Ważne

PB: Amazon szykuje dużą inwestycję w Polsce

Niepozorny, poniedziałkowy poranek, a tu taki news! Jak wynika z informacji gazety Puls Biznesu, Amazon zamierza wreszcie wkroczyć do Polski. Ze wstępnych informacji w tej sprawie wynika, że w 2014 roku amerykański koncern ma wybudować trzy centra logistyczne w Polsce (w okolicach Wrocławia i Poznania) oraz dwa w Czechach, do których chce przenieść dystrybucję urządzeń z centrum znajdującego się w Niemczech. To dla nas bardzo dobra wiadomość, która świetnie rokuje na przyszłość.

Polska zawsze była traktowana przez Amazon i inne amerykańskie firmy jako kraj trzeciego świata. Urządzenia oferowane przez sklep internetowy zawsze dostępne były z wysyłką do naszego kraju po kilku, a czasem nawet po kilkunastu tygodniach od premiery. Tym bardziej cieszy fakt, że już niebawem sytuacja ta powinna ulec znacznej zmianie. Postawienie centr logistycznych w Polsce z pewnością ułatwi dystrybucję urządzeń do klientów z naszego kraju. Bo trudno uwierzyć w to, by mając takowe pod nosem nie wprowadzić lepszej oferty dla Polaków.

Ale oprócz prawdopodobnej poprawy dostępności oferowanych przez Amazon produktów i usług, na co – nie ukrywam – bardzo liczę (np. Kindle Paperwhite zaraz po premierze zamawiałam przez znajomego w Barcelonie…), będzie to miało aspekt społeczny. Inwestycja Amazonu ma stworzyć sześć tysięcy stałych miejsc pracy. Dodatkowo w okresie przedświątecznym pracę ma znaleźć do dziewięciu tysięcy kolejnych pracowników.

Niestety, aktualnie nie mamy więcej informacji na temat inwestycji Amazonu w Polsce. Póki co, jak dowiadujemy się z Pulsu Biznesu, spółka podjęła decyzję w tej sprawie w zeszłym tygodniu. Czekamy na oficjalne wieści od Amazonu. Przede wszystkim o tym, kiedy faktycznie zamierza rozszerzyć swoją działalność usługową i produktową (w większym stopniu, niż obecnie) o region Polski. I czy faktycznie inwestycje w Polsce mogą być równoznaczne o rozszerzenie działalności o rynek polski.

źródło

Komentarze

 • Krzysztof

  Gdyby wszystkie plotki o jego wchodzeniu do Polski się potwierdziły to byśmy mieli już 4 Amazony ;) ale miejmy nadzieję, że wreszcie coś się zmieni w tej sprawie.

  • Krzysztof

   “Bo trudno uwierzyć w to, by mając takowe pod nosem nie wprowadzić lepszej oferty dla Polaków.”
   Centra logistyczne były w Niemczech, a kindle wysyłają z USA do Polski to jest logika Amazonu.

 • Kkskks

  Panattoni i Goodman zdecydowali się na przeniesienie centrów do Polski i Czech po fali strajków w niemieckich zakładach. Tamtejsi pracownicy domagali się podwyżek, więc szefowie sklepu internetowego zdecydowali się przenieść dystrybucję w tańsze miejsce jakim okazała się Polska i Czechy.

  Czytanie nie boli

  • Zostało to wspomniane w tekście.

   I nie zmienia faktu, że można łączyć obie sprawy. Bardzo na to czekam – pewnie jak wielu z Was.

 • marcin

  szczerze mówiąc nie podchodziłbym do tego aż tak entuzjastycznie. O tym, że Amazon będzie otwierał biura w Polsce mówiło się od dawna. Ma tutaj sprzedawać usługi – może również logistyczne. Gdyby miał otwierać sklep mógłby to równie dobrze zrobić z centrami w Niemczech. Moim zdaniem to tylko kwestia cięcia kosztów bieżącej działalności a nie wchodzenie na kolejne rynki.

 • mirekk

  Zobaczę to uwierzę :P

 • janko

  Tania siła robocza, dostarczana przez duet Thusk&Rostovsky, a jednocześnie blisko. W Azji nie jest już tak tanio jak w Polsce, a do tego daleko i problemy językowe. “Sukces!”

  Google też tworzą w Polsce “miejsca pracy”. Hojnie dotowane przez polskiego podatnika.

  • Lepiej miec te 6000(+9000 w okresie przedswiatecznym) miejsc pracy niz ma ich brakowac.
   Czlowiek pracujacy placi podatki,czlowiek nie pracuje drugi placi na niego.

   • Tenbiurowiec

    Nie zawsze człowiek pracujący płaci podatki, bowiem w tym kraju są wyjątki…

    • @Tenbiurowiec:
     .
     Ale to dotyczy tylko tych najbogatszych i tych w domach opieki. Reszta buli nawet jak nie pracuje – patrz VAT, akcyza, itp/itd.

 • janko

  To zależy. Jeśli będzie tak, jak z polskim oddziałem Google, otwartym i utrzymywanym za nasze pieniądze, to takie “miejsca pracy” są tylko kolejnym kosztem i dymaniem frajerów, lepiej dać te pieniądze bezrobotnym w postaci zasiłku, będzie taniej i efektywniej. Ale może tu będzie inaczej niż w przypadku innowacyjnego biura Google (najbardziej innowacyjna jest metoda finansowania prywatnego biznesu).

  • Post Mortem (UK) Ipad

   HEHE

   A tu dzisiaj w UK wielki szal bo Osborne oglosil ze darmozjady juz za darmo nie beda dostawac zasilku ,a w zamian to wykonywac prace spoleczne w znaczym stopniu:

   http://www.telegraph.co.uk/news/politics/georgeosborne/10343237/George-Osborne-says-that-welfare-claimants-will-have-to-work-for-their-dole-money.html

   Totalnie sie zgadzam ze przy podobnym liberalnym systemie ,rodzilo to patologie oplacalnosci bezrobocia na zyczenie.

   Nic tylko przyklasnac.Temu podobni wyzyskiwacze powoduja ze pomoc nie trafia do potrzebujacych!Jak UK to wprowadzi to Irlandia wkrotce podazy za nimi …jak to bylo zawsze!

   • W pl-landzie robót publicznych nie wprowadzą NIESTETY, bo:
    .
    1.) jeszcze by się okazało, że pewne osoby co do tej pory stały po zasiłek/pomoc/MOPS/inne muszą teraz machać łopatą a to daje niezadowolenie społeczne wśród lemingów.
    .
    2.) mogłoby się okazać, że większa jest jałmużna w robotach publicznych niż pensja u kapitalisty
    .
    3.) najważniejsze – część osób nie chce pracy – chce tylko kasię; do tego osoby za biurkiem musiałyby wyjść i pilnować roboty w terenie – rzecz niewykonalna.
    .
    A gdyby jeszcze okazało się, ze płacone jest za ilość wykonanej bez reklamacji pracy a nie wysterczane godziny…

 • Luboš

  I co będą tym zarządzać również niemieccy neonaziści jak to było za naszą zachodnią granicą :P

 • lip
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona