Ważne

Seagate prezentuje Ultra Mobile HDD

W dzisiejszych czasach, w których większość tabletów posiada chociażby slot na karty SD (nie wspominając już o dyskach SSD czy wszechobecnej chmurze), fabryczna “pojemność” tabletu przestała być jednym z głównych kryteriów którym kierujemy się w trakcie zakupu. Niedługo jednak sytuacja ta może ulec zmianie, za sprawą firmy Seagate, popularnego producenta dysków twardych do komputerów stacjonarnych.

Zaprezentowała ona niedawno Ultra Mobile HDD, czyli dysk twardy o grubości wynoszącej jedynie 5mm, stworzony z myślą o montowaniu go w tabletach. Dysk ten ma pojemność 500 GB i wyposażono go w interfejs SATA 6gb/s. Największą zaletą tego HDD ma być, jak łatwo się zresztą domyślić, jego cena, która pozwoli na kilkukrotne zwiększenie maksymalnej pojemności tabletu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów jego produkcji. Należy jednak pamiętać, że dyski HDD, ze względu na znajdujące się w nich ruchome części, są dużo bardziej podatne na wszelkiej maści uszkodzenia mechaniczne, które teoretycznie mogą pojawić się nawet przy zwykłym użytkowaniu tabletu. Mimo iż producent zapewnia, że zarówno konstrukcja dysku twardego jak i wbudowane rozmaite czujniki zapewniają normalną pracę HDD nawet, gdy tablet znajduje się w ruchu (np. w trakcie grania w grę wykorzystującą akcelerometr), to jednak wydaje mi się, że z rozwiązania Seagate skorzystają głównie producenci tańszych modeli tabletów, którzy z dziką radością dodadzą napis “500 GB” na opakowaniu swojego produktu.

Więcej informacji na temat Ultra Mobile HDD znajdziecie na oficjalnej stronie producenta.

Komentarze

 • edek

  iPod mini byl produkowany z dyskiem Microdrive http://pl.wikipedia.org/wiki/Microdrive
  wielokrotnie mi upadl, uzywałem go podczas jazdy na nartach i rowerze.
  Nic złego sie z nim nie stało.
  Biorąc pod uwagę ze mamy rok 2013 i lepsze rozwiązania niż prawie 10 lat temu, kiedy to Microdrive był używany – myślę, że ten dysk nie tylko znajdzie zastosowanie w tańszych modelach. A skłonny jestem przychylić sie do twierdzenia, że własnie w droższych modelach.

 • janko

  Pamięć flash kosztuje grosze, pobiera dużo mniej prądu i jest odporna na wstrząsy. Po co komu ten wynalazek? Raczej do cienkich laptopów, a nie do tabletu, chociaż i w laptopach coraz więcej dysków SSD. Wygląda na próbę ożywiania trupa, żeby jeszcze raz sprzedać przeżytek, w odświeżonej formie.

  A dlaczego w tabletach nie ma jeszcze 512GB pamięci? Bo ludzie nie potrzebują, bo nadal dobrze sprzedają się tablety 8GB, 16GB, a 128GB to jest wielki hicior i można za niego skasować dodatkowe parę tysiaków. Nie dlatego, że ta pamięć kosztuje parę tysiaków, tylko dlatego, że sa chętni, żeby tyle zapłacić za “nowość”.

  • Post Mortem (Uk) ipad

   jak to w ekonomii ;)

  • Mihau

   Trochę tak, ale też dlatego, że te tanie pamięci flash mają takie parametry zapisu/odczytu, że przy pojemnościach powyżej kilkudziesięciu GB używanie tego robiłoby się zwyczajnie męczące. A zamontowanie porządnej pamięci SSD podbiłoby ceny tabletów do poziomów hybrydowych maszyn z Win8. Nawet przeciętne HDD przebijają zwykle prędkościami typowe flashe, tylko czasem dostępu przegrywają z kretesem.

 • Post Mortem (Uk) ipad

  “…przestała być jednym z głównych kryteriów którym kierujemy się w trakcie zakupu”

  Czy aby?:)
  Jakos nie wyobrazam sobie mniejszej pamieci w ipadzie niz 32Gb a tylko bazowanie na nie niezawodniej chmurze to przesada.Podobnie dropboxy itp.

  Pamiec to pamiec i tym bardziej doskwiera brak w IOS bezposredniego do niej dostepu(nie mowiac o kopiowaniu plikow,przesuwaniu itp) Oszem jest ifiles itp ale to tylko substytut tego co z PC.Adnroidowcy pod tym wzgledem maja zdecydowanie latwiej.

 • Fedurrr

  Niech zrobią z tego dysk zewnętrzny. W kieszeń spokojnie weźmie. Pytanie jak z cena i prędkością odczyt i zapis, jeśli taniej wyjdzie pendrive to wiadomo mało kto to kupi.

 • neeexxxeeett

  urządzenie waży powyżej 100gramów – niby niewiele, ale przy dużym tablecie (chyba tylko do takich się zmieści) dodatko 100 gramów to nie mało….

  Raczej to nie wypali w przypadku tabletów. Urządzenie do cienkich laptopów.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona