Ważne

Chen Feng, prezes Rockchip, zdradza plany firmy na 2014 rok

Po targach Hong Kong Electronics Fair wielu dziennikarzy zastanawiało się nad rozwojem jednego z liderów rynku procesorów ARM – Rockchip. Firma pokazała tam nowe dwurdzeniowe modele 3026 oraz tablety 4G jako swoje flagowe produkty – i wielu z nas zaniepokoił brak jasnego planu wobec czterordzeniowej konkurencji. W wywiadzie dla magazynu “Horizons” prezes Rockchip rozwiał część wątpliwości…

Po pierwsze wizytówką Rockchip ma być model 32XX oparty o rdzenie A12. Jego parametry: technologia 28nm, częstotliwość taktowania 1.8GHz, cztery rdzenie ARM A12, grafika ARM Mali-T624 GPU (obsługa OpenGL ES1.1/2.0/Halti, OPEN VG1.1, OpenCL, DirectX11, dedykowany procesor 2D, podwójny kontroler pamięci  DDR3, DDR3L, LPDDR2, LPDDR3, obsługa wyświetlania w rozdzielczości do 3840 x 2160 pikseli, HDMI, dekodowanie wideo 1080p  do 4K, H264 oraz wsparcie dla sieci 4G LTE) .

Firma dużo zainwestowała w rozwój technologii i wspólnie (mocno podkreślone) z ARM chcą ją promować. Według prezesa, Chena Fenga, rdzeń A12 może mieć 2-krotnie wyższą wydajność niż A15, do tego ma być bardziej energooszczędny i, co ważne dla firmy, rozwojowy. Na pytanie o ilość rdzeni odpowiada: “W przyszłości myślimy oczywiście o ośmiu rdzeniach, ale nie tylko to jest ważne. W rzeczywistości mówię o (architekturze – przyp.autora) 64 bitach. Przyszły rok przyniesie więcej zmian niż się spodziewasz”. Nie określa jednak jakie to mogą być zmiany, niemniej powołuje się na dwie duże korporacje: Intela i Apple. Z wypowiedzi można wnioskować , że Rockchip już dziś wdraża i testuje nowe rozwiązania, w tym optymalizację pod Windows 8.1 (“Chcemy stworzyć notebooka, a jednym ze sposobów, aby to zrobić, oprócz własnego rdzenia jest również to, że jesteśmy w stanie lepiej zgrać podzespoły naszej produkcji”).

Mimo wszystko całość wywiadu utrzymana jest w tonie pokory ( “Jesteśmy małym graczem, tych kilkuset pracowników…”, “Bez wsparcia ARM oraz firm zewnętrznych nie udałoby się nam…” ), podkreślanej silnymi związkami z ARM (“W rzeczywistości jesteśmy w Chinach pierwszą firmą, która podpisała umowę z  ARM, wszystkie rdzenie ARM z jądrem v8, które dotąd miał tylko Samsung, Rockchip jako firma zasadniczo może użyć pierwsza po nim (Samsungu – przyp.autora). Wkrótce możemy z ARM zrobić coś nowego, a najnowsza technologia którą  możemy użyć, to 64 bitowa”).

Większość wywiadu dotyczy rynku chińskiego i tanich chipów oraz specyfiki użycia tabletów w Chinach (od odbioru TV, poprzez rozrywkę, aż po zakupy w internecie), a także rozważań dotyczących łączności 2G, 3G i 4G. Jeżeli pojawia się szczegóły dotyczące nowych konstrukcji Rockchip, z pewnością Was o nich poinformujemy.

za: Padnews. Cytaty: Horizons

Komentarze

 • Piotrek

  Ciekawe czy ta ścisła współpraca nie jest podyktowana tym, że rockchip może okazać się najwierniejszym producentem ARMów.
   
  Jak dla mnie, to rok 2014 raczej nie będzie pod znakiem 8 rdzeniowych ARMów i systemów na nim opartych, lecz wszyscy będą spoglądać w kierunku intela i microsoftu.
   
  Asus świetnie przetarł szlaki transformerem na W8, teraz trzeba poczekać na 2-3 generację by sprzęt zyskał większą rozdzielczość i mocniejsze procesory intela.
   
  Kto wie, a może jeszcze będą całkiem mocne procesory taktowane w dół w trybie tableto/laptopa – a podpięte pod stałe zasilanie wskoczą na 100% wydajności – to by było rozwiązanie bez kompromisów.

  • Artur Gusiński

   Nie mogę się zgodzić z żadną z tez.
   Po pierwsze ARM dostarcza do kilkunastu (w tym tak dużych jak Samsung czy Nvidia) graczy swoje produkty.
   Po drugie rynek nie przestawi się w ciągu roku całkowicie na Intela , choćby z powodu ceny ( ale nie tylko,zobacz jak gorące są dyskusje W8 kontra Android i jeszcze iOS ) , a i ARM nie stoi w miejscu ( Kasia nie pozwala pisać o plotkach ,ale uwierz mi ,nie stoi…).
   Po trzecie rozwiązania typu Transformer, PadPhone i Air są super , naprawdę , ale są tez i drogie … dla przeciętnego Polaka , nie mówiąc o przeciętnym Chińczyku czy Bułgarze ( mówię tylko o PKB ).

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona