Ważne

Google Play Services zaktualizowane do wersji 4.1

google_play_services-560x272[1]

Usługi Google Play to jedna z tych niewielkich aplikacji, działających gdzieś poza zasięgiem radarów przeciętnego użytkownika urządzeń z systemem Android. Nie zmienia to jednak faktu, że tak naprawdę stanowi ona dość ważny element ekosystemu stworzonego przez firmę Google. Jej najnowsza aktualizacja przynosi ze sobą kilka naprawdę ciekawych nowości, które wzbogacają system Android… niestety, nie zawsze z korzyścią dla użytkownika.

Zaczynając od rzeczy przyjemnych: Google Play Services 4.1 wprowadza jednolity standard turowej gry wieloosobowej do usługi Google Play Games. Oznacza to, że od teraz deweloperzy mogą wprowadzać do gier turowych tryb multiplayer dla 2 do 8 graczy, korzystając z usług Google jako pośrednika, co czyni całą sprawę łatwiejszą, dzięki czemu możemy spodziewać się już niedługo większej ilości gier wyposażonych w tę funkcję. Dodano też nowe API dla usługi Google Drive, pozwalające między innymi na odczyt i zapis plików online (zmiany zostaną zsynchronizowane automatycznie po podłączeniu do internetu). Poprawiono też integrację z usługami Google+ i Gmail oraz zoptymalizowano funkcję raportowania lokalizacji pod kątem zużycia energii.

Z tą ostatnią zmianą powiązana jest właśnie ostatnia nowość, do której większość użytkowników podejdzie zapewne z nieco mniejszym entuzjazmem. Najnowsza aktualizacja Google Play Services wprowadza bowiem wsparcie dla kilku nowych typów reklam, w tym takich, które wykorzystują geolokalizację. Z jednej strony daje to deweloperom lepsze możliwości zarabiania na swoich aplikacjach (co tak naprawdę jest korzystne dla wszystkich stron), z drugiej zaś umacnia tylko popularną opinię dotyczącą “szpiegowania” użytkowników przez firmę Google.

Aktualizacja Google Play Services będzie udostępniana użytkownikom stopniowo w ciągu kilku najbliższych dni.

źródło

Komentarze

 • PEREZ

  Mi osobiście reklamy w ogóle nie przeszkadzają. W te wyświetlający się u was sam czasami klikam bo dobrze się do treści strony dopasowują a o to chodzi. Wy robicie hajs na reklamach a w zamian dajecie treść – proste. Co do tego śledzenia to można zawsze się nie zgodzić. Przecież Google pyta czy godziny się na odczytanie pozycji z sieci WiFi czy nawet GPS przy każdym pierwszym uruchomieniu systemu. No chyba że to się zmieni i narzuca to z góry.

  • Wydaje mi się, że twórcy aplikacji mogą narzucić konieczność udostępniania naszego położenia (chcesz grać, pozwól się śledzić). Osobiście też nie przeszkadzają mi reklamy, ale jak pomyślę o tej całej rzeszy paranoików którzy właśnie dostali nowy argument do poparcia swoich teorii…

 • Bucz

  Nareszcie otwarto furtke do prostej synchronizacji stanow gry i generalnie ustawien gier i programow pomiedzy urzadzeniami, dla mnie rewelacja.

  • Furtka ta została otwarta przy okazji uruchomienia usługi Google Play Games. Teraz tylko nieco ją usprawnili.

  • slv

   @ Bucz
   Nie gram za bardzo, ale czy to oznacza, że wreszcie jak zacznę grać na jednym urządzeniu, to na drugim urządzeniu będę mógł kontynuować ? W ramach danego konta Googlowskiego oczywiście ?

   • To zależy już tylko od dewelopera odpowiedzialnego za daną grę. Google daje im narzędzia ułatwiające wprowadzenie takiej funkcji, a to, czy z nich skorzystają zależy już tylko od nich samych.

    • slv

     @Aske
     Dzięki za odpowiedź

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona