Ważne

Nowy wygląd Facebooka zabije jego aplikację dla Windows 8.1?

facebook-kill-list

2 dni temu Facebook zaprezentował nowy wygląd News Feeda. Wszyscy oczywiście w skowronkach, bo Facebook poprzednio nie popisał się niczym chwalebnym. Pierwszy koncept nie dość, że masakrował oczy, to jeszcze odzierał nas ze wszystkich wyuczonych przyzwyczajeń i wmuszał stworzenie nowych, co użytkownikom się naprawdę nie spodobało. Idąc po rozum do głowy, Facebook postanowił przygotować “nowy, stary news feed” – łączący to, co zaprezentowano wcześniej z tym, co mieliśmy dotychczas.

Zabijania ciąg dalszy

Niektórzy ledwo otrząsnęli się po niezrozumiałym dla mnie “ubiciu” aplikacji Messenger dla klasycznego pulpitu Windows, a tu na horyzoncie czeka już widmo kolejnego morderstwa. Tym razem chodzi tutaj o aplikację Facebooka dla kafelkowej wersji okienek. O cóż chodzi tym razem? O schizofrenię, której uprawiać nie lubię i nie zamierzam.

facebook2

Porównując to, co otrzymamy wraz z pojawieniem się nowego news feeda z tym, co mamy w aplikacji Facebooka dla Windows 8.1 – można rzecz, że… w sumie, to można korzystać z Facebooka w przeglądarce. Ci, którzy się ze mną nie zgodzą, zaraz zakrzykną: “Mogę przecież używać go z poziomu aplikacji jak dotychczas i nic się nie zmieni! Dlaczego się czepiasz?”

Zwłaszcza, że nowy wygląd news feeda ma wiele wspólnego z windowsowską aplikacją

Spójrzmy na to, co znajdzie się w faceliftingu Facebooka. Cóż, większe przyciski, lekkie “upłaszczenie” interfejsu, większe “kilkalne” obszary. Szczerze powiedziawszy, to na tablecie ta strona wyświetlona w Internet Explorerze po prostu by mi wystarczyła. I niezbyt bym narzekał na to, że to jest wersja dla komputerów stacjonarnych.

facebook1

Oczywiście, nie jest to dowód na złą wolę Facebooka. Nowy wygląd jest potrzebny, wręcz pożądany, a i Zuckerberg zapewne, by strzec swojego honoru musi w końcu pokazać coś, co się spodoba i chwyci – po porażkach Paper i Home jest mu to jak najbardziej potrzebne. Ten kolejny przykład schizofrenii w technologiach nie był zamierzony, najprościej mówiąc, można to ująć: “po prostu, tak wyszło”.

Dlaczego nie czepiam się innych platform?

Bo one już mają bardzo dobrze znane i cenione aplikacje Facebooka. Windows na tym polu jest w powijakach, aplikacja ta pojawiła się zupełnie niedawno i mogę się spodziewać, że przez takie zmiany może ucierpieć nieco aplikacja. Jak już wspomniałem, zmiana ta była potrzebna, ale może ona za sobą pociągnąć pewne ofiary. Zwłaszcza, że na przykład mi byłoby wygodniej przełączać się między kartami czytając treści wrzucane przez moich znajomych czy obserwowanych, niż przechodzić z aplikacji do Internet Explorera. A tymczasem otrzymujemy jeszcze argument koronny – wygląd oraz funkcje pozwalające na komfortowe korzystanie także i w urządzeniach obsługujących dotyk.

Komentarze

 • Tym razem pozwolę sobie się nie zgodzić :) Moim zdaniem, aplikacja dla W8.1 może zostać w każdej chwili zaktualizowana – nie wiemy nic na razie o tym. Dodatkowo, Facebook jest strasznie ciężką stroną jeśli chodzi o skrypty, i na starszych urządzeniach z W8.1 nie chodzi idealnie (niestety odczułem to na własnej skórze). Jeśli nie muszę, to zawsze korzystam z aplikacji – dużo lepsze skalowanie czcionek i szybsze działanie, dużo lepszy tryb pionowy, świetne wsparcie dla snap-view, możliwość share-owania stron na FB bezpośrednio z poziomu IE, itd…. Na tablecie do przeglądarki wracam tylko, do zaawansowanych opcji zarządzania fanpejdżami.

  Nie wiem natomiast jak zmiana interfesu wpłynie na wydajność – jeśli będzie szybciej i “lżej” – może masz rację – przeglądarka (mocno niedoceniane IE11) byłaby wystarczająca.

  • Jakub Szczęsny

   Wiesz, ja piję do przyzwyczajeń. Windows 8.1, mimo, że jest naprawdę świetny, to jednak nie radzi sobie z tym, że większość przyzwyczaiła się do poprzednich rozwiązań. Tutaj może być podobnie. Ludzie migrujący z poprzednich wersji Windows na hybrydy z Windows 8.1 mogą nie czuć potrzeby używania aplikacji Facebook’a, gdy to, co mają w przeglądarce im w zupełności wystarczy.

   • Jeśli wystarczy :) Mi, na ekranie o rozdzielczości HD nie wystarczyło. W widoku poziomym wyświetlały się 2-3 wpisy, a w trybie pionowym font był zbyt mały, żeby być czytelny. No i brak wsparcia dla snap-view.

    Poruszyłbym jeszcze temat, że w porównaniu z oficjalną aplikacją na iPada, aplikacja Windowsa jest po prostu kiepsko zaprojektowania i napisana – niestety.

    Jeśli nowy widok feeda będzie bardziej przyjazny do obsługi dotykiem, możesz mieć rację.

    • Jakub Szczęsny

     Tego dowiemy się “w ciągu kilku tygodni”. W ustach Facebook’a, czy Zuckerberga brzmi to, jak: “Cholera wie!?”. :)

 • dred

  Co to jest ten facebook? Nie obilo mi sie o uszy;-).
  Nie no ok, zartuje, podobno sa jeszcze ludzie, ktorzy sie tym portalem jaraja.

  • NiekrytyKrytyk

   Oj, oj, oj, jakiś Ty hipstersko-buntowniczy. Rebel normalnie. Golisz się pewnie brzytwą, a po mięso nie chodzisz do sklepu, tylko na polowania.

   • @NiekrytyKrytyk:
    .
    1. Dla mnie to mogą się wzajemnie pozabijać.
    2. Nie jadłeś nigdy dziczyzny. 8-D

   • dred

    Po prostu nie jaram się tym scierwem i całym społecznościowym barachlem. W przeciwieństwie do wspomnianych hipsterow. Zdaje się, że pomyliłeś pojęcia albo nie wiesz kto to hipster.

 • Czemu strony, w czasach gdy zblizamy sie do 4k pixeli w poziomie, dalej robi sie tak, jak w ’95 ze zajmuja 200 pixeli? Tabletowo to samo, zeby przeczytac news musze przescrollowac gowniany obrazek z newsa. Czy juz nie mozna pisac w poziomie?

  Obrazek – >>>>>>>>>>>>>>>
  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  zamiast

  Obrazek
  >>>>>>
  >>>>>>
  >>>>>>
  >>>>>>
  >>>>>>

  • Ok, przetestowałem nowego Bunia. To żałosne, że w 2014 roku nie mogli zaimplementować “responsive design”, czyli dostosowywania się layoutu i zawartości do szerokości okna przeglądarki. To nie jest tylko trend, to obowiązek. Nawet darmowe skórki WordPressa to mają.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona