Rynek tabletów w Polsce, czyli ciekawe badanie Microsoftu (wyniki)

Polski oddział Microsoftu w październiku przeprowadził wśród Polaków badanie dotyczące tabletów internetowych: „Rynek tabletów w Polsce„. Wiemy jedynie, że udział w nim wzięła reprezentatywna grupa 530 internautów – nie mamy żadnych danych odnośnie ich wieku (wiemy jedynie, że „powyżej 15 roku życia”) ani miejsca zamieszkania, które bardzo by się tu przydały. Mimo wszystko jednak warto spojrzeć na wyniki wspomnianych badań.

Dowiadujemy się z nich bowiem, że 42% respondentów woli 7-calowe tablety, natomiast 30% – 10-calowe. Prawie co trzeci badany posiada tablet (30%), natomiast co piąty (20%) zamierza w najbliższym czasie wejść w posiadanie tego typu urządzenia. I nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza, że wiedza Polaków o tabletach jest coraz większa, a sam rynek tabletów z dnia na dzień poszerza się o kolejne ciekawe propozycje, na które może sobie pozwolić już praktycznie każdy (oczywiście jeśli nie ma nie wiadomo jak abstrakcyjnie wygórowanych wymagań w niskiej cenie).

Ankietowani wskazali jako największe atuty tabletów…:
– mobilność (możliwość korzystania kiedy i gdzie chcemy): 91%,
– małą wagę: 71%,
– alternatywę dla komputera przy przeglądaniu zasobów sieci: 71%,
– niewielkie wymiary: 61%,
– poręczność: 58%,
– długą pracę akumulatora: 48%,
– użyteczność aplikacji: 33%.

Z powyższym nie ma co dyskutować, bo faktycznie wskazane cechy są istotnymi zaletami tabletów. Spójrzmy również na odpowiedzi ankietowanych dotyczące niedoskonałości tego typu sprzętu:
– brak możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych: 40%,
– brak zabezpieczeń antywirusowych: 40%,
– brak profesjonalnego programu biurowego: 33%,
– brak kontroli rodzicielskiej: 27%,
– brak możliwości personalizacji pulpitu (brak konkretnych danych),
– brak możliwości tworzenia kilku kont użytkowników (91% ankietowanych wskazało, że w rodzinie jest jeden tablet przechodzący z rąk do rąk).

Kilka słów na temat powyższych punktów. Bo, jak łatwo zauważyć, odpowiedzi są tendencyjne i, przez wzgląd na przeprowadzającego badania (Microsoft) jasnym jest, że wnioski z niego płynące jednoznacznie będą wskazywać na to, że tym, czego potrzebują użytkownicy na tabletach, jest system Windows 8.1 (który z powyżej wymienionymi kwestiami radzi sobie świetnie). A to jest oczywiście wielka bzdura. Nie każdy potrzebuje tabletu z Windowsem. I nie każdego na takowy stać – choć trzeba zwrócić uwagę na fakt, że tańszych, przystępnych cenowo propozycji z systemem Microsoftu pojawia się coraz więcej.

Wyprostujmy nieco powyższe odpowiedzi ankietowanych:

Urządzenia zewnętrzne, owszem, można podłączać do tabletów, ale w zależności od tego, co to za urządzenia i do jakich tabletów. Ograniczeń w tym temacie, niestety, jest dość sporo. Do sprzętu z Androidem można podpiąć akcesoria peryferyjne na USB, pod warunkiem, że posiadamy odpowiednią przejściówkę z microUSB na pełnowymiarowe USB, nie da się jednak podłączyć drukarek, skanerów czy innego tego typu sprzętu biurowego. Podobnie jest z produktami działającymi pod kontrolą iOS – tu nawet peryferia sprawiają problem (są odpowiednie akcesoria zewnętrzne, umożliwiające podłączenie do portu Lightning USB, itp.).

Zabezpieczenia antywirusowe. Zwolenników korzystania z antywirusów na tabletach jest równie dużo, co przeciwników. Prawda jest taka, że tylko nieostrożni użytkownicy są w stanie zaśmiecić swój sprzęt wirusami. Mi się to jeszcze nigdy nie zdarzyło. Ale oczywiście programy antywirusowe na wszystkie platformy mobilne są i nie ma przeciwwskazań, by z nich korzystać.

Programy biurowe. Na wszystkie systemy mobilne dostępnych jest bardzo dużo pakietów biurowych (w tym darmowych) zawierających bardziej lub mniej intuicyjne programy. Z pewnością jednak każdy jest w stanie znaleźć taki, który będzie mu odpowiadał. Może nie zastąpi desktopowego, ale będzie jego idealną namiastką.

Kontrola rodzicielska. Powstaje coraz więcej tabletów dla dzieci, które takową mają zaimplementowaną już po wyjęciu z pudełka. Natomiast na innym sprzęcie w różny sposób można ograniczyć dostęp do wybranych programów i aplikacji. W Androidzie można to zrobić tworząc osobne konto użytkownika dla dziecka, w iOS – korzystając z ograniczeń dostępnych w ustawieniach.

Personalizacja pulpitu. W każdym tablecie taka opcja jest – mniej lub bardziej zaawansowana. Można zmienić tło, uporządkować aplikacje, grupować programy w foldery, etc.

Konta użytkowników. Android 4.2 wprowadził możliwość tworzenia wielu kont. W iOS natomiast funkcja ta powinna zadebiutować już wkrótce (choć mówi się o niej od dłuższego czasu…).

_

To dobra okazja by poznać Wasze preferencje – jakie macie tablety? Z jaką przekątną ekranu i jakim systemem?

ź: Microsoft

Użytkowników cieszy mobilność tych urządzeń, ale zauważają już, że tablet powinien służyć nie tylko do rozrywki i konsumpcji treści, ale też pracy. W pełni funkcjonalną alternatywę stanowią tablety PC z Windows 8.1, których oferta na polskim rynku znacząco się poszerzyła.