Ważne

Intel przygotowuje 64-bitowe układy Bay Trail dla tabletów z Windowsem

Dyrektor generalny Intela, Brian Kraznich, na dzisiejszym spotkaniu z inwestorami ujawnił plany dotyczące wypuszczenia na rynek 64-bitowych układów Atom Bay Trail przeznaczonych dla tabletów z Winsowsem. Obecne budżetowe tablety pracujące na Windowsie 8, na przykład 8-calowy Dell Venue Pro 8, wykorzystują 32-bitowe chipy. W rezultacie, urządzenia te są ograniczone pod względem ilości pamięci RAM (mniej niż 4GB), co może skutkować problemami z uruchamianiem cięższych programów.

Tablety z Windowsem 8.1  i 64-bitowymi układami wraz z kompatybilnymi procesorami Intela pojawią się w przyszłym roku. Kraznich zapowiedział też wprowadzenie układów dedykowanych tabletom z Androidem, jednak nie jest pewne, czy mówił to w odniesieniu do 64-bitowych chipów, czy też do obecnych 32-bitowych rozwiązań.

Tak czy inaczej, CEO Intela spodziewa się, że jego propozycje trafią do tabletów z Androidem z niższej półki, wycenionych nawet na 150 dolarów. Ogólnie rzecz biorąc, na 2014 rok Intel planuje wypuścić na rynek 40 milionów tabletów zasilanych ich procesorami.

źródło

Komentarze

 • Andrzej

  Super, to czekamy na 2015 może zaimplementują GPS i 3G do tabletów i gdzie ta mobilność w tych procesorach?

 • bumtrzaskprask

  “mniej niż 4GB” – tablety budżetowe (czyli Asus Transformer Book T100) mają co najwyżej 2 GB RAM, więc procesor 64bit im się nie nada :-)

  • Krzysztof

   64bity skoro dziś tablety a Atomem mają 2GB i to każdy jeden.
   Moim zdaniem nie są potrzebne 64 bity, ponieważ w tańszych tabletach 4GB to optymalna ilość pod względem ceny i zapotrzebowania na energię, a do większości zadań też tyle pamięci wystarczy, podczas gdy 2GB to za mało.
   Co ciekawe tablety z Windows 8.1 które już dziś mają procesory 64bitowe mają max 4GB RAM, co jest niezrozumiałe.

   W skrócie:
   -tanie tablety z Win 8.1 (do 1600zł) powinny mieć 4GB i do tego wystarczy x86
   -droższe tablety z Win 8.1 (ponad 2000zł) powinny mieć ponad 4GB, czyli x64, ale także procesor mocniejszy niż Atom
   Czyli de facto nie ma potrzeby zmieniać architektury tylko wystarczy rozsądnie wykorzystać to co oferują dostępne na rynku podzespoły

   • Post Mortem UK (Ipad)

    Wszystko zalezy raczej od ceny i pozycjonowania.
    Skoro apple wprowadza trend na 64bity to nie widze powodu aby intel chocby nie odpowiedzial na to.

    Zalezy jak stara poczciwa bateria, w ktorej produkcji nie bylo przelomu od lat wytrzyma takie podzespoly.
    Napewno jest miejsce na rynku na hybrydy pokroju Asusa T100 i mocniejsze urzadzenia,ktore polaczylyby mobilnosc i doswiadczenie tabletu z wielozadaniowoscia ultrabooka(ktorej to nieustannie brakuje ipadowi).

 • Czy już o optymalizacji programów można zapomnieć.

 • bezedura

  Bzduy. Atomy Bay Trail instalowane w obecnych tabletach z windows 8.1 czyli Z3740 i Z3770 sa juz obecnie 64bitowe.

  To czego brakuje to sterowniki 64bit dla Connected Standby. Wprowadzenie 64bit dla obecnych tabletów nie ma też sensu z powodu instalowania 2GB RAM oraz małych pamięci eMMC.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona