak najbardziej atrakcyjne. Od jakiegoś czasu otwarcie mówi się o rozwiązaniach 5G, które mają zrewolucjonizować rynek. Na ich temat ciekawie wypowiedział się Paul Jacobs, dyrektor wykonawczy w firmie Qualcomm.

Jak twierdzi Jacobs, wprowadzenie na rynek łączności 5G wcale nie powinno mieć na celu jedynie zwiększenia prędkości. Według pracownika Qualcomma, priorytetem dla wdrażania sieci 5G powinno być przeniesienie łączności komórkowych na nowy poziom niezawodności, tak, by korzystanie z internetu za pomocą sieci bezprzewodowych było przyjemne, komfortowe i pewne. Jacobs uważa, że przyspieszenie intenetu poprzez 5G (sieć ta ma umożliwić przesył danych z prędkością 1 Gbps) to ważna kwestia, ale nie najważniejsza. Dyrektor wykonawczy firmy zauważa, że Qualcomm chciałby zreorganizować działanie internetu w taki sposób, by był on bardziej niezawodny, prywatny i bezpieczny. Jacobs uważa, że to właśnie zadanie dla sieci 5G: niezawodność ponad szybkość, nie odwrotnie.

Wydaje się, że słowa pracownika Qualcomma są poparte zdrowym rozsądkiem i można się z nimi zgodzić. Najwyższe prędkości są przecież nic nieznaczącym elementem układanki, jeżeli klient końcowy ma problemy z odnalezieniem zasięgu czy też stabilnego połączenia. Skoro internet zmierza w kierunku rozwiązań chmurowych, to pewność i stabilność rozwiązań telekomunikacyjnych powinna być priorytetem.

A czy Wy, Drodzy Czytelnicy, podzielacie opinię pracownika firmy Qualcomm? Co myślicie na temat 5G w tabletach? Zapraszamy do dyskusji.

Źródło

Komentarze

 • elcede

  Stabilność, zasięg, pradożerność, prędkość i chyba nawet w takiej kolejności.

 • janko

  Łączność to absolutna podstawa? To co tu robią te wszystkie “tablety” niemobilne, łączności zasadniczo pozbawione? Jeżeli łączność to absolutna podstawa, to każda wzmianka o “tablecie” niemobilnym (czyli bez 3G/LTE) powinna się zaczynać od zdania “ten tablet jest niekompletny, czekamy na pełną wersję”.

  • Jest jeszcze kwestia zasięgu 3g/lte – więc może ograniczmy się do stwierdzenia, że wystarczy by miał modem gsm.

   • janko

    Wszystko jedno, LTE, 3G, ważne, żeby miał jakąkolwiek łączność, bo bez tego to tylko zabaweczka do domu.

    • 90% użytkowników tabletów myśli inaczej.

     • janko

      Miliony much też nie mogą się mylić, jedząc wiadomo co…

     • Dla 90% użytkowników ważne jest by działały Angry Birds i szajsbóg – a do tego drugiego już musisz mieć net…

     • janko

      Zresztą masz rację, dla 90% użytkowników tablet to jest tylko zabaweczka, bez absolutnie żadnego zastosowania praktycznego. Nawet nie używają tego do czytania stron www, bo 90% pewnie w ogóle niczego nie czyta.

     • Otóż nie, ludzie korzystają z 1) tetheringu, 2) wifi na mieście.

      Jak potrzebuję szybko netu, to korzystam z koma. Jak już wyciąga się tablet, to zwykle po to, żeby użyć go przez dłuższy czas.

      I brak popularności i popytu tabletów z modemem świadczy o tym, że ludziom na tym nie zależy. I nie ma to żadnego związku z “zabawkowością” czy profesjonalnymi zastosowaniami.

     • Swiadczy o tym, że nie mają wiedzy, iż takie urządzenia z modemem gsm są. Swoją drogą są dużo droższe.

     • Albo świadczy o tym, że nie są im potrzebne.

      Ja uważam się za świadomego i zaawansowanego użytkownika, i modem nie jest mi potrzebny. Komuś może być, ale na pewno nie wszystkim. Powiedziałbym raczej – nielicznym.

      Do internetu on-the-go jest smartfon (szybkie sprawdzenie mapy, poczty, facebooka, itd…)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona