Ważne
Wiko VIEW

Pierwszy tablet z Tizen OS debiutuje w Japonii

W Japonii zaprezentowano pierwszy tablet internetowy pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Tizen. Urządzenie jest częścią dedykowanego programistom zestawu sprzedawanego przez firmę Systena. Oprócz atrakcyjnego, minimalistycznego wzornictwa, tablet oferuje 10,1-calowy, pojemnościowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A9 taktowany zegarem 1,4 GHz, 2GB RAM oraz 32GB pamięci wewnętrznej. Pod jego maską znajdziemy także moduł Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0, aparat fotograficzny i kamerę do wideorozmów. Tablet najprawdopodobniej nigdy nie trafi do sklepów, przynajmniej nie w obecnej formie. Jako urządzenie dla programistów, będzie służył do tworzenia i testowania aplikacji.

Trudno powiedzieć, kiedy system Tizen opuści niszę, którą obecnie zajmuje. Oprogramowanie jest wspierane przez Samsunga i Intela, czyli dwie znane marki, które mogłyby zagwarantować mu sukces. Jednakże rynek urządzeń mobilnych jest niezwykle wymagający, czego najlepszym dowodem są trudności, z jakimi zmaga się Ubuntu Touch oraz porażka systemów WebOS i PlayBook OS. Być może Tizen jest szlifowany i dopieszczany w oczekiwaniu na odpowiedni moment.

via Liliputing

Komentarze

 • asdf

  a z jakimi to trudnosciami zmaga się Ubuntu Touch kolego Jarosławie , bynajmniej nie K.

  jakie trudnosci kolega maturzysta ma na myśli? że urządzenia z Ubuntu kiepsko się sprzedają?

  na dobrą sprawę taka “prawdziwa” premiera Ubuntu na urządzeniach mobilnych ma mieć własnie miejsce w 2014 roku… więc o jakich trudnościach mowa?

  u podanego źródła tekst brzmi tak:

  According to SamMobile, we might not have to wait long to see the first Tizen-based smartphones. But as the folks behind Ubuntu Phone OS, Sailfish, and Firefox OS can tell you, one of the challenges facing any new mobile operating system is the relatively small number of apps available at launch. So it’s important to provide developers with tools to create apps for a new platform or port existing apps to the new operating system before it officially launches.

  co przetłumacza się tak:

  Osoby odp. za Ubuntu Phone OS, Sailfish i Firefox OS mogą powiedzieć , że jednym z wyzwań stojących za każdym nowym mobilnym systemem operacyjny jest stosunkowo niewielka liczba aplikacji dostępnych na rynek. Więc ważne jest by zapewnić dla dev. odpowiednie narzędzia do tworzenia aplikacji przed oficjalnym startem systemu

  prawdziwe trudności, takie pod każdym względem, na rynku mobilnym ma np. Microsyf a nie Ubuntu .. jak Ubuntu wpłynie na rynek okażę się za 2 lata

  • whocares

   a no trudności takie, że było głośno, że było a w sumie miało być fajnie a minęło może skłamie w tym momencie ale ponad pół roku i nadal nie widać wersji pod inne tel jak te dedykowane… Ani konkretnej instrukcji co i jak ani konkretnego info kiedy coś się w końcu zacznie… Mamy rok 2013 także łatwo jest powiedzieć, że prawdziwy start będzie w 2014 a za 3 miesiące będą pytania co w końcu z UBUNTU miało być wszędzie a jest na nexusie i to w wersji alpha… Problemem jest nie sam system a znudzenie nim zanim jeszcze wyszedł jeszcze pół roku i nikt nie będzie na niego czekał a za to na nowego androida czekają co widać po sprzedaży tel. i ruchu na xda.

   • asdf

    co do “prawdziwego” startu Ubuntu w 2014,

    to w 2014 roku mają się pojawić się pierwsze smartfony na rynku z oficjalnie zainstalowanym ubuntu, a tablet “pół roku później’ , cytując Marka Shuttlewortha

    dopiero po tej premierze dla mass i odczekaniu conajmniej roku, możemy mówić o ew. porażce bądź sukcesie

    narazie czekamy.. ja się nie znudziłem, co więcej, ja czekam z niecierpliwością na 3 gracza na rynku mobilnym, bo takiego narazie nie ma,.. jest android, apple i długo długo długo nic. może ubuntu zostanie tym 3 graczem? ma olbrzymi potencjał.

    • Miejmy tylko nadzieję, że nie wydadzą gniota z 256MB RAMu, 1 rdzeń CPU, i inne klocki z 8 bitowych komputerów jak Firefox OS.

     • aaa

      Zapewne niestety nie będzie to nic specjalnego – próbowali sprzedać mocny sprzęt na IndieGoGo i nie wyszło. (byłem jednym z tych, co zamówili, ale gdy zauważyłem jak nieprofesjonalnie prowadzą tą kampanię, to w sumie nieco się wystraszyłem jak sam sprzęt zrobią).

    • Jak dla mnie super – tylko cena realne tego?
     .
     The Edge would have 128GB of internal file storage, 4GB of RAM, the fastest processor available on the market (they don’t even know what it is yet), a 4.5-inch 720 x 1280 pixel screen, dual-LTE antenna, Stereo speakers, a sapphire glass screen, and a silicon-anode battery.

  • agn

   nie popłacz się

  • aaa

   Ubuntu Touch ma chociażby problem z pozyskaniem programistów – i się nie dziwię po tym jaką sprzedaż zanotowaliśmy w Ubuntu Software Center. Jest to zresztą ogromny problem, bo programiści z natury są leniwi – i tym mobilnym iOS i Android wystarcza, a tym niemobilnym najczęściej sam Windows.

 • Samsung to wielka firma i nie pozwala się prowadzić na smyczy czy to smycz od Google (Android) czy M$ (Winda) – musi mieć własny system. Ten system nie musi się sprzedawać – on jest używany jako straszak tudzież wyjście awaryjne.
  .
  Zatrudniają wielu programistów więc w razie czego mają zasoby i pieniądze by skonwertować dowolne oprogramowanie na swój system.
  .

 • Darryyjjuuszzz

  no , nareszcie coś idzie do przodu z tym Tizenem :D

  • Sith

   A skończy się tak jak z BiedaOS ;)

   • “biedaOS” został skonwertowany do Tizena – innymi słowami Tizen to nic nowego.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona