Ważne

Kolejny raz wraca temat 8-calowego tabletu od Google – Nexus 8

Nexus 8

W sieci wielokrotnie pojawiały się wzmianki na temat rzekomego następcy Nexusa. Zaczęło się od renderu stworzonego przez Boba Frekinga, a skończyło na zdjęciach nowego urządzenia Google, które wynalazł Britoit z forum TheVerge. Koniec końców sprawa umarła… aż do teraz.

tablet nexus 8

Wspomniany render stworzony przez Boba Frekinga

Do tej pory Google skupiał się na tabletach 7 i 10-calowych, czego odzwierciedleniem są – 2 generacje tabletu Nexus 7 i 1 Nexus 10. Na następcę tego drugiego nadal czekamy, ale czy w ogóle nadejdzie? Możliwe, że nie. Wiele wskazuje na to, że choć Google nadal oficjalnie się do tego nie przyznaje, jego zainteresowanie wydaje się kierować w stronę tabletów z ekranem 8 cali. Powód takiego zainteresowania wydaje się prosty – ostra konkurencja cenowa w tym segmencie 7 cali. Mimo sporego zainteresowania pierwszą generacją Nexusa 7 (6 mln sprzedanych egzemplarzy) druga generacja już nie sprzedaje się tak dobrze. Stąd właśnie Google upatruje sobie nowe miejsce na rynku dla sowich produktów.

Z informacji, jakie podaje Digit Times wynika, że do nowego Nexusa Google mogłoby zaadoptować platformę Intela – Bay Trial-T, ale Qualcomm też jest tu możliwym zainteresowanym. Wcześniej spekulowano również, że producentem nowego modelu może być LG, a także Samsung. Jednak i w tym wypadku Asustek jest pewniejszym kandydatem do wyprodukowania Nexusa, tutaj relacje obu firm są na tyle zażyłe, że zmiany nie wydają się prawdopodobne.

Osobiście byłbym zainteresowany modelem z 8-calowym ekranem. Zwłaszcza, gdyby ten nie miał zbyt grubych ramek wokół wyświetlacza. 8-calowy Nexus, to także urządzenie, które może zastąpić oba pozostałe modele. Taki krok nie jest pozbawiony logiki, być może zadowoliłby dotychczasowych posiadaczy tabletów poprzednich generacji i przyciągnął nowych klientów. Natomiast, dla tych, którzy potrzebują czegoś większego, Google mógłby zaproponować coraz popularniejsze Chromebooki z dotykowymi ekranami lub jakąś hybrydę.

Więcej ten temat można spodziewać się w okolicach marca, tak więc pozostaje nam czekać.

źródło

Komentarze

 • Sethemar

  Temat Nexusa 8 to legenda, prawie już tak wielka jak historia potwora z Loch Ness.
  W moim mniemaniu 8″ jest już trochę za duże więc raczej bym tego nie zakupił. 7″ mieści się z powodzeniem w kieszeni spodni tudzież wewnętrznej kieszeni marynarki, jest stosunkowo lekki co wg. mnie podkreśla główny atut tabletów – mobilność.

  Mam nadzieję że podana specyfikacja przy renderze jest specyfikacją z poprzednich spekulacji na temat Nexusa8. Jeśli nie to uważam że trochę chyba się spóźnili ze specyfikacją.

  Co do procesora, nie wiem jak pracuje rozwiązanie Intela, być może jest wydajniejsze a może nie. Najchętniej widziałbym Snapdragona. Jak dla mnie to obecnie najlepszy procesor mobilny dla jednosystemowych tabletów.

  • Łukasz Ładecki

   Oczywiście wspomniane zdjęcie, to stary render z poprzednich, starszych wieści. Jest o tym we wpisie. Na wszelki wypadek dodałem podpis pod zdjęciem, żeby nie było wątpliwości. :)

   Co do 7-calowego rozwiązanie, też jestem ich zwolennikiem, chyba, żeby Google sklecił 8-calowca z cienką ramką. Wtedy można zachować podobne rozmiary urządzenia i podobną wagę, a – jak mniemam – w ten sposób na mobilności nie straci.

   Procesor, no cóż, nie wydaje mi się, by Intel wyparł w tej kwestii Qualcomma.

   • Sethemar

    Co do ramek, może i wyglądają topornie ale są też praktyczne. Pani Kasia wspominała o tej kwestii w X-KOMowym porównaniu 7-calówek.
    Paluchy nie leżą na ekranie w układzie horyzontalalnym lecz na tych znienawidzonych grubych ramkach. Mi to rozwiązanie odpowiada.
    Co do pisania na tablecie, układ pionowy na Nexusie7 jest idealny. Chyba najlepsza dotykowa klawiatura na tabletach rządzonych przez zielone robociki.

    • Łukasz Ładecki

     Widzę, że nie sprecyzowałem i stąd jakieś dziwne „znienawidzone grube ramki”. Nie są znienawidzone, to zupełnie logiczne, że ramka odpowiedniej grubości musi być, by można było mówić o jakimś tam komforcie używania. Z tym że nie musi być bardzo gruba. Jest jeszcze miejsce na drobne zmniejszenie jej grubości bez utraty ergonomiczności.

    • Glee

     O tak tryb pionowy jest super ! Tak mi się nieziemsko wygodnie pisze ;-)

   • aaa

    iPad Mini ma mniejsze ramki i trzyma się go fatalnie.

    • Łukasz Ładecki

     Mam inne doświadczenia.

 • janko

  Głód “nowości” musi cisnąć niemożliwie, jeśli nawet jakiś “render” staje się “njusem”, “sensacyjnym przeciekiem”. Od tego już tylko krok do kreowania “njusów”, istniejących wyłącznie w głowach “redaktorów”. Nawet nie trzeba będzie niczego “renderować”, wystarczy krótko opisać swoje fantazje i marzenia, a napalony czytelnik sam sobie “zrenderuje” w głowie.

  • Łukasz Ładecki

   Istotą newsa nie jest render, o którym napisaliśmy kiedyś kiedyś, tylko rozmowa, na którą powołuje się Digit Times. Nie ma nic złego w takich przeciekach, spekulacjach czy plotkach. W wielu przypadkach się sprawdzają (co pokazuje historia), a czytelnicy wykazują zainteresowanie i chęć czytania takich publikacji.

   Tak więc a) Czytanie ze zrozumieniem, a nie pobieżnie, żeby tylko skomentować, dla samego komentowania. b) Ciebie to nie interesuje, ale może warto dać szansę innym, a nie myśleć tylko o sobie i swoich potrzebach.

 • Robert

  W LG wszyscy wiedza że ich 8 miał być nowym Nexusem. Po kalkulacji wyszło jednak że jest droższa niż 7 od Asusa i temat się rozmył. W zamian LG dostało zlecenie na nexusa 5 i na pocieszenie dodatkowo specjalną wersję swojej 8 z czystym Andkiem. Co do nowej 10 to premiera będzie w marcu i będzie to sprzęt od Samsunga . Minus taki że ma być bez modemu jak poprzednik.. Tak na marginesie to jest już Gflex od LG do obejrzenia w Polsce. Miałem te przyjemność w poniedziałek i ekran 6 calowy na Oledzie zabije wszystko co jest teraz dostępne ..

 • 8 cali to IDEALNY rozmiar. Mam takiego Prestigio więc wiem, co mówię :)

 • Diabeł

  8″ tablety jak najbardziej wystarczają do przeglądania internetu,no może do filmów niezbyt się nadają.Mam 8″ note i oprócz filmów do reszty zadań jest wystarczający.

  • Sethemar

   Szarpie Ci filmy czy jednak do oglądania potrzebujesz większego ekranu?

   • Diabeł

    Nie szarpie odtwarza bez problemów.Chodzi o rozmiar,do filmów uważam,że najlepsze są 10″.Do pozostałych rzeczy 8″ jest super,poza tym mobilne.

    • Sethemar

     Używam Nexusa7 już praktycznie zamiast komputera. 7″ wystarczy mi na oglądanie filmów, poza tym gęstość ekranu sprawia że obraz jest ostry jak żyleta.
     Tak jak wspomniałem, są gusta i guściki

     • aaa

      Dużo zależy od wzroku też. Krótkowidzom mniej przeszkadzają małe ekrany.

     • Sethemar

      @aaa
      Mój wzrok jest dobry, jedynie mała wada max 0,5 na jedno oko. Z odległości pół metra mi pasi

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona