Ważne

Kolejna aktualizacja systemu Windows może połączyć tryb desktop z Modern UI

25421_900[1]

Modern UI, czyli nowy interface użytkownika wprowadzony w systemie Windows 8, wzbudza niemałe kontrowersje już od początku swego istnienia. Podczas gdy niektórzy użytkownicy uważają go za bardzo wygodne rozwiązanie, które znacznie ułatwia pracę, inni okrzyknęli go zwiastunem rychłego upadku jednego z najpopularniejszych systemów operacyjnych świata.

Wiele wskazuje jednak na to, że kolejna aktualizacja systemu Windows może przynieść ze sobą zmiany w sposobie, w jaki na co dzień korzysta się z wspomnianego Modern UI. Nowe zrzuty ekranu, które wyciekły niedawno do internetu, ukazują bowiem wyraźnie ikonę aplikacji Windows Store, widoczną na „desktopowym” pasku zadań. Co więcej, w otwartym oknie ustawień widać wyraźnie opcję „Show Store apps on the taskbar”. Nie jest to może jakaś radykalna zmiana, ale trzeba przyznać, że możliwość odpalania aplikacji Modern UI w bardziej tradycyjnym trybie „desktopowym” z pewnością nieco uszczupliłaby grono przeciwników nowego Windowsa. Nie da się również wykluczyć tego, iż wspomniane nowości są tylko wierzchołkiem góry lodowej, a gdzieś głęboko pod powierzchnią wody kryje się wyczekiwana przez wiele osób pełna integracja obu trybów działania systemu Windows 8.

Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące flagowego systemu firmy Microsoft poznamy jednak najprawdopodobniej dopiero w kwietniu, podczas konferencji BUILD 2014.

źródło

Komentarze

 • Michał Chęciński

  No i zepsują Windowsa :/ Akurat mi bardzo się podoba idea kafelków nawet na desktopach i laptopach bez dotykowego ekranu.

  • Sethemar

   Są gusta i guściki. Jedni wolą kafelki a inni panele.
   Oto ryzyko wprowadzania innowacji. Zawsze reakcja odbiorców będzie zróżnicowana. Mi kafelki nie przeszkadzają choć z przerzuceniem się na system bez Menu było ciężko.

  • Aske

   Połączenie trybu desktop i Modern UI nie oznacza w żadnym wypadku rezygnacji z kafelków. Chodzi tu tylko o to, że aplikacje, które do tej pory były zarezerwowane dla trybu Modern UI, będą mogły być odpalane w dobrze znanych “okienkach”, przez co zniknie ten charakterystyczny podział na aplikacje “nowoczesne” i “tradycyjne”.

   • Michał Chęciński

    A mi właśnie bardzo odpowiada ten podział. Nie obraziłbym się gdyby microsoft poszedł w drugą stronę. Wszystkie desktopowe aplikacje odpalane tylko w trybie kafelkowym. Tak btw, to z tego co się orientuje Microsoft odszedł od nazywania kafelkowego interfejsu Modern UI.

    • Patryk

     Co za idiotyzm… z komputera zrobić tablet, gdzie każda aplikacja odpala się w na full screen bez paska zadań. Czysta regresja

     To całe modern UI to jest taki poroniony pomysł.. Teraz jak zainstaluję program to nie mam żadnego podręcznego menu żeby go znaleźć tylko muszę grzebać w program files żeby wydobyć skrót od aplikacji który potem przypnę na pasek albo ekran startowy

 • barwniak

  Dobrze, że zainstalowałem sobie Win 8 Consumer Preview zanim, nabyłem upgrade win 7 do win 8 pro.
  System podczas instalacji/pierwszego uruchomienia powinien dawać do wyboru
  1) Tylko desktop
  2) Tylko modern
  3) desktop+modern

  Wszyscy byli by szczęśliwi.
  Sam bym wtedy kupił win 8, za: bardzo poprawione zarządzanie pamięcią, fajny menadżer zadań, wstążki w eksploratorze, jeszcze lepiej zrobiony moduł wyszukiwania jak w win 7. A tak to poczekam do Win 9. Jak będą się upierali, to następne kompy Ubuntu.

  • Sethemar

   Z uwagi ze lubię sobie pograć a i nowy komputer planuje kupić to zaopatrzę się w Win8. Większość nowych gierek jest pod 8 pisana więc to logiczny krok. Niestety z uwagi że lubię pograć też w klasykę, muszę zainstalować 7 bo wiele starszych gier odrzuca Windows 8 jak niechciany przeszczep. Do tego któryś z linuksów tak o, dla zabawy i finał.

   Widziałem gdzieś urządzenie pozwalające na instalacje OSX na zwykłym PC. Dlaczego by nie skorzystać. Trzeba w końcu skonfrontować systemy :D

   • barwniak

    Ja nie mam tego dylematu, w gry nie gram od 10-ciu lat, ostatnia grafika kupiona to Radeon 9500 AGP, mam do dziś, poprzednią 3dfx Voodoo3000 16GB AGP też, Vodoo Bunshee sprzedałem lata temu :)

    Teraz tylko proce z grafikami, lub płyty z grafiką.

  • bubu

   tiaaa, wstążki w eksploratorze, to z kolei dla mnie jest rzecz niepojęta i najchętniej wywaliłbym to z systemu :-)

 • Kotek Miau

  na wszystkich komputerach, których używam – tylko Windows 8.1
  i NIE wyobrażam już sobie powrotu na ” niższe ” numerki …
  o dziwo, na pulpicie mam tylko ikonkę Kosza !
  a na pasku zadań – biblioteki i przeglądarki
  reszta tylko w trybie Metro !
  genialnie to wygląda – dynamiczne kafelki aplikacji ;)
  nie bać się !!!
  komputer sam wykrywa, że nie ma ekranu dotykowego ?
  a przejście od Modern do Pulpitu trwa jedna sekundę…
  ludzie to mają jednak muchy w nosie – na wszystko narzekają !!!
  szczególnie Gimbusy-Linuksiarze i piraci na XP
  ^^

  • Michał Chęciński

   Zgadzam się w 95% ;)

 • Michał Chęciński

  Tak jak to zostało napisane na jednym z blogów technologicznych: wszystkie zalety Windowsa 8/8.1 zauważa się dopiero wtedy gdy mamy więcej urządzeń z systemem Microsoftu.

 • Takaszi

  Niestety brak kompatybilności wstecznej zabija ten system. Co do interfejsu to każdemu co woli, ale profesjonalne aplikacje mają działać i już, nikt nie zapłaci ekstra za przystosowanie, tylko z powodu widzimisię malomiękkiego.
  Sorki ale użytkownicy domowi nie są najważniejsi. Co prawda podobnie, choć na mniejsza skalę było w przypadku poprzednich systemów, to małomiękki kompatybilność poprawił, teraz się zżyma, no cóż portfelem zagłosowano i basta.

  • Tomash

   “Sorki ale użytkownicy domowi nie są najważniejsi. ”

   Nie są najważniejsi, ale iPad i Chromebooki pokazują jak ważni.

  • Mihau

   Ale brak kompatybilności wstecznej z czym? Ja osobiście jeszcze nie spotkałem żadnej aplikacji, która by nie współpracowała z Win 8.1. Oczywiście nie twierdzę, że skoro u mnie nie wystąpił, to go nie ma, z pewnością nie korzystałem z każdego możliwego softu, jestem po prostu ciekaw, co konkretnie masz na myśli. Mnie akurat Win 8.1 pozytywnie zaskoczył w tej kwestii, bo w trybie zgodności z Win98 potrafi odpalać kilkunastoletni, niszowy soft :P.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona