Ważne

PengPod 1040: Android i Linux w jednym urządzeniu


PengPod to niewielka, ledwie trzyosobowa firma, której celem jest przybliżenie przeciętnym użytkownikom tabletów działających pod kontrolą systemu Linux. Jak na razie nie miała ona jednak większych sukcesów na rynku urządzeń mobilnych (pierwsze dwa modele, PengPod 700 i PengPod 1000, nie zostały zbyt dobrze przyjęte). Założyciel PengPod postanowił więc ponownie skorzystać z platformy finansowania społecznościowego Indiegogo, w celu zebrania funduszy na nowy projekt noszący nazwę PengPod 1040.

PengPod 1040 został wyposażony w ekran IPS o przekątnej 9,7″ i rozdzielczości 2048 x 1536. W jego wnętrzu znajdziemy czterordzeniowy Allwinner A31 (ARM Cortex-A7) 2GB RAM, 16 GB pamięci oraz akumulator o pojemności 7000 mAh. Tablet ten wyposażono również w WiFi, Bluetooth, slot na karty SD oraz dwie kamery (2 Mpix i 0,3 Mpix). Cechą charakterystyczną tego urządzenia ma być fabryczna instalacja dwóch systemów operacyjnych: Android 4.1 oraz Linaro (czyli dystrybucji Linuxa opartej na Ubuntu, przystosowanej do pracy z procesorami ARM). Ambicje twórców wykraczają jednak o wiele dalej, i w przyszłości chcą oni umożliwić potencjalnym klientom korzystanie z dużo większego wachlarza systemów. Na ich liście znalazły się między innymi Ubuntu Touch, Debian i Tizen ale też znany do tej pory jedynie z telefonów Firefox OS.

W teorii wszystko wygląda więc całkiem ciekawie. Niestety, dość wysoki próg zbiórki w połączeniu z raczej kiepskim zapleczem marketingowym nie wróży zbyt dobrze przyszłości projektu. W chwili gdy piszę te słowa do końca kampanii zostało 39 dni, a projekt zebrał jedynie 1650 dolarów z wymaganych 349 tysięcy. Czas pokaże, jak zakończy się kolejna próba wprowadzenia systemu Linux na urządzenia mobilne. Więcej informacji na stronie projektu w serwisie Indiegogo.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona