+6Nasi autorzy
Ważne

Dochód z Androida pierwszy raz większy niż z iOS

To, że tablety z zielonym robocikiem są bardziej popularne od modeli z logiem nadgryzionego jabłuszka, jest ogólnie wiadome. Nie ma co się tutaj dziwić – producentów sprzętu z Androidem jest wielu, podczas kiedy Apple działa samo. Niemniej początkowe wkraczanie na rynek opanowane przez ‚iUrządzenia’ nie było łatwe i wymagało pewnej pracy. Tym bardziej cieszy fakt, iż już od pewnego zielony robocik nie tylko rywalizuje, a nawet wygrywa w ilości sprzedanych sztuk.

Jednak w ostatnim – trzecim – kwartale 2013 roku tablety z Androidem zdołały osiągnąć jeszcze więcej. Bazując na opublikowanych informacjach od IDC (zawarte dalej w tablece), amerykańska firma analityczna Morgan Stanley przedstawiła wczoraj swoje wnioski:

„For the first time,” Morgan Stanley’s Katy Huberty wrote in a note to clients Friday, „Android devices accounted for a greater share of the market in revenue terms than iOS. Android revenue share reached 46.2% in 3Q13, for the first time exceeding iPad share of 45.6%”

Mianowicie, łączny dochód z Androidowych urządzeń w tym okresie czasu wyniósł więcej, niż uzyskany z iPadów. Aktualnie różnica nie jest znaczna, gdyż wynosi zaledwie 0.6 punktu procentowego* – Android 46.2 %, iOS 45.6 %. Do tego wyniku w znaczący sposób przyczyniły się firmy Acer oraz Lenovo, których wzrost sprzedaży, względem zeszłego roku, wyniósł odpowiednio 346.3% oraz 420.7%.

Trzeba jednak pamiętać o dwóch przeciwstawnych faktach. Pierwszy to ciągły wzrost i popularyzacja tabletów z zielonym robocikiem. Urządzeń tych jest naprawdę mnóstwo i prawie każdy może sobie coś odpowiedniego dobrać. Dodatkowo sprzyjająco działają też ceny, które przy wielu modelach są znacznie niższe niż 1699 zł – aktualna cena iPada mini na stronie Apple. Z drugiej jednak strony, trzeci kwartał był okresem oczekiwania na premierę nowych modeli iPada, co może mieć wpływ na podane statystyki. Do tego produkcja tych modeli nie wymaga od giganta z Cupertino tak wielkich wkładów pieniędzy, jak w przypadku innych, mniejszych firm. A o tym przecież mowa – nie o ilości sprzedanych sztuk, a ogólnym zysku.

Poniżej możecie zapoznać się z ogólnymi statystykami samej sprzedaży tabletów (bez dochodów) w trzecim kwartale 2013 oraz, dla porównania, 2012 roku. Pod koniec października udostępniła je firma IDC.

Sprzedawca<3Q13>
Liczba sprzedanych jednostek [miliony]
<3Q13>
Procentowy udział
<3Q12>
Liczba sprzedanych jednostek [miliony]
<3Q12>
Procentowy udział
Wzrost sprzedaży względem poprzedniego roku
Apple14.129.6%14.040.2%0.6%
Samsung9.720.4%4.312.4%123.0%
Asus3.57.4%2.36.6%53.9%
Lenovo2.34.8%0.41.1%420.7%
Acer1.22.5%0.30.9%346.3%
Pozostali16.835.3%13.538.8%25.0%
Łącznie47.6100.0%34.8100.0%36.7%



Czy możemy zatem oczekiwać, że Apple będzie dalej ograniczane rynkowo przez innych producentów? Na pewno. Jednak to, czy będzie to miało przełożenie na same zarobki firmy, wciąż pozostaje pod znakiem zapytania… choć tym razem wydaje się bardziej prawdopodobne.

(*dla przyjęcia, że 100% to cały dochód na rynku tabletów)

[źródło]

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na powiadomienia@tabletowo.pl.

Komentarze

  • Kris

    To jest tak jak z konsolami i pc.Konsola to jest apple a pc to android.

  • Użytkownik

    „Z gówna złota nie ulepisz” – Android zawsze będzie gorszy pod względem ilości sensownych aplikacji!
    Jak ktoś chce „rzeźbić” albo ma mniej kasy to wybierze Androida. Nie ma co się oszukiwać, w Naszym kraju zawsze tańsze będzie lepsze.
    A to ze iOS był pierwszy i jest nadal lepszy nikogo u Nas nie interesuje.
    Często ludzie wypowiadający się na forach nigdy nie mieli okazji używać innych systemów! Liczy się tylko to co „oni”maja!!
    Każdy system jest inny i oferuje inne zalety i … Wady!!!

    Na szczescie żyjemy w wolnym kraju i każdy może używać to na co ma ochotę (kasę).

    • Robert

      Dziwne to co mówisz… W moim przypadku jest inaczej , nie kierowałem się kasą kupując telefon, miałem wcześniej iPhona później 3 GS aż w pewnym momencie potrzebowałem drugiego telefonu i postanowiłem zobaczyć jak to jest z androidem. Chwilę później nie chciałem słyszeć o telefonach z pod znaku nadgryzionego jabłka, moja żona jest fanką ich produktów, ja wolę androida…

    • ASSSZ

      „Z gówna złota nie ulepisz” – Android zawsze będzie gorszy pod względem ilości sensownych aplikacji!
      No właśnie , po co więc te nerwy ?
      No chyba że ktoś na siłę chce z g…a robić złote jajko ….

      • Plexus

        Gdyby android był ajoesem a ajoes androidem to android byłby lepszy

    • cyc997

      Tak jak powiedziałeś, ale ja bym powiedział to w kontekście Apple. Miałem iPada i mam tablet z Androidem i wolę zielonego robocika. Teraz powiem Ci dlaczego.

      Po pierwsze wyposażenie tabletu – mam gniazdo SD i mogę przełożyć kartę z aparatu fotograficznego, po prostu przełożyć bez potrzeby podpisania do komputera specjalnym kablem i uzeraniem się z iTunes, mam hdmi i USB i tryb pamięci masowej, w końcu mogłem usunąć iTunes, mam IPS i nie widzę różnicy między nim a retina.

      Po drugie sam system operacyjny w urządzeniu pozwala mi na więcej. Mam pełnoprawny menedżer plików, dowolność korzystania z programów np. Zmiany klawiatury, domyślnej przeglądarki, customizacji systemu itp, itd do tego mam mnóstwo sensownych programów jak choćby głupi torrent. Android serii 4.x wyprzedził dawno temu iOS pod względem funkcji i wygody obsługi.

      Po 3 cena. W końcu nie czuje się wydymany i bardzo mi to odpowiada.

      • ” mam IPS i nie widzę różnicy między nim a retina. ”
        .
        A jak masz zobaczyć tę różnicę jak to jest to samo?

  • Darryyjjuuszzz

    jakoś mnie to nie dziwi .

    Tablety z androidem zwłaszcza w tym roku , aż zalały rynek .

  • mark

    Pamietam jak kilka lat temu fanboye jablka wysmiewali sie z charytatywnego androida i faktu co z tego ile sie aktywuje dziennie andkow gdy ios i tak przynosi kilka razy wiecej kasy… Teraz mam satysfakcje ze ze juz wtedy wiedzialem ze polityka nie zdzierania z uzytkownikow kasy na kazdym kroku w koncu przyniesie owoce. Niektorzy nie rozumieja ze cos co bylo kamykiem wkoncu zamienia sie w lawine, z iosem bedzie tylko gorzej, bo to system statyczny a android jest rozwojowy.

    • Paweloso

      Nic dodać, nic ująć.

      • Ja(ten prawdziwy)

        +1

    • Darryyjjuuszzz

      +1

    • +1

  • Jacek

    Fani Apple znają się na gównach jak mało kto . Pewnie dlatego że mają iPhony i iPady :)

  • memo pad 7 HD

    z apple najlepsze są ipody :)

  • kolo

    Apple idzie na dno

  • TragicznyTraktor

    Miesiąc temu zmieniłem Galaxy S4 na iPhone 5S pod namową kolegi, fana. Nigdy więcej apple. Nawet ustawienia telefonu potrafią się scrashować, nie mówiąc już o safari. Jedyne co mi się podoba to możliwość zablokowania dostępu do internetu dla konkretnej aplikacji bo lubię mieć kontrolę nad tym kto gdzie i co wysyła z mojego sprzętu.
    Nie zmienia to jednak faktu że w zniecierpliwieniu czekam na Galaxy S5. Brak gniazda SD, brak portu micro usb, brak „prawdziwego” bluetooth tylko to dziwne air drop, brak przeglądarki plików, brak odpowiednika AirDroid(tu mogę się mylić, ja nic nie znalazłem), wiecznie przycinający TouchID(ponów, ponów, ponów), brak możliwości zablokowania reklam w aplikacjach, ŚMIESZNY zasięg tetheringu wifi, iTunes raz działa raz nie, świeżo po instalacji musiałem przeinstalowywać sam sterownik bo nie wykrywało telefonu, brak MHL, niska dokładność dotyku(może to ja mam za grube palce, ale ani na s4 ani na galaxy nexusie nie miałem tego problemu), no i teraz najbardziej denerwująca rzecz, doprowadzająca człowieka do stanu rozstrojenia nerwowego, DLACZEGO APLIKACJA PO URUCHOMIENIU POKAZUJE MI OBRAZEK?! dopiero po chwili obrazek „płynnie” przechodzi w rzeczywisty wygląd aplikacji, ale nasze „dotknięcia” obrazka są przenoszone, a więc uruchamiam wybieranie numeru które pokazuje mi że jestem akurat w profilu kontaktu X(bo tak sobie zapisało w cache, ch go wie dlaczego) klikam żeby wybrało numer a tu nagle obraz zmienia się i jednak kliknąłem żeby wybrało numer do kontaktu Y, w ten sposób dzwonie do kogoś innego. Zdarza się to w różnych aplikacjach, zawsze z innym skutkiem. Dalej – bateria. Fajnie, że w stanie czuwania przez noc schodzi 1% ale dlaczego przez 30 minut grania schodzi 30%? A – no i jeszcze appstore które nie pozwoli mi pobrać darmowej aplikacji jeżeli nie mam na dodanej do konta karcie przedpłaconej(ING K@RTA WIRTUALNA) pieniędzy – kuriozum na skalę światową(może to wina czegoś innego – nie wiem, jeżeli wiecie to mnie uświadomcie, ale wpłacę 30zł i mogę dalej pobierać).

    Wylałem już swoje gorzkie żale to na zakończenie jeszcze powiem, że daje + dla iphone za obudowę oraz przekątną ekranu, 4″ w aluminiowej obudowie wygląda świetnie i świetnie leży w ręce. Trzymam kciuki za samsunga żeby to wziął pod uwagę przy swoim następnym flagowcu bo będzie mój w dzień premiery.

    • elcede

      co do ograniczenia netu dla innych aplikacji to na androidzie też chyba coś takiego jest? Wydaje mi się, że coś takiego było w samym androidzie, albo w jakiejś aplikacji, ale teraz nie pamiętam bo odkąd mam aero2 to mi wisi która aplikacja ciągnie neta, jedynie Greenify ubija to co niepotrzebnie chodzi w tle.
      Co do tego obrazka to jest on po to, żeby udawać jaki to system jest płynny: najpierw szybko wyświetla obrazek z cache a później w tle dopiero ładuje aplikację.

  • Przemek

    Nie ma Steve`a Jobsa nie ma apple`a, oczywiście to moja subiektywna opinia.

    • Nie ma wyciągania pomysłów z Atari – tego prawdziwego z lat 70-tych.

Tabletowo.pl
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona