Rockchip RK32XX i Allwinner A23 nadchodzą

To już nie te czasy, w których na rynku wśród jednostek centralnych królowała NVIDIA, Qualcomm czy Texas Instruments. Od dłuższego czasu do poważnej gry o klientów w postaci partnerów – producentów sprzętu – włączyli się dostawcy tańszych komponentów, którzy coraz lepiej radzą sobie otoczeni, bądź co bądź, ciekawą konkurencją. Mowa przede wszystkim o dwóch firmach: Allwinner i Rockchip, których portfolio wkrótce rozszerzy się o kolejne układy mobilne.

Allwinner we wrześniu zaprezentował światu dwurdzeniową jednostkę bazującą na ARM Cortex A7, zwaną A23 (40 nm), o częstotliwości taktowania zegara 1,5GHz. Dziś dowiedzieliśmy się, że wkrótce przyśpieszy – do 1,8GHz. Chip skierowany będzie do tabletów z niskiej półki cenowej, o czym świadczy maksymalna rozdzielczość przez niego wspierana – 1280 x 800 pikseli. Będzie to układ z grafiką Mali 400 MP2.

Od dłuższego czasu nie było dla nas tajemnicą, że Rockchip pracuje nad nowym procesorem. Mowa o czterordzeniowym RK32XX (28 nm, Cortex A12) z grafiką Mali T624, wspierającym rozdzielczość nawet 2840 x 2160 pikseli i 4G LTE.

Układ Rockchip RK32XX ma trafić do pierwszych urządzeń na początku 2014 roku.

allwinner a23 i rockchip rk32xx

źródło

Komentarze

  • Broadcom (http://www.padnews.cn/?p=3143) i Samsung (http://www.padnews.cn/?p=3085) także nadchodzą:)))

  • Tommy

    Jak to jest z tymi rozdziałkami obrazek z opisem się nie pokrywają, z jednej strony 4k z drugiej 2840. Czyżby literówka ?

    Inna sprawa że LTE coraz bardziej popularne od tego roku czy to w tabletach czy telefonach. Cieszy postać rzeczy.

  • Nibyy ta sama architektura ARM – a rozbiezności w szybkości są kilku krotne między prockami…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona