Ważne

Felieton: jak pomagać w wyborze odpowiedniego tabletu?

Czytelnicy Tabletowo.pl dzielą się na dwie główne grupy użytkowników: zaawansowanych, którzy są bardziej świadomi i zainteresowani nowymi technologiami oraz laików, chcących dowiedzieć się na temat tabletów czegoś więcej, w wielu przypadkach również prosić o pomoc w wyborze odpowiedniego dla nich urządzenia. I tu jest słowo – klucz: odpowiedniego dla nich. Nie dla nas.

Ostatnio mój dobry znajomy stwierdził, że przyszedł czas wymienić leciwego Samsunga Galaxy Tab 7″ pierwszej generacji (którego, swoją drogą, dziś odda w prezencie mikołajkowym swojemu kilkuletniemu bratankowi) i kupić coś nowszego. Wymieniłam mu kilka konkretnych modeli, podając wszystkie “za” i “przeciw”, po czym wskazałam najbardziej interesującą propozycję. Dla mnie interesującą.

To właśnie natchnęło mnie do napisania kilku słów dotyczących tego, jak skutecznie pomagać w wyborze tabletu. Z pewnością bowiem, jeśli tylko choć trochę znacie się na tabletach, spotyka Was wiele podobnych sytuacji, w których zostajecie poproszeni o przysługę w postaci wskazania ciekawych urządzeń. Poniżej znajdziecie moich kilka rad na temat tego, jak doradzać innym. I czym się kierować.

Swoje sympatie (i antypatie) odstaw na bok

Pierwsza zasadnicza sprawa: to Twój znajomy kupuje tablet, nie Ty. To on będzie z niego korzystał, nie Ty. To ma być sprzęt spełniający jego wymagania, nie Twoje. To fundament, o którym należy pamiętać.

Lubisz konkretnego producenta, pracujesz na sprzęcie z danym systemem i nie bierzesz pod uwagę możliwości kupna tabletu innego niż klasy premium? Zapamiętaj: to wyłącznie Twoje zdanie. Możesz podpowiedzieć jakie według Ciebie są aktualnie najciekawsze urządzenia i wyjaśnić dlaczego, co jest nawet bardzo wskazane, ale nigdy nie narzucaj własnego zdania. Zwłaszcza, gdy ktoś potrzebuje zupełnie innego sprzętu, niż sam masz (lub chciałbyś mieć).

To, co podoba się nam (nieistotne czy w grę wchodzą parametry techniczne, jakość wykonania, strona wizualna czy faktycznie działanie), niekoniecznie musi przekonać do siebie naszych znajomych. Przyznaję, sama bardzo często mam z tym problem, przez co początkowo doradzam sprzęt, nad którym sama bym się zastanowiła, po czym idę po rozum do głowy i skupiam się na potrzebach drugiej osoby.

Doradź profesjonalnie

To, że Ty potrzebujesz niesamowicie wydajnego tabletu z czterordzeniowym procesorem, 2GB RAM i świetną grafiką, nie oznacza, że Twój znajomy ma podobne zdanie o swoim przyszłym sprzęcie. Nie próbuj przekonać go do urządzenia, którego potencjału nie wykorzysta. Jeśli potrzebuje tabletu do okazjonalnego przejrzenia stron internetowych czy obejrzenia kilku filmów w autobusie w drodze do pracy, w zupełności dwa rdzenie mu wystarczą.

Nie ma jednego uniwersalnego tabletu, który zaspokajałby potrzeby wszystkich. I dzięki temu rynek jest tak bogaty w różnorakie urządzenia, co sprawia, że możemy przebierać w dostępnych urządzeniach. I każdy może znaleźć coś dla siebie.

Poznaj potrzeby drugiej osoby. Pięć fundamentalnych pytań, na które musisz dostać odpowiedź

Najważniejszym jest dowiedzieć się, czego tak naprawdę potrzebuje druga osoba. Tablet ma służyć jej, nie nam. W tym pomoże kilka podstawowych pytań, które zadaję za każdym razem, gdy ktoś zwraca się do mnie o pomoc – nieistotne czy znajomy, czy też nie:

1. Jaką wielkość tabletu preferuje? To sprawi, że będziemy mogli zawęzić obszar urządzeń do konkretnej przekątnej ekranu. Gorzej, jeśli dany delikwent nie jest zdecydowany na konkretną… wtedy pozostaje przejść do kolejnych pytań i po otrzymaniu odpowiedzi na nie ponownie przejść do pierwszego z listy – wtedy odpowiedź powinna przyjść prościej i szybciej.

A trzeba zauważyć, że wybór mamy spory… 7″, 7.7″, 7.9″, 8″, 8.3″, 8.9″, 9.4″, 9.7″, 10.1″, 11.6″… Jest w czym przebierać. Tu warto jeszcze pamiętać o formatach ekranów: 4:3 czy 16:9, bo to też jest istotne.

2. Jaki system operacyjny preferuje? Jeśli brakuje konkretnych preferencji, warto wskazać, że jeśli w grę wchodzi rozrywka – Android lub iOS (ze wskazaniem na system Google, bo więcej darmowych aplikacji), jeśli praca – Windows (bezapelacyjnie), a jeśli lubi ekosystem Apple lub posiada(ł) sprzęt tego producenta – iOS.

3. Gdzie i w jakich sytuacjach będzie korzystał z tabletu? Ma to być bardziej mobilny sprzęt czy “kanapowy”? Dzięki odpowiedzi na to pytanie dowiemy się czy w grę – zwłaszcza w przypadku tańszych urządzeń – mogą wchodzić modele z akumulatorami o niewielkiej pojemności. Bo często mamy do czynienia z produktami, które oferują świetną specyfikację, ale mankamentem jest właśnie bateria oferująca ledwie kilka marnych godzin działania – dla podróżników odpada.

4. Jak dużej mobilności potrzebuje? Dzięki temu możemy ustalić jakie moduły będą potrzebne: 3G, GPS, Bluetooth, etc. Dodatkowym pytaniem pomocniczym może się okazać zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju porty i złącza.

5. Niestety, najważniejsze pytanie, od którego wielu z Was zapewne takie rozmowy zaczyna: jaki ma budżet? To właśnie od tej odpowiedzi zależy, które urządzenia ostatecznie będzie można polecić jako godne zainteresowania.

Na przykładzie mojego znajomego:
1. Po tym, jak ostatecznie odrzucił 8-calowe modele (Lenovo Yoga Tablet 8, Samsung Galaxy Tab 3 8.0) – stanęło na 7″
– potrzebuje sprzętu mobilnego, który najlepiej, żeby mieścił się w klapie marynarki.
2. System Android, bo:
– miał z nim już do czynienia i innego systemu na tablecie nie chce,
– jego smartfon działa w oparciu o Androida, dzięki czemu synchronizacja danych choćby z kalendarza będzie o wiele prostsza,
– jest według niego przyjaznym i intuicyjnym systemem, dobrze go ocenia.
3. Z tabletu będzie korzystał głównie poza domem, gdzie nie ma stałego dostępu do gniazdka. Preferuje sprzęt, który nie będzie co chwilę wołał o podłączenie do ładowarki.
4. Musi oferować 3G i GPS. Bluetooth niekoniecznie. Wyjście HDMI – niekoniecznie. Port microUSB – obligatoryjnie. Slot kart microSD – fajnie by było, ale bez niego też przeżyje.
5. Znajomy nie podał mi konkretnej kwoty, którą chciałby wydać na tablet. Jest to typ człowieka, który rozważa wszelkie możliwe opcje, analizuje i dopiero wtedy podejmuje ostateczną decyzję. Dzięki temu pole do popisu było o wiele większe. Stwierdził tylko jedno: woli tablet znanego producenta od mniej rozpoznawalnej na świecie czy w samej Polsce marki.

Zaproponowane przeze mnie tablety, zgodnie z moją zasadą, podaję zawsze trzy, maks. cztery konkretne modele (kolejność bez znaczenia):

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 lub Galaxy Tab 3 7.0

Początkowo sugerowałam Samsunga Galaxy Tab 3 7.0, czyli najnowszego 7-calowego członka rodziny tabletów koreańskiego koncernu. Ale szybko doszłam do wniosku, że to właściwie nie ma sensu, skoro tak naprawdę jedynie szczegółami różni się od poprzednika, czyli Galaxy Tab 2 7.0, a cenowo  – dość znacznie. W grę wchodzi tu wyłącznie nieco bardziej wydajny procesor, lepsza kamerka do połączeń wideo, nieco mniejsze wymiary i waga oraz komfort związany z posiadaniem uniwersalnego portu microUSB (w Galaxy Tab 2 7.0 jest jeszcze specyficzny port Samsunga).

Samsung Galaxy Tab 2 7.0Samsung Galaxy Tab 3 7.0
Ekran7″ 1024×600 PLS TFT7″ 1024×600 TFT
SystemAndroid 4.2Android 4.1
Procesordwa rdzenie 1GHzdwa rdzenie 1,2GHz
RAM1GB1GB
Pamięć8/16GB8/16GB
Akumulator4000 mAh4000 mAh
Aparat, kamerka3 Mpix, VGA3 Mpix, 1,3 Mpix
Złączaport Samsunga, microSDprawdopodobnie microUSB, microSD
GPS Glonasstaktak
Bluetoothtaktak
Wymiary193,7 x 122,4 x 10,5 mm188 x 111,1 x 9,9 mm
Waga345 g306 g

Oczywiście oba modele różnią się również ceną. Ta przedstawia się następująco (w sieci, via: Ceneo):
– Samsung Galaxy Tab 2 7.0 8GB 3G: ok. 750 złotych,
– Samsung Galaxy Tab 3 7.0 8GB 3G: ok. 980 złotych.

Przesiadanie się z Samsunga Galaxy Tab 7″ pierwszej generacji na drugą czy trzecią, biorąc pod uwagę, że np. ekran zmienił się jedynie nieznacznie i w podobnej cenie można mieć sprzęt – według mnie – ciekawszy (o czym poniżej), w mojej opinii nie ma sensu.

Recenzja tabletu Samsung Galaxy Tab 3 8.0

Asus Fonepad

Jak wspomniałam wyżej, tą propozycję uważam za ciekawszą głównie przez wzgląd na 7-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS, którego rozdzielczość to 1280 x 800 pikseli. Sprzęt działa dzięki procesorowi Intel Atom Z2420 1,2GHz, a na jego wyposażeniu znajdziemy przede wszystkim 1GB RAM, 16GB pamięci wewnętrznej, slot kart microSD, aparat 3 Mpix, kamerkę 1,2 Mpix, GPS, akumulator o pojemności 4270 mAh, 3G z możliwością wykonywania rozmów telefonicznych (podobnie jak w Samsungach), port microUSB (bez trybu host) oraz Bluetooth. Całość pracuje pod kontrolą Androida w wersji 4.1.2 Jelly Bean.

A to wszystko w cenie zaczynającej się w sieci od 800 złotych.

recenzja asusa padfone

Nexus 7 2013 LTE

Najciekawszy obecnie 7-calowy tablet dostępny na rynku. Typowy high-endowy sprzęt z 7-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, czterordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon S4 Pro, 2GB RAM, 32GB pamięci i łącznością LTE. Do tego otrzymujemy GPS, NFC, aparat 5 Mpix, kamerkę 1,2 Mpix, Bluetooth, akumulator o pojemności 3950 mAh oraz najnowszą wersją systemu Android.

Nie ma wątpliwości, że jest to sprzęt, obok którego trudno przejść obojętnie. Nie każdy jednak podziela tą opinię (zwłaszcza zwolennicy slotu kart microSD, którego tu nie uświadczymy).

Cena w sieci: ok. 1420 złotych.

felieton: jak pomagać w wyborze odpowiedniego tabletu?

Nexus 7 2012 3G

Cena w sieci: ok. 1199 zł. Biorąc pod uwagę, że różnica w parametrach technicznych w stosunku do drugiej generacji modelu jest kolosalna, a w cenie – niewielka (ok. 220 złotych), lepszym wyjściem z sytuacji będzie zainwestowanie w Nexusa 7 2013.

Nexus 7 2012 pracuje dzięki czterordzeniowej jednostce NVIDIA Tegra 3 1,2 GHz, oferuje 7-calowy ekran 1280 x 800 pikseli, NFC, GPS, 1GB RAM, kamerkę 1,2 Mpix, Bluetooth oraz akumulator o pojemności 4325 mAh.

Promocja: Nexus 7 pierwszej generacji za 589 złotych na Grouponie

Który tablet wybrał znajomy?

W międzyczasie znajomy oczywiście sam szukał czegoś odpowiedniego dla siebie. Przez jego myśli przewinęło się nawet takie prehistoryczne urządzenie, jak HTC Flyer. Ale ostatecznie wybiera między powyższą czwórką. No właśnie: wybiera.

Z racji tego, że jest podkrakowskim centusiem (nie jest to wbrew pozorom negatywne określenie padające z moich ust), dokładnie analizuje wszelkie możliwe oferty i wybiera sprzęt, które spełni jego wymagania. Coś mi się wydaje, że ostatecznie stanie na Asusie Fonepad. Ale póki co są to jedynie moje domysły, bo cały czas z tyłu głowy ma droższego prawie dwukrotnie Nexusa 7 2013. Gdy podejmie ostateczną decyzję, chętnie Was o niej poinformuję aktualizując ten wpis. Którykolwiek tablet wybierze – najważniejsze, by z podjętej decyzji był zadowolony. I aby tablet sprawdzał się podczas codziennego użytkowania.

A co jeśli znajomy nie będzie zadowolony z poleconego tabletu?

Za każdym razem, gdy komukolwiek doradzam w wyborze tabletu, asekuruję się stwierdzeniem, że “wydaje mi się, że najbardziej odpowiednim dla Ciebie urządzeniem będzie …” (i tu wymieniam albo jeden konkretny model, co bardzo rzadko mi się zdarza, albo dwa, trzy, góra cztery urządzenia, które są warte zainteresowania). Nigdy, przenigdy, nikomu nie zagwarantowałam, że na pewno będzie zadowolony z dokonanego wyboru. Zawsze proszę, by ostatecznego wyboru ten ktoś dokonał sam. By do nikogo, w tym do mnie, nie miał później jakichkolwiek pretensji.

Doradzanie przy kupnie jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego nie jest łatwe. Zachowując jednak standardy, które starałam się Wam przybliżyć powyżej, jesteśmy w stanie pomóc znajomym, którzy często mamieni są wszechobecnymi reklamami, czy to w telewizji czy na ulicy. Zwłaszcza teraz, gdy w okresie przedświątecznym chcemy znaleźć idealny tablet na mikołajki (tak, to dzisiaj) czy na gwiazdkę.

_
Wyprzedzając Wasze ewentualne pytania: tak, nie jest to ostatni wpis traktujący o kupowaniu tabletów w przedświątecznym szale zakupów. Jeśli macie konkretne pomysły na kolejne – śmiało.

Komentarze

 • Beliver

  Kurczę, gdyby lg pad 8.3 miał 3g byłby najlepszy ( wymiary ma podobne do nowego nexusa )

  PS. (Pani) Kasiu/Katarzyno kiedy będzie dodany Disqus?

  • O, że też zapomniałam o tym tablecie napisać. A brany był jako jeden z pierwszych pod uwagę. Ale brak 3G go skutecznie wyeliminował.

   Zmiany idą, idą… na początku roku się wszystkiego dowiecie :)

   • Beliver

    Jak nie ma jednoznacznej odpowiedzi to się już domyślam :D

 • Glee

  Tak samo byłem przed takim wyborem, dwa miesiące temu gdy miałem do wydania 1000 zł na tablet. Na poczatku myślałem o jakiś chinczykach, potem o samsungu, lecz kupilem Nexusa. Tablet miał mi służyć do siedzenia na internecie w domu i czasami poza domem gdy gdzieś jade . Odrzucilem wszelkie samsungi bo mi się zwyczajnie nie podobały, miałem do wyboru asusa memo pad HD i nexusa , 300 zł różnicy w ich cenie i powiem, ze lepiej dopłacić Bo jestem nieziemsko z niego zadowolony. Aktualizacje, procesor co ciągnie gry na full detalach i ekran full HD.

  • Beliver

   Jak dla mnie nexus na swoje rozmiary ma stanowczo za mały ekran.
   Albo większy ekran albo mniejsze ramki

   • Glee

    Masz rację, ramki trochę na dole są za duże, ale nie zmienia faktu, ze nadal jest mobilny i dzięki nim wygląda lepiej.

 • Ola B.

  Co polecacie do ~600 zł z 10,1″ bo wybór duży, ale na tych chińczykach się nie znam :(

  • marekbn

   Nie spiesz się . Za 600 zł nie kupisz nic ciekawego .Warto dołożyć 200 do 300 zł i kupić tablet który nie będzie doprowadzał do szału w czasie korzystania . Czas po Świętach to dobra okazja aby na Allegro trafić przyzwoity sprzęt za rozsądne pieniądze . Ja tak kupiłem nietrafiony prezent Komunijny . ( ok 900 w sieci a sprzedany za 610 )
   Myślę że warto zaczekać :-)

 • Tylko, żeby jeszcze tym bardziej zaawansowanym chciało się cokolwiek na forum pomóc…

 • marekbn

  A na jaką pomoc liczysz ?

  • Jeśli to było do mnie, to na pomoc inny. Jako jedyny w miarę aktywny admin za wiele nie zdziałam :)

 • osky

  Mialem bardzo podobny dylemat. Ostatecznie wybralem tab3 3g za 950 zl. Mysle, ze jezeli ktos nie ma wielkich wymagan co do sprzetu to nie warto doplacac do nexusa. Sprawa wyglada jasno: chcesz miec najlepszy tablet7 wybierasz nexusa, jezeli wystarczy Ci to co oferuje tab2/tab3 serdecznie polecam :)

 • zex

  7″ mobilne, w klapie marynarki – dobry żart przed snem :)

  • Arrczi

   Dokładnie, mobilne to np. LG G2 Spokojnie można sprawdzić pocztę, przejżeć sieć i dodatkowo zadzwonić. Jeśli tablet to tylko 4:3

   • Na kursach szybkiego czytania ludzie uczą się obejmować cały wiersz na raz wzrokiem – czyli czytamy w poziomie po szerokości.
    .
    I tak samo uważam z tabletem.

 • Glee

  Czy ja wiem, nexus ma 16:10 i dla mnie to świetny format. Tablety z 4:3 przypominają kwadrat . Ale każdy ma przecież własne preferencje. Wg mnie 4:3 nadają się do przeglądania internetu, za to 16:10 do filmów . oczywiście na 4:3 można obejrzeć film ale będą ogromne paski,a przeglądanie internetu w 16:10 jest też komfortowe, bo w pewnych serwisach ucina reklamy znajdujące się najczęściej na prawym boku.

 • Wes

  Na prezent na gwiazdkę dla rodziny “mikołaj” zaplanował przerobić zwykłego tv lcd na smart tv przy pomocy zestawu: tablet z miracast i przystawka netgear push2tv. W związku z tym mam pytania … znaczy się mikołaj ma pytania. Jaki tablet obecnie, oprócz Nexusa 7 2013 obsługuje jeszcze miracast? Czy za pomocą wifi direct da się obejrzeć na tv filmy z internetu np. z zalu.tv?

  • armi

   a nie lepiej Ci kupić jakiegoś sticka na andku ?
   za 200-300 pln kupisz coś – podepniesz pod hdmi do tego bezprzewodowa myszka /może być airmouse/ i będzie git

  • Pawellach

   Lg g pad 8,3 ma miracast bwiekszy ekran i praktycznie brak ramek wzgledem klockowego nexusa, swoja droga nie wiem jak google moglo nazwac mianem nexusa taki straszny kloc, taki wyglad przeszedl by 2 lata temu a nie teraz

 • SyoMas

  Pytania o telefony i tablety często podają od osób, które wcześniej nie miały takiego urządzenia, więc pojęcie o tym czego rzeczywiście potrzebują mają zwykle nikłe. Pytania o powód są tu więc kluczowe. Niestety pierwszym wymienianym jest popularność tabletów. “Bo wszyscy mają”, to najczęstsze słowa, które słyszę. Co ciekawe często skłaniam się do zaproponowania iPada. iOS jest dla mnie za ciasny, za mało elastyczny ale dla ludka, który od tabletu oczekuje głównie konsumpcji mediów i rozrywki może być najlepszy. Przy tym upewniam się jakie dana osoba ma przyzwyczajenia i potrzeby zerkania na strony internetowe. Niestety na wielu stronach nie da się przebrnąć w głąb gdy przeglądarka nie obsługuje flasha. Nawet strona główna się nie otworzy. Przesiadka na piątego HTMLa nie przebiega tak dynamicznie jakbyśmy sobie tego życzyli. No więc gdy flash jest istotny to rozglądamy się po urządzeniach androidowych. A może niepotrzebnie? Czy jakaś przegladarka na iOSa otworzy stronę zaflashowaną? Np. Mercury? W świat androidowy zerkamy również wtedy, gdy oczekiwania cenowe są bardzo rozsądne. Choć preferuję zaopatrywanie człowieków niedoświadczonych w urządzenia z półki wyższej to jednak niełatwo mi odbijać argument, który brzmi: “… a przecież ty używasz tablet za trzy stówki? “. No używam i na dodatek jestem hiper zadowolony. I w sumie niejedne skośnookie urządzenie znakomicie spisuje się u znajomych więc takich wyborów nie wykluczam.

  Bardzo jestem ciekaw budżetowej półki z pełnym Windowsem 8 bo to również może być interesująca propozycja dla osób, które używają intensywnie kompa, nawet jeśli mają przyzwyczajenia z wcześniejszych wersji Windows. Sam skłaniam się do przesiadki na Ósemkową dachówkę gdy ośmiocalowe urządzenia rozmoszczą się na rynku.

 • Piotrunio

  Jaki jest najlepszy tablet 10 calowy do 1000 zł ?
  Myślę nad Lenoivo s6000, Asus MeMo Pad 10 ME102A, Modecom FreeTAB 9706 IPS2 X4+, Kiano Elegance 9,7 by Zanetti, Kiano Fly 9.7 Quad????

 • Krzysztof

  Nie wiem akurat czemu ludzie krytykują nexusa za duże ramki.

  Jak oglądam film to właśnie na nich spoczywają moje kciuki.

  Jak ramka by była mniejsza to paluch zasłaniał by ekran. Jak mam w pionie to też trzymam za dolną ramkę i ekran widzę cały. Ja uważam ramki za jak najbardziej przemyślany

  element. To samo slot kart. Są naprawdę małe czytniki co można wpiąć w port i tam składować dane. Nie trzeba do tego rotować ani instalować jakiś wyszukanych programów. Do totala commandera jest wtyczka (coś koło 2 pln) co widzi bez problemu zawartość i pozwala na wygodne kopiowanie.
  Druga sprawa zasadność 3g. Ja ze sobą noszę zawsze telefon. Nie problem udostępnić po bluetooth internet z telefonu. 3G na tabletach drenuje baterię w przeciwieństwie to niebieskiego. W dodatku transmisję mam w abonamencie i tak musiałbym mieć drugi zestaw. Aero nie jest to co kiedyś a będzie jeszcze gorzej. Mój telefon ma dwa rdzenie i potrafi na udostępnianiu netu wytrzymać kupę czasu a tablet jakby leciał ze swojego 3g dużo krócej. Generalnie uważam nexusa 7 2013 za genialny tablet. W mediamarkcie testowałem ich dużo i wybór padł właśnie na niego. Polecam.

 • Krzysztof

  P.S. Warto obejrzeć ekran bo mój miał dwa piksele martwe. W markiecie bez problemów wymienili ale nie wiem jak w innych sklepach. Mimo że są naprawdę małe to jak na czarnym tle się coś oglądało to denerwowały. Odnośnie mobilności to 7 cali to ideał. Zachwalany tu lg faktycznie też ma niezły ekran i wymiarowo też jest ok ale jego jasność przedstawia wiele do życzenia. W świetle lamp już był problem a co dopiero na dworze. Nexus ma jeden z najjaśniejszych ekranów w ogóle spośród tabletów i można bawić się nim na dworze. Więc jak ktoś myśli o używaniu tabletu poza domem niech zwróci uwagę na jasność a nie tylko odwzorowanie kolorów i pokrycie palety.

 • golem14

  A robił ktoś testy tabletów dobrych do czytania pdf’ów. Bo jak patrzę na mojego 6 calowego kindle, to się zastanawiam czy 7 calowy tablet coś zmieni. Z drugiej strony 10,1 to trochę dużo. Mam dylemat…

  • mironq

   Sam mam Kindle 3g, ale czytam na nim jedynie pliki w formacie .mobi, bo żal męczyć oczy na pdf-y. Na tablecie 7-calowym czytałem w pozycji poziomej, bo pionowa nie była najlepsza (miałem słabą rozdzielczość 800×480). Teraz używam 8-calowego (NTT 528) i czytanie pdf-ów w pionie jest rewelacyjne. No i tablet nie waży tyle co cegła i jest bardziej poręczny w podróży niż 10-calowy. To moje osobiste zdanie – jak ktoś używa tabletu wyłącznie na kanapie, to ani dobra bateria, ani sensowny (niewielki) rozmiar i waga nie są takie istotne.

   • golem14

    Dzięki za uwagi. Osobiście konwertuje pdf’y do mobi i czytam na kindle ale czasami zdarzają się książki, których nie da się skonwertować bez utraty informacji. Mam parę pozycji dot fotografii (ze zdjęciami w środku), które czytać można w pdf stąd moje spojrzenia w kierunku tabletów. ostatnio byłem nawet w jakimś Euro, co by sobie pooglądać tablety i mi się 10,1 krowiaste wydają.

 • Figaros

  A ja z innej beczki potrzebuje pomocy w zakresie optymalizacji romu tzn ugotowałem własny romik oparty o architekturę aosp i chula on na moim nexus 7 2013 ale jak najlepiej przekonwertować wszystkie odexed na deo jak to zrobić najłatwiej bo to masa pracy jest. Proszę o jakieś sugestie i z góry dziękuję za pomoc.

 • Figaros

  Golem moja siostra miała kiedyś Kindle tylko do czytania i powiem że na mój N7 v2 różnica jest duża oczywiście na korzyść Nexus7 2013. Ten wyświetlacz robi swoje a wiem co mówię bo to mój 6 tablet w ostatnich trzech latach. Co do aplikacji to również przetestowałem około 5 najbardziej popularnych w play store i Mantano Reader premium miażdży konkurencję. Pliki 200mb ładują się sekundę polecam warto zainwestować w tą aplikacje jeśli dużo czytasz, pozdrawiam

 • Krzysztof

  Ja uważam, że nie da się do końca sprecyzować do czego potrzebujemy tablet i jak będziemy z niego korzystać. Podstawowe kryterium to wielkość i cena. Zawsze warto mieć zapas mocy obliczeniowej i podświetlenia. Lepiej mieć coś i nie korzystać niż mieć pilną konieczność a nie mieć możliwości. Do pdf to najlepsze będą duże cale ale i z dużym zagęszczeniem ppi aby wyświetlić stronę najlepiej bez przewijania i z maksymalną szczegółowością. Tutaj polecam rozejrzeć się za nexusem 10 który mimo że nie ma 4 rdzeni to ekran nadal pierwsza klasa 2560 x 1600 to 300 ppi, Używki można kupić za 1000 pln jak się trafią. Nowe są nieopłacalne bo za 1600 to prawie można kupić kindle fire hdx 8,9 cala z najlepszym ekranem na świecie. Ale jest on w ekosystemie amazon i jak ktoś ma programy z google play to może być problem. Ale technologicznie to pierwsza klasa. Ale to drogie tablety.

  • golem14

   Zgadzam się! Zastanawiałem się nad tym bo Teściowa za 3 miesiące wraca z USA. Amazon wymiata ekranem ale ja wydałem trochę kasy w Google Play i mam parę aplikacji (na smartfona). O ile nie ma problemów z instalacją aplikacji z Amazonu na smartfonie z Android, to podobno w drugą stronę łatwo się nie da. Patrzyłem więc na promowany nachalnie w innym serwisie Kiano 10.1 o dużej rozdzielczości, ale badany “palpacyjnie” wykazywał tendencje do mułowatości.

   • Post Mortem UK (Ipad)

    Szczerze jesli masz mozliwosc sciagniecia z US…to raczej zastanwialbym oczywiscie nie znam Twoich preferencji ale najlepszym dealem jest jednak sciagniecie:

    -albo ipada mimi(czemu mini bo ma dokladnie to samo co Ipad AIr ,ktory poza rozmiarem niczym nie zachwyca)
    -opcjonalnie oboz przeciwny ASUS T100 -cena od 360$ okazja (Pelny windows 8.1),spokojnie zastapi tez netbooka
    -badz ale to tez zalezy od preferencji wlasnie cos z serii Nexusa

    Opcjonalnie jest mnostow naprawde fajnych okazji na amerykanskim amazonie ,gdzie brytyjski mu doslownie do piet nie urasta,tym barziej w rozmiarze rynku wtornego.

    Sprzet od refurbished po lekko uzywany (od zaufanych sprzedawcow) tez jest bezpieczna opcja.

    • Post Mortem UK (Ipad)

     jakbys mial tez mozliwosc to zastanowilby sie takze nad Mini PC

     Maly wydajny sprzet 4rdzeniowy (koszt 70-90$), a podlaczeniu do duzego TV podrasowywuje go w fukcje pelnowartociowego centrum rozrywki i opcje topowych smart TV za pare tysiecy.

     No i pluja sobie w brode Ci co przeplacili za te same funkcje kupujac wycudowany fabrycznie(co tez znaczy ubozszy w funkcje) odbiornik.
     Niskim naprawde kosztem masz z telewizora kombajn o fukcjonalnosci nowych tabletow z Androidem,wlaczajac w to wszelkie aplikacje z adroid market.

 • Krzysztof

  A cokolwiek bez sensu jest fakt że wydaję kupę kasy na tablet i muszę się męczyć aby osiągnąć pełnię jego możliwości tracąc przy okazji gwarancję. Jak amazon chciałby podbić rynek to nie modyfikował by pod siebie tak bardzo androida.

 • gracz

  Witam

  Mam pytanie odnośnie aparatu w tabletach ponieważ moja siostra chciała by tablet na gwiazdkę początkowo przyszła mi myśl ze to może być iPad mini co sadzicie o jakości umieszczonego tam aparatu. ( OS nie ma znaczenia byle by nie Windows )

  • Arrczi

   Wita,
   Świetny wybór.
   Tablet posiada 2 kamery. Frontowa, o rozdzielczości 1,2 megapiksela umożliwia rozmowy za pośrednictwem FaceTime w jakości HD. Kamera iSight, umieszczona z tyłu, ma 5 megapikseli i pozwala na nagrywanie filmów HD 1080p
   Ja mam iPad 4 z tą samą kamerą i jest naprawdę dobrze. Oczywiście nie zastąpi prawdziwego aparatu. Sam iOS jest ograniczony, ale do Netu i komunikacji super. Ja się uczę tego systemu około 7 miesięcy i jest coraz lepie. Polecam również dodatkowo usługę Dropbox z tym linkiem 500MB gratis https://db.tt/rmgiMYZS
   Pozdrawiam.

   • gracz

    A porównując zdjęcia z nowego nexusa 7 do iPada jak to wygląda.

  • Post Mortem UK (Ipad)

   Powiem tak jesli ktos robi zdjecia ipadem (chocby i dyskretniejszym MIni to ludzie sa w szoku i to zasadnie!).
   Sam widzialem jak babcia(czy tez swiadkowa),chrzczonego dziecka w Londynie nagryly wszytko ipadem w kosciele i to 10″ ….masakra
   Nie watpie ze ja fotograf przeklna nie jeden raz ;)

   Co do zdjec- ipady robia wzgledne ,a nawet dobre zdjecia w swietle tylko i wylacznie dziennym przy optymalnych warunka.Zreszta jakosciowo moze to poronwac chocby z iphonem 4S-5.Szalu nie ma ale tragedii tez nie uswiadczysz.Napewno zdjecia jakby co oplaca sie zrobic badziej dedytkowanym sprzetem nawet kompaktem i je co najwyzej przerzucic na ipada.

   Kryterium aparatu jest wiec bardzo ale to barddzo wzgledne bo napewno nie sprawdzi sie to jako glowne narzedzie do uwieczniania wspomnien :P

   Kupujac ipada ,kupuje sie go raczej dla ekosystemu(latwosci powiazania z innymi iOS urzadzeniami),dlugosci wsparcia ,chocby tez mozna powiedziec(kontrowersyjna teza) dla jakosci mimo ze uzyte premium materialy sa chamsko klejone i utruniaja pozniejsza naprawde.
   Jesli juz co do aparatu to iphone bije ipada na glowe wlasnie tym ze jest o wiele mniejszy ,dyskrektniejszy przy jednakowej jakosci.Z dwojga wolalbym juz lepsza kamere w iphonie niz swoim ipadzie a miejsce spozytkowac na porty roszerzen :P

 • gracz

  A porównując zdjęcia z nowego nexusa 7 do iPada jak to wygląda

 • Arrczi
 • gracz
 • Andpaw

  Witam –
  Jeśli chodzi o rozmiar tabletu, to odrzucenie 8 cali, bo nie zmieści się w kieszeni marynarki, jest błędne, gdyż liczy się nie sam ekran, ale fizyczne rozmiary całego tabletu. Np.: SG Tab 2 7″ ma 122,4 mm szerokości, zaś SG Tab 3 8″ ma 123,8 mm, różnica 1,4 mm jest nieistotna, ale ekran o cały cal większy – co ma już duże znaczenie!

  • SyoMas

   Dołączam się do spostrzeżenia. Często z braku rąk zdarza mi się pakować tablet do tylnej kieszeni portek i wcale nie są to bojówki a urządzenie nie jest najsmuklejsze, bo to ośmiocalowiec sprzed kilku miesięcy, gdy wąskie ramki nie były jeszcze takie popularne.
   Oczywiście to rzecz gustu ale dla mnie to najbardziej optymalne rozwiązanie. Mam dziesiątkę, mam też siódemkę ale to ósemka wydaje się najwygodniejsza.

 • jagodka0212

  Witam Potrzebuje kupić tablet dla bratanka 13lat Chciałabym coś z ekranem ok 10 cali i oczywiście żeby cena była przystępna. Proszę o pomoc :-)

 • Krzysztof

  No ja polecam czytać, czytać i jeszcze raz czytać. A najlepiej to wybrać się do marketu i tam popatrzeć, pobawić się, porównać z innymi modelami. I jak już znajdziemy jakiegoś faworyta to go kupić przez internet bo rzadko w sklepach mają dobre ceny. Ja tak zrobiłem i to było dobre posunięcie.

 • HeavyGear

  Może warto zaczekać na Nexus 8. Posiadam LG Pad 8.3 na bazie którego ma być N8.

 • Tomash

  Do wielkości ekranów dodałbym 10.6”. I nie ekscytowałbym się porównywaniem liczby rdzeni – często mocne 2-rdzeniowce mogą być lepsze niż słabsze 4-rdzeniowce.

  • Tomash

   Dodatkowo, dużo częstsze niż 4:3 i 16:9 jest format 16:10 spotykany w 90% urządzeń z Androidem.

   • Tomash

    I pytanie? Od kiedy Nexus 7 jest high endowy? Jakość zastosowanych materiałów, wykonania i cena wskazują na coś przeciwnego.

    • Post Mortem UK (Ipad)

     hehe to sposob klejenia jak designu podzespolow apple wskazywalby tez cos innego..niz chocby cena :P

     • Tomash

      Sposób klejenia jest taki, żeby udało się zamknąć wszystko w 7.5 mm grubości.

      A co kogo obchodzi, że trudno to rozkręcić. Czy tablety Asusa albo Samsunga rozkręcasz i naprawiasz sam, czy może i tak oddajesz do autoryzowanego serwisu? Jeśli oddajesz, to kogo obchodzi czy dostęp do bebechów jest łatwy czy trudny?

     • Post Mortem UK > Ipad(uzytkownik)

      do Tomash

      Alez czloweku mijasz sie z rzeczywistoscia.Owszem ma to znaczenie z pkt uzytkownika,tym bardziej ze naprawy wiadomo na gwarancji i tak nie obejmuja chocby z winy uzytkownika uszkodzen mechanicznych,nie mowiac juz o oddaniu tableta dziecku.

      Mimo ze mam na swojego wykupione dodatkowe ubezpiecznie “black tie” w geak squad -Best Buy(gdzie obejmuje nawet utobienie ipada) to jednak w normalnych okolicznosciach ,czulbym sie zdecydowanie lepiej wiedzac ze moje “premium” urzadzenie nie jest podobnie jak chinszczyzna -jednorazowka,ktora potem nie oplaca sie naprawiac.

      Tutaj zdecydowanie urzadzenia jak nexus bija apple na glowe z racji bardziej przemyslanej(czytaj mniej nastawianiej na wyzysk)designu konstrukcji tabletu.

      Powiem idac od krok dalej ze nawet Dell zauwaza ze istneje preferencja chocby do konstrucji tableta z wymienialna bateria…

      Jakby nie patrzec urawles sie z jakies choinki…desin apple wynika glowne z nastawienia na after market czytaj $$ na naprwach ,glubosc przy juz takich wielkosciach jest wrecz drugoplanowa o ile mozna by bylo znalesc miejsce na wieksza baterie.To kolejny apsurd …ale o gustach sie nie dyskutuje;)

     • SyoMas

      Piszę mnóstwo czatem, właściwie z powodów różnych to moje główne medium komunikacyjne. Literówki są na porządku dziennym bo pisze się szybko, w biegu, idąc, jadąc, itp. Niemniej staram się przynajmniej rzucić okiem na to co napisałem przed wysłaniem by ewentualne błędy nie zdeformowały sensu wypowiedzi. Jednak to co niektórzy czynią z jezykiem w komentarzach to już jakaś masakra. Sam nie wiem czy to totalne niechlujstwo czy świadomy wyraz braku szacunku wobec rozmówców, a może po prostu słaba znajomość języka. I nie mam tu oczywiście na myśli polskich liter bo ten może wynikać z braku polskiej klawiatury. Niektóre zdania jednak trzeba ze trzy razy przeczytać by wyłapać sens.
      Ludzie, postarajcie się choć odrobinę.

      Możesz Kasiu usunać tę uwagę, bo nie wiąże się z dyskusją a dyskutanci i tak dostali ja w powiadomieniu.

 • Krzysztof

  W elektronice użytkowej jaką są tablety i telefony tak naprawdę nie powinno się używać określenia high end. To ma korzenie w technice audio. Tam wielokrotnie model jakiegoś urządzenia wybitnie dźwiękowy był produkowany latami bez zmian. Jak to ma się odnieść do tabletu gdzie miarą jego przydatności są aktualizacje. Za dwa lata nic na nim nie uruchomimy bo programy będą pisane pod jakąś cyferkę androida bez kompatybilności wstecz. Jak już to high end roku 2013 z dopiskiem jakiego miesiąca dotyczy bo i tutaj standardy się zmieniają.

 • Azawakh

  Bardzo dobry artykuł z bardzo przydatnymi uwagami odnośnie pomocy znajomym przy wyborze smartphona bądź tabletu. Dzięki za te uwagi :)

 • janusz

  Wszystko fajnie, ale ja sam borykam się z dylematem: Asus Memo Pad HD 7 16 GB czy Dell Venue 7…i bądź tu mądry…co na to powiecie?

 • szokNaświęta

  30zł za nowy telewizor na święta? Licytuj na aukcjach bezcenyminimalnej.pl

 • Nazir

  Kupiłem ostatnio GoClever Aries70 z 3G za 600 zł.
  Generalnie gdyby nie kilka mankamentów to świetny tablet do korzystania z netu i kontaktów

 • janusz

  Obejrzałem dziś Dell’a Venue 7′ i Asus Memo Pad przy nim wygląda jak zabawka…zdecydowanie Dell lepiej leży w rękach, te gumowane plecy robią swoje, krawędzie też są jakieś takie bardziej przyjemne w dotyku, niestety w sieci tak mało jest na temat Della…

 • bilbo89

  Mam do wydania ok 1500 zł moze byc wiecej lub mniej. Szukam tabletu o wymiarach 10,1 system android i wolał bym zeby to był samsung. Potrzebuje tablet do użytku domowego internet czasami jakis film, gry. Mile widziany dobry aparat, duzo pamieci.

  • Mihau

   Jeśli nie przeszkadza Ci:
   a) brak aktualizacji softu powyżej 4.1.2 (póki co nie powoduje to żadnych problemów z kompatybilnością aplikacji – ale to się może zmienić)
   b) rozdzielczość 1280×800 (moim zdaniem jest ok)
   to polecam pierwszego Note’a 10.1 – szybki, funkcjonalny, z bajerami w sofcie (S Note, aplikacje w oknach i takie tam), porządnym aparatem i baterią, 16GB pamięci i obsługą kart pamięci do 64GB.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona