Microsoft ma nowy pomysł? Tanie tablety z Windows RT!

Surface

Surface


Microsoft ma mieć nowy pomysł na rozruszanie sprzedaży własnych tabletów. Strategia zakłada wypuszczenie na rynek tanich urządzeń, których cena ma nie przekraczać 150 dolarów.

Według plotek Microsoft ma korzystać z układów produkowanych przez chińską firmę Allwinner. Z takim wsparciem producent może awansować w rankingu najpopularniejszych i zająć miejsce zaraz za takimi gigantami jak Intel, Nvidia i Qualcomm. Najtańszy tablet planowany przez Microsoft ma kosztować około 150 dolarów i dysponować ekranem o przekątnej 8-cali.

“Próbne egzemplarze tabletów z uładami Allwinner i systemem Windows RT zostały przedstawione i rozpoczto poszukiwania firm OEM, które zajmą się ich sprzedażą – twierdzi analityk Ming-Chi Kuo

Zmiana strategii ma być próbą ratunku dla systemu Windows RT, który nie znalazł uznania ani wśród klientów, ani wśród producentów sprzętu. Poza nową wersją Surface’a na rynek nie trafiły żadne nowe urządzenia z Windows RT. Mówiło się nawet o tym, że firma całkowicie zrezygnuje z tego systemu. Wejście w tanie tablety może okazać się zbawieniem dla Microsoftu.

Konkretna data tabletowej ofensywy Microsoftu nie jest jeszcze znana. Damy Wam znać gdy tylko się czegoś dowiemy.

Komentarze

 • Mikelonsky

  Microsoft ma chyba za dużo pieniędzy jeśli reanimuje projekt którego nikt (klienci i producenci) nie chce…

  • cyc997

   To nie do końca tak jak piszesz. Problem z Windowsem RT był taki, że urządzenia były drogie i trudno dostępne, więc mało kto je kupował. Skoro mało kto je kupował, to jeszcze mniej osób kupowało aplikacje na ten system, co z kolei zniechęcało producentów do pisania i portowania aplikacji na ten system. Teraz, gdy pojawią się tablety w cenie androidowych, kto wie czy sytuacja się nie zmieni. Wiele osób mając do wyboru w tej samej cenie sprzęt z androidem i windowsem RT, może wybrać właśnie ten drugi przez znajomość UI i podobieństwo do desktopów. Jeśli ilość użytkowników się zwiększy, to i pojawi się więcej aplikacji, wynika to z praw rządzących popytem i podażą.

   • Mikelonsky

    A co powiesz na to że ceny tabletów z “normalnym” Windows także maleją więc jeśli ktoś chce Windows to zastanowi się czy nie dołożyć trochę i mieć system “bez ograniczeń”.

    • Cyc997

     Owszem maleją, ale jeśli ms dobrze to rozegra to RT będzie dużo tańszy. Po prostu pełny windows ma swoje wymagania sprzetowe i to nie pozwoli obniżyć cen poniżej pewnego pułapu. Natomiast wersja RT budowana na tanich układach ARM z Chin może być w cenie chińskich tabletów z androidem, co pozwoli im konkurować o “Kowalskiego”, który nie szuka urządzenia all-in-one, tylko tabletu do konsumpcji treści. A w przypadku Windowsa RT dostanie dobrze mu znany interfejs z desktopa i office, a wersja mobilna offica od ms jest najlepszym tego typu programem dostępnym na tablety.

 • Darek

  Nigdy dotąd nie myślałem o zakupie tabletu z RT (w podobnej cenie są z pełnym Windows) i uważam RT za ślepą uliczkę. Jeżeli jednak uda się wyprodukować tablety z RT (i MS Office) za 150$ ( czyli u nas za ok. 600 zł) to sytuacja może się zmienić. Microsoft wpakował w projekt RT sporo pieniędzy i teraz ma do wyboru: powiedzieć pomyliliśmy się i zamknąć projekt lub sprzedawać komplet Windows RT+MS Office za symbolicznego $ i wzmocnić rynek, odbierając go Androidowi, iOS i po części pełnemu Windows 8. Moim zdaniem mogą trochę namieszać na rynku :-)

  • andrzejbzyku

   Nie namieszaja bo ‘kafelki są brzydkie’ ‘windows fuj’ i inne mądre argumenty typowego Kowalskiego. Lepiej zrobią zamykając RT i inwestując w tablety z pełnym windows. Zapowiada się ze 8 calowy tablet z Bay Trailem 2,3, 4gb ramu, dyskiem 128 i możliwością podpięcia do monitora jako zwykły komputer będzie możliwy do kupienia jeszcze w tym roku, w 4 kwartale, za nie więcej niż 1600 zł.

   • Darek

    Ale na rynku jest miejsce dla tabletów z RT za 600zł i z Windows 8.1 za 1000-2000 zł, po prostu do zagospodarowania jest spory kawałek rynku na którym teraz siedzi Android.

   • sas

    Sęk w tym, że dla przeciętnej osoby kupującej tablet, 1600 zł to za dużo.

    • sas

     MS chce wypuścić taką lumię 520, tylko że w wersji tabletowej z win rt.

     • Nokię Lumię 520 w wersji tabletowej bym kupił, gdyby nokia zajęła się produkcją było by perfekcyjnie. A procesory Allinware są ok.

  • benek

   Właśnie największy problem jest z tym że nie potrafią się przyznać do błędu i teraz Ci głowni menadżerowie projektu próbują reanimować pacjenta w stanie śmierci klinicznej.Znając życie dostali wytyczne żeby odzyskać X% włożonej kasy i kombinują zamiast skupić się na dachówkach z pełnym W8.Moim zdanie szanse na powodzenie są nikłe choćby z tego względu iż Chińczycy powoli biorą się za produkcje tabletów z W8 i nikt kto choćby trochę orientuje się w sprawie nie kupi dachówki z Windows RT nawet za te 150$ skoro dorzucając te kilkadziesiąt dolarów będzie miał bardziej uniwersalne urządzenie

   • sas

    Tylko, że dla wielu osób, to że jest bardziej uniwersalne nie ma większego znaczenia. Gdyby tak było, to ludzie nie kupowaliby ipadów czy galaxy note, tylko surface pro.
    MS ma po prostu kiepską prasę w przeciwieństwie do google i apple.

    • benek

     Czy ja mówię że ma to znaczenie?.Odniosłem się bardziej do wyboru pomiędzy nową serią tanich tabletów z Windows RT a tabletu z W8 który Chińczycy wyprodukują niewiele drożej.Weź także poprawkę na to że Galaxy Note czy iPad to gadżety służące swoim użytkownikom głównie do rozrywki więc porównywanie ich do Surface Pro czy dachówek z Windowsem W8 nie ma sensu

     • sas

      A czy system z w8 nie może służyć do rozrywki?

 • kamiluch

  Obecnie mamy 3 systemy na tablety: iOS, android i windows 8 i każdy niech wybiera to co jest mu potrzebne. Nie widzę miejsca na RT. Dziwie się ze potrafią się przyznać do błędu i zamknąć tematu!

 • Nazir

  Problemem MS jest po prostu brak wyboru i dostępności nowego sprzętu z Windows8.1
  W Polsce Surface 2 Pro nie dokupienia w innych krajach tez nie lepiej to jak to ma konkurować z całym androsyfem zabawek od producenta

  Sklepy zawalone bublami z Android a klient szuka i czeka na oferty jak ja z MSwin8.1

 • Tomash

  “Poza nową wersją Surface’a na rynek nie trafiły żadne nowe urządzenia z Windows RT. ”

  A Nokia Lumia 2520?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona