Genes in Space – gra jako pomoc w badaniach nad nowotworami

screen480x480[2]

Rozwój technologii sprawił, że gromadzenie ogromnych ilości danych nie sprawia nam już zbyt wielkich kłopotów. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o procesie analizowania zebranych informacji. Pół biedy, jeśli mówimy tu o rzeczach, które da się zautomatyzować. Dużo gorzej jest jeśli w grę wchodzą dane, które z pewnych powodów wymagają sprawdzenia przez człowieka. Wtedy to postęp w pracy może posuwać się naprawdę bardzo, ale to bardzo powoli.

Z takim problemem spotkali się właśnie brytyjscy naukowcy, prowadzący badania nad nowotworami. By nieco przyśpieszyć tempo pracy postanowili oni wykorzystać dość niecodzienne metody. Tak właśnie powołany do życia został projekt Play to Cure, w którym 55 deweloperów zebrało się razem, by stworzyć gry, które przyczynią się do walki z chorobami nowotworowymi.

Pierwszym efektem ich pracy jest gra Genes in Space, w której wcielamy się w rolę pilota statku kosmicznego, pracującego dla firmy zajmującej się zbieraniem i handlem tajemniczym “elementem alfa”. Nasze zadanie sprowadza się tu właściwie do nieustannego parcia przed siebie poprzez pasy asteroid i zbierania wspomnianego wcześniej surowca. Co jakiś czas przerywamy na chwilę, by podrasować nieco nasz statek i sprzedać zebrane materiały. Ten prosty mechanizm rozgrywki jest jednak jedynie przykrywką dla tego, co tak naprawdę dzieje się w trakcie naszego lotu. Okazuje się bowiem, że każda plansza generowana jest na podstawie prawdziwych danych dotyczących badań nad nowotworami, dzięki czemu omijając przeszkody i zbierając “element alfa” tak naprawdę zajmujemy się analizą niewielkiego skrawka danych. Twórcy gry wierzą, że wspólny wysiłek dużej liczby graczy może znacznie przyśpieszyć wspomniane wcześniej badania brytyjskich naukowców.

Gra Genes in Space dostępna jest do pobrania za darmo w internetowych sklepach App Store i Google Play.

Komentarze

 • DeaD

  Zintegrujecie w stronce w końcu facebooka? bo strasznie chciał bym udostępnić ten wpis! :D

  • Pod treścią wpisu, a bezpośrednio nad “podobne artykuły” są ikonki trzech serwisów społecznościowych i mikroblogowych – wystarczy kliknąć.

   • DeaD

    OOO nie zauważyłem takie to małe było xD

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona