Ważne

Apple pracuje nad ekranem czułym na siłę nacisku

14.01.30-Force[1]

Współczesne ekrany dotykowe w zupełności wystarczą, by spełnić wymagania nawet tych bardziej wybrednych użytkowników tabletów i smartfonów. Nie oznacza to jednak, że nie dało by się w nich usprawnić kilku rzeczy. Z takiego właśnie założenia wyszła firma Apple, która kilka dni temu otrzymała patent na wykrywanie siły nacisku w ekranach dotykowych.

W odróżnieniu od większości stosowanych obecnie rozwiązań, rozpoznających przybliżoną siłę nacisku za pomocą akcelerometru i żyroskopu, technologia opracowana przez Apple zakłada użycie co najmniej trzech sensorów umożliwiających wykrycie miejsca oraz siły z jaką naciskamy na ekran. Jednym z głównych założeń patentu jest wykorzystanie rozpoznawania siły nacisku do odróżniania czy użytkownik dotknął ekranu w celu skorzystania z jakiejś funkcji, czy też po prostu trzyma urządzenie w dłoniach, co pozwoliłoby stworzyć tablet, w którym cała górna powierzchnia byłaby w stanie reagować na dotyk (co z kolei mogłoby doprowadzić do niemal całkowitej rezygnacji z ramek). Nietrudno też wyobrazić sobie wielu zastosowań rozpoznawania siły nacisku w grach i aplikacjach na urządzenia mobilne.

Niestety, należy pamiętać, że jedynie niewielki ułamek technologi opatentowanych przez firmę Apple trafia finalnie do produkowanych przez nią urządzeń. Zdobycie wspomnianego patentu nie oznacza więc jeszcze, że następna generacja iPadów zostanie wyposażona w ekrany rozpoznające siłę nacisku.

źródła: 1, 2

Komentarze

 • janko

  Tylko niech się sprężają, bo laboratoria Kiano, Modecoma i Goclevera też nie zasypiają gruszek w popiele, konkurencja ostro depcze Applowi po piętach!

  :)))

  • kamillos

   Hahahhahaha. Kiano modecom i prestigio, czyli pseudo firmy , które tylko się bawią w tablety. Ich produkty to chińskie no name. Oni tylko naklejaja swoje logo

   • janko

    Nic sami nie naklejają, tylko zamawiają od razu u producenta naklejenie “swojego” logo. Sami to najwyżej obsługują przelewy i faktury, oraz wykupują wrzutki i “przecieki” reklamowe w różnych fachowych portalach…

    • exserwisant

     Dostają próbki z Chin i jak się sprzęt spodoba to zamawiają już ze swoim logo(Modecom). Nie wiem jak z tabletami ale z innym sprzętem było tak, że z jednej fabryki brały różne firmy ze swoim logo.

    • Piotr

     Kurcze Janko, to ty zapewne wiele tabletów wprowadziłeś na polski rynek skoro masz tak kompleksową wiedze na ten temat.

     • świadomy

      W modecomie już testujemy super cienkie tablety (o takie – ) i nówki z ośmioma rdzeniami. Niech konkurecja wie że ma zaległości :)

 • ddd

  Apple dawno przestało być innowacyjną firmą i niczym ciekawym się ich tablety nie wyróżniają. Serio, duzo czytam na temat rynku tabletów i Samsung czy LG potrafią wprowadzać naprawdę super rozwiązania, a Apple jedzie tylko na modzie jaka zapanowała na ich urządzenia.

  • JaGaar

   Świetny dowcip – to raczej konkurencja Appla skopiowała ich pomysły. Zwłaszcza Samsung, który małpuje nawet wygląd iPhona.
   Czy sie to komus podoba czy nie, to iPad był pierwszym tabletem na masową skalę i on rozkręcił rynek.

   Żaby nie było – telefon mam na Androidzie ;-P

   • elcede

    Hehehe zawsze dobrze poczytać takie kawały nawet na tabletowo :P Musisz więcej poczytać o tym kto kopiuje. Chyba, że to była ironia.

   • ddd

    Tylko, że wielu rozwiązan zajdujących sie w Samsungu Note czy LG G Pad 8.3 nie ma i nie było w urądzeniach Apple. Poza tym, to Apple miało już parę procesów za kradzież patentów.

   • omredim

    Ha ha ha dobre ale samsung jak i apple sądzili się już pare razy i skoro apple. Jest taki orginalny to dlaczego przegrywał niektóre procesy samsung i apple to 2 potęgi i jedno zgapia od drugiego i nawzajem to jest jak błędne koło

 • elcede

  Tylko czy Apple ma już technologie czy znowu koncepcje?

  • aaa

   Mają patent, a tylko to się dla nich teraz liczy.

 • Adam

  Apple nie pracuje… Apple patentuje…

  kolosalna różnica

 • AS

  Urzędy patentowe powinny dawać patenty na wdrożone technologie, a nie na “technologie” rodem z zajęć plastycznych :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona