Ważne

Allwinner zapowiada ośmiordzeniową jednostkę A80 Octa

Pochodząca z Chin firma Allwinner znana jest głównie z produkcji podzespołów wykorzystywanych najczęściej w niedrogich tabletach z niższej półki. Niedawno zaprezentowała ona światu nowy, dwurdzeniowy procesor A23 cechujący się niskim zużyciem energii (przynajmniej według zapewnień producenta). Teraz postanowiła ona pójść o kilka kroków dalej, zapowiadając pierwszy w swojej historii ośmiordzeniowy procesor.

Niestety, Allwinner nie ujawnił jeszcze zbyt wielu informacji na temat swojego nowego produktu. Pewnym jest, że A80 Octa będzie oparty na architekturze big.LITTLE opracowanej przez firmę ARM. W dużym uproszczeniu polega ona na łączeniu ze sobą bardziej wymagających rdzeni o dużej mocy z słabszymi rdzeniami o niskim zużyciu energii. Dzięki temu SoC staje się bardziej elastyczny i łatwiej dopasowuje się do aktualnych potrzeb użytkownika. Z technologii tej korzystała już między innymi firma Samsung w układzie Exynos 5 Octa (5410) w którym połączono cztery rdzenie Cortex A15 (1.6-1.8 GHz) z czterema rdzeniami Cortex A7 (1.2 GHz). Chociaż Allwinner nie podał jeszcze pozostałych szczegółów technicznych dotyczących swojego nowego produktu, najprawdopodobniej nie będziemy musieli na nie długo czekać. Premiera A80 Octa ma bowiem nastąpić na koniec tego, lub początek następnego roku.

Trzeba przyznać, że Allwinner poczyna sobie coraz śmielej. Kto wie, może dzięki ich działaniom w przyszłym roku zobaczymy choć kilka tańszych tabletów które będą mogły kusić klienta nie tylko ceną ale też parametrami?

źródło

Komentarze

 • Pytanie o wydajność w realnych warunkach – jak będzie już jakieś urządzenie to się okaże. Sam zegar prawie 2GHz to nic nie mówi – jak do tej pory AllWinner to klasa MEdiaTeka i RockChipa – czyli jakieś 20% wydajności Tegry czy SnapDragona.
  .
  Wyników z AnTuTu nie biorę pod uwagę bo to ściema.

  • barwniak

   Proszę oto wyniki w teście linpack, na którym pozycjonowane są superkomputery z listy top500.

   RK3066 – Yuandao(Window) N70HD
   Linpack ST/MT: 47.5/67.4

   Tegra 3 – Asus Eee Pad Transformer Prime
   Linpack ST/MT: 47.2/135.9

   Jak widać rdzeń RK3066 w niczym nie odbiega od rdzenia Tegry 3, gdzie te 20%. Wartość w MT dla Tegry 3 wynika z tego, że ma 4 rdzenie, a nie 2 jak RK3066. RK3188, ma już 155.1 MFLOPS w MT Linpack.

   • To porównaj rdzenie 1:1 – np odpal przeglądarkę – proponuję FF w tej samej wersji – i w niej test JavaScriptu – proponuję SunSpider.

    • w ten sposób porównujesz systemy nie same core procka :) starczy wolniejsza eMMC czy wolniejszy dostęp do RAM z powodu np. węższej magistrali i wynik będzie gorszy.
     Dlatego tak ważna jest optymalizacja komponentów HW i SW :) Nawet na słabszym sprzęcie można uzyskac lepsze wyniki niż na mocniejszym bez optymalizacji.

     • Dlatego proponowałem porównianie 1:1 czegoś podobnego a nie np. dekodera dvbt z tabletem, gdzie ten pierwszy ledwo odtwarza z pendriva filmy full hd bo wąskich gardeł ma multum a drugi na nich śmiga.

   • Lawstorant

    WOW, wreszcie zrozumiałem narzekania mojego kolegi na to że Tegra 3 jest słaba. Ja na Nexusie 4 (S4 PRO 1.5GHz) wyciągnąłem 96.25/284.65

    • No cóż – czy mnie oczy nie mylą jak podałes dwa razy wiecej wyciśnięte z Tegry niż przedpiśca?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona